Komentář: NHL zadusil nezájem lidí a drahé bubliny. Čas na reparát krade olympiáda

Daniel Poláček Daniel Poláček
30. 9. 2020 9:24
Hokejová NHL dohrála sezonu navzdory koronavirové pandemii. Bravo. Za úspěšnou ji ale považovat nemůže.
Nejužitečnější hráč play off Victor Hedman slaví s parťáky zisk Stanley Cupu.
Nejužitečnější hráč play off Victor Hedman slaví s parťáky zisk Stanley Cupu. | Foto: Reuters

Co by normálně bylo nepředstavitelné, prošlo letošním play off s pochopením.

Brankářský mág Bostonu Tuukka Rask vyrazil do "bubliny", kde odstartovaly boje o Stanley Cup, s vědomím, že manželku Jasmiinu nechává doma s čerstvě narozeným potomkem a dalšími dvěma dětmi.

Když pak prodělal menší zranění a viděl pusté kulisy torontského stadionu, které nelichotivě okomentoval, zřejmě si řekl, že na tohle už je moc starý. A náhle opustil mužstvo v půlce prvního kola.

Tenhle moment diváky zrovna neutvrdil v tom, že "bublinové" vyřazovací souboje jsou nepostradatelným zážitkem.

Ano, do arén v Torontu a Edmontonu kvůli přísným opatřením stejně žádní fanoušci nemohli, nicméně NHL doufala, že usednou alespoň k televizím. Bohužel. Čísla sledovanosti jsou tragická.

První finále mezi Tampou a Dallasem sledovalo na stanici NBC 2,1 milionu lidí, což je nejhorší výsledek od roku 2007, kdy start bitvy o stříbrný pohár mezi Anaheimem a Ottawou nepřitáhl ani milionové publikum.

Pro porovnání: předchozí dvě ligová finále (mezi Bostonem a St. Louis, respektive Washingtonem a Vegas) nalákala na úvod víc než pět milionů diváků.

Tampa s Dallasem si příliš nepolepšily ani v průběhu série, ve druhém a třetím finále naopak přišel pokles až na číslo kolem milionu.

Důvodů mizérie je nepochybně víc. V první řadě je třeba zmínit, že zápolení dvou klubů z amerického jihu, kde hokej stále zapouští kořeny, by netrhalo rekordy ani za normálních okolností. Ublížilo také odložení ročníku na léto a začátek podzimu. Minimálně proto, že přibyla konkurence v podobě amerického fotbalu.

Další diváci hokejové vysílání vypnuli ještě před startem populárnější NFL, protože jim play off bez hřmotu publika připadalo jako exhibice. Stejně jako Raskovi. Jiné otrávila politika.

NHL v návaznosti na dlouhotrvající protesty a nepokoje ve Spojených státech podpořila kontroverzní hnutí Black Lives Matter a nechala hráče chvíli stávkovat. Stejně jako jiné soutěže.

Těžkopádným bilancováním na hraně společenské odpovědnosti a politiky příliš nezabodovala. Na sociálních sítích schytala slušnou dávku kritiky, boss Dallasu si postěžoval na odliv permanentkářů.

Zřejmě kvůli politické angažovanosti a "covidové" nestabilitě si profesionální sport, tedy včetně NHL, v očích americké veřejnosti nebývale pohoršil.

Zatímco před rokem skončil podle společnosti Gallup na dvaceti kladných bodech, letos v popularitě spadl na deset záporných. Větší nelibost tak společnost momentálně chová akorát k farmaceutickému průmyslu a federální vládě.

NHL však dosáhla také na jedno velké vítězství. V "bublinách" provedla přes 33 tisíc testů a nenašla jediného nakaženého.

Jenže celý experiment ji stál 75 až 90 milionů dolarů (v přepočtu až dvě miliardy korun). A nikdo si ho neužil. Ani hokejisté, ani fanoušci. Opakovat se tedy nebude. Ne ve stejné podobě.

Příští sezona odstartuje nejdřív v prosinci, ovšem už v nadcházejícím týdnu začnou jednání o tom, jak vlastně bude vypadat.

Mluví se o "hybridních bublinách", čtyřech až šesti místech, kde kluby stráví hokejem dva týdny, aby pak na týden zamířily zpět domů, načež je čeká další dvoutýdenní šichta. Cílem je vybrat stadiony, na než půjde dostat alespoň část diváků. Šanci tak mají státy jako Ohio, Texas či Colorado, které uvolňují proticovidová opatření.

Od "hybridních bublin" by měl každý tým postupně přejít k hraní v domácí hale, zřejmě ještě s omezenou kapacitou. Plno by mohlo být až na play off.

Podstatné je, aby poslední siréna zazněla ve druhé půlce července, kdy stanice NBC začne pokrývat odloženou letní olympiádu v Tokiu a hokej ji přestane zajímat.

Zámořskou NHL tak zřejmě čeká další podivný ročník. Jak moc bude ztrátový, nemůže zcela ovlivnit. Ze zajetí covidu-19 uprchne těžko. U politiky má větší šanci.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 56 minutami

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 59 minutami

OSA dostane pokutu přes 10 milionů, požadovala nesmyslné poplatky

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 10,67 milionu Kč pro Ochranný svaz autorský (OSA) za zneužití dominantního postavení. Pokuta je pravomocná, úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Úřad svaz potrestal za to, že v letech 2008 až 2014 požadoval po ubytovacích zařízeních platbu i za přijímač v pokoji, ve kterém nebyl nikdo ubytován.

"Provozovatelé ubytovacích zařízení tak platili účastníku řízení autorské odměny i v případě, kdy v pokoji nebyl reálně ubytován žádný host. Podle rozhodnutí úřadu nelze požadovat platbu autorské odměny i tehdy, kdy na pokoji ubytovacího zařízení prokazatelně nemohlo dojít k užití díla," uvedl úřad v tiskové zprávě.

OSA potvrdil, že mu bylo doručeno rozhodnutí o zamítnutí rozkladu proti rozhodnutí ÚOHS. "OSA se s obsahem rozhodnutí teprve seznamuje a zvažuje další kroky. Jsme přesvědčeni, že jsme zákon neporušili. Je proto pravděpodobné, že proti rozhodnutí předsedy úřadu pana Rafaje, podáme žalobou u Krajského soudu v Brně," řekl Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy