Milionový večer. Kubalík při předávání cen NHL zbohatl. A navýšil pokutu pro Chicago

jzp jzp
23. 9. 2020 6:46
Během pondělního večera, kdy hokejová NHL rozdávala nejprestižnější ceny, si Dominik Kubalík vydělal téměř pět milionů korun. "Svému" Chicagu tím ale přidělal starosti.
Dominik Kubalík
Dominik Kubalík | Foto: ČTK

Kýženou Calder Trophy pro nejlepšího ligového nováčka Kubalík nezískal. Vstřelil sice úžasných 30 gólů, nejvíc ze všech zelenáčů, ale zastínili ho dva supertalentovaní obránci - Cale Makar z Colorada a Quinn Hughes z Vancouveru. S cenou, o níž rozhodují novináři, odešel první z nich. 50 bodů (12+38) v 57 zápasech mluví za vše…

"Bronzový" Kubalík však nezůstal opomenutý. Pronikl do All-Rookie týmu, pětičlenné sestavy nejlepších nováčků.

Díky tomu získal podle smlouvy, kterou před rokem podepsal, výkonnostní bonus ve výši 212 500 dolarů (v přepočtu bezmála pět milionů korun).

Zbohatl také na dalších bonusech, které zohledňují například počet vstřelených branek nebo hodnocení +/-. Podle serveru CapFriendly, který podrobně sleduje hráčské kontrakty a platové stropy klubů, Kubalík celkově dosáhl na maximální prémii ve výši 850 tisíc dolarů.

Do zámoří přitom odcházel s nejistými vyhlídkami.

Málokoho tam ohromilo, že vyhrál bodování švýcarské ligy a zářil v reprezentačním dresu. S Chicagem podepsal roční dvoucestnou smlouvu. To znamená, že kdyby skončil na farmě, vydělal by si jen 70 tisíc. Nelákavý osud už potkal mnohé Čechy.

Kubalík však po přípravném kempu zůstal v hlavním týmu a postupně se vydrápal až do elitní formace ke kapitánovi Jonathanu Toewsovi. Svými 30 góly v 68 kláních trumfl všechny parťáky až na hvězdného Patricka Kanea.

Místo 70 tisíc hrubého si tak vydělal téměř 1,8 milionu dolarů (kolem 40 milionů korun), téměř polovinu získal díky výkonnostním bonusům.

Skvělými výkony však paradoxně přidělal Chicagu starosti. Stejně jako Dylan Strome a další mladíci. Americký klub musel vyplatit tolik prémií, že přesáhl platový strop 81,5 milionu.

Celková pokuta přesahuje milion dolarů. Právě tuto částku si šéfové Blackhawks musejí odečíst od platového stropu v příštím ročníku. Za milion si přitom mohli pořídit třeba solidního obránce do třetího páru.

Vzhledem k nepříznivé ekonomické situaci, kterou způsobila pandemie covidu-19, však kluby mají možnost si pokutu rozdělit napůl do příštích dvou sezon. I tak trest manažerům lehce sváže ruce.

Stan Bowman, tvůrce chicagského mančaftu, teď musí vymyslet, jak si 25letého Kubalíka, který se brzy stane chráněným volným hráčem, uvázat do budoucna a nepřesáhnout platový strop.

Diskuse o nové smlouvě probíhají od února, pozdržela je pandemie koronaviru. Česká hvězda by podle předpokladů mohla nově pobírat kolem čtyř milionů dolarů ročně.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Americká Sněmovna reprezentantů předá Senátu ústavní žalobu na bývalého prezidenta Trumpa v pondělí. Oznámil to šéf senátní většiny Schumer

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Samková byla druhá v kvalifikaci na první závod Světového poháru

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila druhá v dnešní kvalifikaci na úvodní závod Světového poháru. V italské Chiese ji o 74 setin sekundy předčila domácí Raffaella Bruttová. Nikdo jiný z českých reprezentantů do sobotních vyřazovacích bojů nepostoupil.

Ani úřadující mistryni světa Samkové se v hustém sněžení příliš nevedlo. Po startu se dostala doleva mimo ideální stopu do hlubokého sněhu. "Pak už to bylo tlačení boulí do finiše, hodně na sílu. Ta mezera je dost, ale v tomhle počasí jsou rozestupy velké. Žádné velké nadšení z dnešního sportování není, ale výsledek docela jde," řekla olympijská šampionka ze Soči v nahrávce pro média.

před 20 minutami

Britský soud rozdal tresty za smrt 39 Vietnamců, čtveřice mužů dostala až 27 let vězení

Tresty vězení od 13 do 27 let uložil v pátek londýnský soud čtveřici mužů, které už dříve shledal vinnými z pašování a smrti 39 migrantů z Vietnamu v roce 2019. Informovaly o tom agentury DPA a AFP.

Nejvyšší trest dostal 43letý Rumun, který podle obžaloby cestu migrantů v chladírenském kontejneru do Británie zorganizoval: Gheorghe Nica si má ve vězení odpyká 27 let. Druhý nejvyšší trest uložil soud britskému přepravci Ronanu Hughesovi, který má za mřížemi strávit 20 let.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Hnilička požádal o očkování reprezentantů proti covidu

Předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička požádal premiéra Andreje Babiše o zařazení českých reprezentantů do vládní strategie očkování proti koronaviru. Na Twitteru uvedl, že má jít o 6000 osob. Zároveň ujistil, že respektuje priority rizikových skupin. Očkování by ulehčilo reprezentaci na mezinárodních soutěžích nejen sportovcům, kteří se připravují na olympijské hry v Tokiu.

S požadavkem na co nejrychlejší vakcinaci sportovců a dalších členů olympijské výpravy, až to bude v následujících měsících možné, přišel dříve Český olympijský výbor. V pondělí na to reagoval ministr zdravotnictví Jan Blatný. "Já o tomto požadavku vím, zatím jsme takové rozhodnutí neučinili," řekl na dotaz po jednání vlády.

S profesionálním sportem je spojené časté cestování, které může být bez očkování problematické. Vakcína by rovněž znamenala ochranu před případnou nákazou. Česko se ale stejně jako jiné státy Evropské unie zatím potýká s nedostatkem očkovacích látek. K dispozici v současné době nejsou ani dávky pro všechny lidi z rizikových skupin.

Další zprávy