Češi dál mizí z NHL. Bylo jich nejméně za 25 let, další jsou teď na odstřel

jzp jzp
9. 10. 2020 5:58
Hokejovou NHL si v uplynulém ročníku zahrálo 33 Čechů, nejméně od poloviny 90. let, kdy jich bylo 29. Situace před otevřením trhu navíc napovídá, že může být ještě hůř.
Pittsburgh nepředložil Dominiku Simonovi kvalifikační nabídku, což znamená, že český útočník míří na volný trh.
Pittsburgh nepředložil Dominiku Simonovi kvalifikační nabídku, což znamená, že český útočník míří na volný trh. | Foto: ČTK

Až manažeři zámořských klubů dostanou v pátek v 18:00 SELČ povolení podepisovat volné hráče, o ty české se přetahovat nebudou.

Slušný zájem napříč ligou by mohl vzbudit akorát Radko Gudas, polepšený řízný bek, který už nesbírá suspendace za zbytečné fauly. Jestli si ale udrží roční plat 3,4 milionu dolarů, je otázkou.

Vedle Gudase už na trhu podle různých žebříčků žádné výrazné české jméno není. Novou práci přitom bude hledat dalších pět Čechů včetně reprezentační hvězdy Michaela Frolíka.

Úpadek českého zboží v nejlepší lize světa tak stále nenachází dno. Zatímco na začátku tisíciletí běžně zdobilo NHL přes 70 Čechů, v posledních letech jich bylo jen kolem 40. Minulá základní část pak nabídla číslo 33, nejhorší od sezony 1994/95, kdy se teprve schylovalo ke zlaté éře tuzemského hokeje.

Zároveň došlo k ročnímu poklesu o sedm hráčů. Mizeli především krajánci na hraně sestavy jako Dmitrij Jaškin či Andrej Šustr, které přivábila Evropa lepšími vyhlídkami. 

V nadcházející sezoně, která kvůli pandemii covidu-19 začne nejdříve v lednu, hrozí další sešup.

Mezi zámořskou elitou se totiž neudržel křídelník Lukáš Radil, jenž nenavázal na solidní nováčkovský rok, a zkušenému Romanu Polákovi už se zkrátka nechtělo cestovat za oceán. Dalších devět hokejistů, kterým skončila smlouva, vyčkává.

Chránění volní hráči Dominik Kubalík, Radek Faksa a Filip Chlapík už dostali od klubu kvalifikační nabídku a jednají o konkrétní podobě kontraktu. Nicméně pouze Kubalík si výrazně polepší z dosavadního základního platu kolem milionu dolarů. Ještě aby ne, coby zelenáč vstřelil báječných 30 gólů.

Šestice Čechů může přijímat nabídky od všech týmů. Snad kromě Gudase si však nikdo nemůže moc vybírat.

Tomáš Nosek opouští Vegas jako pracant do čtvrté lajny, čerstvý vítěz Stanleyova poháru Jan Rutta kvůli zraněním či velké konkurenci nikdy neodehrál kompletní základní část a Dominika Simona nedávno odvrhl Pittsburgh.

Co na tom, že český šikula nastupoval vedle Sidneyho Crosbyho či Jevgenije Malkina. Nikdy nepokořil metu 10 gólů nebo 30 bodů, a tak mu šéf kvůli napjatému platovému stropu nepředložil kvalifikační nabídku. 

Ještě horší postavení mají stárnoucí útočníci Michael Frolík a Vladimír Sobotka, kterým vůbec nevyšla poslední sezona. Výkonnost navíc ztrácejí delší dobu.

Počet Čechů v NHL tak může velmi brzy klesnout pod 30.

Náhrada mizejících opor totiž neprobíhá dost rychle. Všechny hvězdy posledních draftů jako Martin Nečas už do zámořské ligy pronikly, ale málokdo z pozdějších kol je doprovází. Brankář Vítek Vaněček nebo forvard Lukáš Jašek stále bojují na farmě. S nejistým výsledkem.

Také není pravidlem, že podpis "hotového" hráče z Evropy, který neprošel systémem daného klubu, vyklíčí v nominaci na Calder Trophy pro nejlepšího nováčka jako v případě Kubalíka. Častější jsou útrapy na farmě.

Na jaře se Chicago rozhodlo, že po Kubalíkovi zkusí štěstí s dalším českým křídelníkem Matějem Chalupou. Pittsburgh si zamluvil obra Radima Zohornu. I oni můžou zpomalit oslabování české stopy.

Trapas na kurtu zvládl Nadal bravurně. Sledujte Sportovní Sociál | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 1 hodinou

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Další zprávy