Milionový večer. Kubalík při předávání cen NHL zbohatl. A navýšil pokutu pro Chicago

jzp jzp
23. 9. 2020 6:46
Během pondělního večera, kdy hokejová NHL rozdávala nejprestižnější ceny, si Dominik Kubalík vydělal téměř pět milionů korun. "Svému" Chicagu tím ale přidělal starosti.
Dominik Kubalík
Dominik Kubalík | Foto: ČTK

Kýženou Calder Trophy pro nejlepšího ligového nováčka Kubalík nezískal. Vstřelil sice úžasných 30 gólů, nejvíc ze všech zelenáčů, ale zastínili ho dva supertalentovaní obránci - Cale Makar z Colorada a Quinn Hughes z Vancouveru. S cenou, o níž rozhodují novináři, odešel první z nich. 50 bodů (12+38) v 57 zápasech mluví za vše…

"Bronzový" Kubalík však nezůstal opomenutý. Pronikl do All-Rookie týmu, pětičlenné sestavy nejlepších nováčků.

Díky tomu získal podle smlouvy, kterou před rokem podepsal, výkonnostní bonus ve výši 212 500 dolarů (v přepočtu bezmála pět milionů korun).

Zbohatl také na dalších bonusech, které zohledňují například počet vstřelených branek nebo hodnocení +/-. Podle serveru CapFriendly, který podrobně sleduje hráčské kontrakty a platové stropy klubů, Kubalík celkově dosáhl na maximální prémii ve výši 850 tisíc dolarů.

Do zámoří přitom odcházel s nejistými vyhlídkami.

Málokoho tam ohromilo, že vyhrál bodování švýcarské ligy a zářil v reprezentačním dresu. S Chicagem podepsal roční dvoucestnou smlouvu. To znamená, že kdyby skončil na farmě, vydělal by si jen 70 tisíc. Nelákavý osud už potkal mnohé Čechy.

Kubalík však po přípravném kempu zůstal v hlavním týmu a postupně se vydrápal až do elitní formace ke kapitánovi Jonathanu Toewsovi. Svými 30 góly v 68 kláních trumfl všechny parťáky až na hvězdného Patricka Kanea.

Místo 70 tisíc hrubého si tak vydělal téměř 1,8 milionu dolarů (kolem 40 milionů korun), téměř polovinu získal díky výkonnostním bonusům.

Skvělými výkony však paradoxně přidělal Chicagu starosti. Stejně jako Dylan Strome a další mladíci. Americký klub musel vyplatit tolik prémií, že přesáhl platový strop 81,5 milionu.

Celková pokuta přesahuje milion dolarů. Právě tuto částku si šéfové Blackhawks musejí odečíst od platového stropu v příštím ročníku. Za milion si přitom mohli pořídit třeba solidního obránce do třetího páru.

Vzhledem k nepříznivé ekonomické situaci, kterou způsobila pandemie covidu-19, však kluby mají možnost si pokutu rozdělit napůl do příštích dvou sezon. I tak trest manažerům lehce sváže ruce.

Stan Bowman, tvůrce chicagského mančaftu, teď musí vymyslet, jak si 25letého Kubalíka, který se brzy stane chráněným volným hráčem, uvázat do budoucna a nepřesáhnout platový strop.

Diskuse o nové smlouvě probíhají od února, pozdržela je pandemie koronaviru. Česká hvězda by podle předpokladů mohla nově pobírat kolem čtyř milionů dolarů ročně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Ukrajinský soud odmítl zatknout bývalého prezidenta Porošenka

Soud v Kyjevě odmítl nařídit zatčení ukrajinského exprezidenta Porošenka, který je podezřelý z velezrady. Uložil mu však povinnost spolupracovat s úřady a vyhovět jejich případným předvoláním, informovala agentura Reuters. Bývalý prezident, jemuž v případě odsouzení hrozí až 15 let vězení, označuje obvinění za smyšlená.

Porošenko je vyšetřován kvůli podezření z velezrady, z financování terorismu a z vytvoření teroristické organizace. Podle úřadů se ještě před zvolením prezidentem v roce 2014 dohodl - i s lidmi z nejvyššího vedení Ruska - na nákupu uhlí za 1,5 miliardy hřiven (asi 1,16 miliardy korun) z území ovládaného proruskými separatisty v oblasti Donbasu. Tento nákup zvýšil podle vyšetřovatelů závislost Ukrajiny na Rusku a na separatistech, ztížil diverzifikaci energetických zdrojů a podkopal hospodářskou bezpečnost státu.

Šestapadesátiletý Porošenko se do vlasti vrátil v pondělí a od té doby čekal na rozhodnutí soudu o vzetí do vazby. Obvinění označuje za vykonstruovaná lidmi z okolí jeho nástupce v prezidentském úřadě Volodymyra Zelenského. Administrativa Zelenského se od vyšetřování distancovala a uvedla, že prokuratura a soudy jsou nezávislé.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 25 minutami

Agrární komoře a Zemědělskému svazu dál vadí změny v dotacích. Zemědělce vyzvaly, aby na protest vyjeli na silnice

Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR vyzvaly zemědělce, aby ve čtvrtek na protest proti změnám v nastavení dotací vyjeli se svou technikou na silnice v Česku. Ve středu to uvedli na společné tiskové konferenci. Změny v dotační politice podle organizací nespravedlivě zvýhodnily malé zemědělce. Znovu varovaly před tím, že změny mohou vést k vyšším cenám potravin, snížení pestrosti krajiny, soudním sporům a arbitrážím.

Agrární komora, která sdružuje hlavně větší zemědělské podniky, svolala protest proti návrhu ministerstva zemědělství na vyplácení dotací pro roky 2023 až 2027 už minulý týden. Před úřadem vlády se v úterý sešlo několik tisíc lidí. Resort vedený ministrem Zdeňkem Nekulou (KDU-ČSL) po jednání vládní koaliční rady návrh upravil. Přímé platby zemědělcům tak už nemají mít omezení pro velké podniky, menší farmáři z nich ale dostanou větší podíl. Klesnout má maximální výše investiční dotace. Nekula opakovaně uvedl, že nová pravidla vyrovnávají podmínky dotací dosud vychýlené ve prospěch velkých zemědělských podniků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy