Zvrat přiblížil Čecha životní šanci v NHL. Zabojuje o post jedničky, věří legenda

jzp jzp
22. 12. 2020 6:54
Po pěti letech dřiny na farmě by konečně mohl dostat pořádnou šanci v NHL. Ne všichni ale povýšení brankáře Vítka Vaněčka vyhlížejí s nadšením.
Vítek Vaněček před MS juniorů 2015.
Vítek Vaněček před MS juniorů 2015. | Foto: Milan Kammermayer

Asi měsíc před rozjezdem nového ročníku zasáhla Washington šokující novinka.

Velezkušený Henrik Lundqvist, který měl po konci u newyorských Rangers mentorovat mladou klubovou jedničku Ilju Samsonova, má problémy se srdcem a mužstvo nakonec neposílí.

Capitals, kteří stále patří ke kandidátům na Stanley Cup, tak mají místo zajímavého brankářského tandemu plný stůl starostí. Jelikož na podzim nechali pláchnout Bradena Holtbyho, jemuž poslední rok vůbec nevyšel, nezbyl jim žádný prověřený gólman.

Pheonixu Copleymu je sice už 28 let, ale v NHL odchytal pouhých 29 duelů. A naposledy ho na farmě výrazně zastínil o čtyři roky mladší Vaněček. 

Právě český brankář, který na šampionátu osmnáctek 2014 vychytal reprezentaci senzační stříbro, by teď mohl zaujmout místo vedle Samsonova. Shodují se na tom severoamerická média.

Vaněčkova zámořská cesta je od draftu vcelku klikatá. Začínal v ECHL, kterou někteří hokejisté vykreslují jako "hrob hokeje", a další čtyři roky trčel v AHL. Minulá sezona mu vyšla nejlépe, procentuální úspěšnost zákroků vytáhl na číslo 91,7.

"Myslím, že se rozhodně může stát dvojkou v NHL," chválila před časem Vaněčka německá gólmanská legenda Olaf Kölzig, která teď pomáhá Washingtonu s rozvojem hráčů. "Nepřekvapilo by mě, kdyby nakonec zabojoval o pozici jedničky. Od draftu se hodně zlepšil."

V NHL ale ještě neodchytal jediný zápas. A ruský talent Samsonov jich má na kontě jen 26.

"Ačkoliv fanouškovská základna je z Vaněčka a z toho, že by klub měli vést vpřed dva mladíci, vcelku nadšená, nelze přehlédnout několik problémů," napsal J. J. Regan z NBC Sports. "Zaprvé, Vaněčkův strop je zřejmě post dvojky v NHL. Neuvidíme tedy žádnou obdobu tandemu Semjon Varlamov a Michal Neuvirth, kde oba brankáři vypadali, že mají vyšší potenciál."

Dále Regan - stejně jako další média - zmiňuje nezkušenost obou maskovaných mužů: "Jestliže Capitals o Samsonovovi jako o jedničce pochybují a rádi by měli pojistku v podobě zkušeného gólmana, Vaněček nemusí být nejlepší volbou."

Lundqvist, který dlouho patřil k nejlepším brankářům planety, přišel právě proto, aby na Samsonova dohlédl a v případě potřeby přebral hlavní zodpovědnost.

Lepší "pojistku" teď bude generální manažer Brian MacLellan shánět obtížně. Nejzajímavější jména už z volného trhu zmizela. Antona Chudobina udržel Dallas a Coreyho Crawforda ulovilo Chicago. Pár jmen však stále zbývá, například Ryan Miller, Craig Anderson a Jimmy Howard. Nejmladšímu je 36 let.

MacLellan může zosnovat i výměnu, ale vzhledem k naplněnému platovému stropu má minimum možností.

Washington zatím nechce brankářské trable komentovat, ale je jasné, že Vaněček se přiblížil životní šanci. Nahrává mu také smlouva do léta 2022 se skromným ročním platem kolem 700 tisíc dolarů (15 milionů korun). Málokdo zatíží klubovou kasu méně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

V Praze žije o 300 tisíc více lidí, než kolik vyplývá z loňského sčítání lidu

V hlavním městě žije více obyvatel, než uvádí oficiální sčítání obyvatel. Podle analýzy Institutu Plánování a rozvoje je jich namísto oficiálních asi 1,3 milionu o zhruba 300 tisíc více. Počet obyvatel institut zjistil na základě anonymních údajů od mobilních operátorů. Přes den pak přibudou další statisíce lidí, kteří přijedou za prací, sdělil ředitel institutu Ondřej Boháč.

