Jako ve škole. Hvězdy NHL koukaly při hře do tabletů, naštvaný trenér jim je sebral

jzp jzp
19. 1. 2023 18:33
Kanaďan s českými kořeny Travis Konecny prožívá v hokejové NHL životní sezonu. I proto, že s nadřízenými důkladně analyzuje svou hru pomocí pokročilých statistik. Nyní však o jednu technologickou vymoženost přišel. Na střídačce už nemůže používat tablet.
Travis Konecny v dresu Philadelphie
Travis Konecny v dresu Philadelphie | Foto: Reuters

Co bylo dřív v NHL nemyslitelné, je teď vcelku běžné. Když hokejista dokončí střídání, na lavičce místo hovoru s parťákem či sledování hry popadne tablet a prohlíží si videozáznam toho, co na ledě právě předvedl, aby například zjistil, jestli něco nemohl udělat lépe.

Trenér Philadelphie John Tortorella však s tímto trendem ztratil trpělivost. Zhruba před týdnem tablety na své střídačce s okamžitou platností zakázal.

"Chceme, aby se hráči starali o příští střídání a chápali, jak se hra zrovna vyvíjí. Myslím, že s tím máme velký problém," prohlásil. "Nemůžete totiž vnímat, co se na ledě odehrává, pokud pořád koukáte do tabletu. Proto jsme je hráčům vzali."

Používání tabletu na lavičce podle Tortorelly přispívá i k více chybám ve zbytku utkání, ne k jejich odstranění, jak si myslí jiní.

"Nechci, aby hráči přemýšleli o svém posledním střídání a rozpitvávali ho, když půjdou znovu na led za minutu a půl nebo někdy ještě dříve," doplnil 64letý kouč.

Není to poprvé, co se postavil proti novotám. V minulosti mu vadilo třeba přílišné spoléhání na pokročilé statistiky nebo showmanství v podobě nových kliček na úkor tvrdé práce.

Zákazem tabletů znovu upoutal pozornost, pochopitelně si mohl přečíst i uštěpačné poznámky. Že ho někteří mají za staromilce, který se k hráčům chová jako k žákům ve škole, však neřeší. "Je mi úplně u pr…, jak jsem vnímaný, vážně," podotkl svým osobitým stylem.

Někteří hokejisté napříč severoamerickou ligou nepoužívají tablety vůbec nebo jen v rámci přesilovek, kdy zkoumají, jestli by v příští početní výhodě nešlo protivníka něčím překvapit.

Jiní však po elektronické pomůcce sahají prakticky pořád. Ve Philadelphii do této kategorie spadá 25letý křídelník Konecny, který hraje v životní formě. Po 39 zápasech má na kontě 48 bodů (24+24) a je jasným lídrem mužstva v gólech i celkové produktivitě. 

Pokud nezvolní, pokoří hranici 90 bodů. Doteď přitom v jedné základní části nasbíral maximálně 61 bodů a v posledních letech se spíš trápil. Až přišla na přetřes otázka, jestli si skutečně zaslouží roční gáži 5,5 milionu dolarů.

Co se změnilo? Možným vysvětlením raketového vzestupu je, že Konecny na konci minulého ročníku začal úzce spolupracovat s Danielem Brierem, zvláštním asistentem generálního manažera Flyers, a Ianem Andersonem, jenž v klubu šéfuje analytickému oddělení.

Trojice pomocí pokročilých statistik a videa řešila, co na ledě dělat jinak. Konecny například zjistil, ve kterých pozicích by měl místo střely volit jiné řešení.

Analyzování vlastní hry nepřešlo Konecného ani na střídačce, kde měl po ruce tablet. Měl. Před týdnem se s ním musel rozloučit. "Pořád do té zatracené věci koukal," štvalo Tortorellu.

Mimochodem, hned v prvním utkání po zákazu řídil Konecny vítězství týmu hattrickem. Spoluhráči si z něj však utahovali, protože nemohl po každém střídání popadnout tablet jako obvykle. "Možná je naštvaný, že zmizely," smál se útočník Scott Laughton.

"Ne, je mi to jedno," reagoval pak Konecny.

Veřejně neprotestovali ani další hokejisté Philadelphie. "Podle mě jsou tablety dobrá věc," spustil centr Morgan Frost. "Pro nás hráče je to hezká pomůcka, někdy se chcete kouknout, co se na ledě přihodilo, ale někdy se podíváte, jen abyste se dívali. Myslím, že v tom, že to může odvrátit vaši pozornost, má trenér pravdu."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Při sesuvech půdy v jižním Peru zemřelo nejméně 36 lidí

Nejméně 36 lidí zemřelo v jižním Peru při sesuvech půdy, které byly způsobeny vytrvalými dešti. Uvedla to agentura AP s odvoláním na místní úřady.

Wilson Gutiérrez, představitel civilní obrany v okrese Mariano Nicolás Valcárcel, řekl místnímu rádiu, že v odlehlé části okresu bylo nalezeno 36 těl. Mezi mrtvými je pět lidí z dodávky, kterou strhl do řeky příval bahna.

V důsledku povodní a sesuvů půdy je podle civilní ochrany neobyvatelných 630 domů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Dálnici D5 na Tachovsku uzavřela ve směru na Prahu nehoda dodávky

Dálnici D5 u Boru na Tachovsku uzavřel v úterý ráno zhruba na hodinu ve směru na Prahu na 127. kilometru náraz dodávky do svodidel. Později byl provoz částečně obnoven. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) a policie. Podle policistů jsou na místě zranění.

Nehoda se stala kolem 05:00. Doprava byla nejprve odkloněna na Exitu 128 Bor až po Exit 119 Benešovice. Po 06:00 oznámilo ŘSD, že je už dálnice průjezdná jedním pruhem a netvoří se kolony.

Zdroj: ČTK
Další zprávy