"Ukazuje se, že v Praze trvale žije okolo 1,6 milionu obyvatel a pokud započítáme obyvatele Středočeského kraje, kteří denně dojíždějí do Prahy za prací, jedná se dokonce o 1,8 milionu lidí. Trvalé bydliště tu však má jen 1,3 milionů obyvatel," řekl Boháč.

Nárůst obyvatel znamená podle něj vyšší finanční nároky na město, které musí zajistit například městskou hromadnou dopravu, parkování, byty, lékaře či školky. "Takže i když náklady na infrastrukturu logicky rostou, Praha stále tratí na výnosech z daní," dodal Boháč.

Z dostupných dat vyplývá, že přestože počet obyvatel Prahy v poslední době roste, nebylo tomu vždycky tak. Praha zažila pokles obyvatel například v 90. letech 20. století. Naopak nejdynamičtější růst počtu obyvatel Prahy byl v letech 2003 až 2009 a 2014 až 2019, tedy v době silného ekonomického růstu.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Vystrčil udělil bývalému velvyslanci Perebyjnisovi Stříbrnou medaili předsedy Senátu

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) dnes udělil končícímu velvyslanci Ukrajiny v Praze Jevhenu Perebyjnisovi Stříbrnou medaili předsedy Senátu. Nově jmenovaný náměstek ukrajinského ministra zahraničí Perebyjnis obdržel ocenění na slavnostním ceremoniálu v Hlavním sále Valdštejnského paláce.

Perebyjnise označil Vystrčil za člověka, který v tuzemsku odvedl obrovský kus práce pro Ukrajinu, a tím i pro Česko. Jedním z důvodů, proč se mu rozhodl udělit medaili, je podle Vystrčila to, že posílil Česko. Perebyjnis označil vyznamenání za velkou čest a Vystrčila označil za politika havlovského typu s pevnými ideály.

Perebyjnis během svého velvyslaneckého působení v Praze podle Vystrčila posílil vědomí českých občanů o tom, že je třeba pomáhat chránit svobodu, demokracii, nezávislost, svébytnost a suverenitu. "On pomohl tomu, že dnes je Česká republika silnější a okolí to velmi dobře vnímá," řekl.

Perebyjnis vyjádřil vděk za to, jak čeští senátoři podporují boj Ukrajiny proti ruským agresorům a úsilí země o připojení k evropskému společenství svobodných národů. Vystrčila si váží jako státníka. "Podle mě je politikem havlovského typu. Má vyhraněné názory, má pevné ideály, je jednoduchý v komunikaci, ale zároveň velmi hluboký ve svých myšlenkách a svých závěrech," prohlásil.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Majetkovému úřadu se ani napotřetí nepodařilo prodat Palác Broadway v Praze

Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových se ani na třetí pokus nepodařilo v elektronické dražbě prodat pražský Palác Broadway. V aukci s vyvolávací cenou 1,05 miliardy korun nikdo nepřihodil ani minimální příhoz 200 tisíc korun. Ve středu to sdělila mluvčí úřadu Michaela Tesařová. Úřad se funkcionalistickou budovu, kde sídlí Divadlo Broadway, již neúspěšně pokusil prodat letos v březnu a loni v září.

Funkcionalistická stavba architektů Bohumíra Kozáka a Antonína Černého se nachází mezi ulicemi Na Příkopě a Celetná a pochází ze 30. let 20. století. Stejně jako v předchozích dvou aukcích složil požadovanou kauci 20 milionů korun jeden zájemce, následně se ale dražby, která skončila dnes v poledne, nezúčastnil.

Majetkový úřad nyní nabídne prodej paláce za vyvolávací cenu stávajícímu nájemci, kterým je Divadlo Broadway a jeho majitel Oldřich Lichtenberg. Přednostní právo vyplývá ze smlouvy, kterou úřad převzal v roce 2016 od tehdejší SŽDC, dnes Správy železnic. 

Lichtenberg po březnové aukci řekl, že palác koupit chtít nebude kvůli zmíněné smlouvě, kterou je palác zatížen a kvůli níž by ještě několik desítek let majiteli nevydělával. To je podle něj také důvod, proč se palác v dražbě opakovaně nedaří prodat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy