Jak obejít virus a zachránit miliardy. Bludné plány. Skončete, slyší NHL od kritiků

jzp jzp
9. 4. 2020 15:21
Jestli v aktuální sezoně ještě bude k vidění hokej, tak díky NHL. Přerušená zámořská liga navzdory běsnící pandemii koronaviru stále nehodlá zcela zavřít krám a už vymýšlí netradiční řešení, jak sezonu dohrát.
7. finále NHL 2018/19, Boston - St. Louis: Chris Thorburn oslavuje zisk Stanley Cupu.
7. finále NHL 2018/19, Boston - St. Louis: Chris Thorburn oslavuje zisk Stanley Cupu. | Foto: Reuters

Část médií však lpění na restartu kritizuje.

"Proč NHL s ukončením ročníku tak otálí?" ptá se Steve Simmons z deníku Toronto Sun.

A pokračuje: "Liga se tváří, že je všechno v pořádku, a přichází s bludnými plány, jak odehrát play-off, ne-li celý zbytek sezony."

"Možná za tím ale stojí finanční motivace," zamýšlí se Simmons. "Protože nedošlo k oficiálnímu zrušení zápasů, kluby nemusí fanouškům vracet peníze za lístky." Podle autora jde také o televizní stanice. Zaplatily za mače, které se možná neodehrají. Mají právo na kompenzaci. 

Jestli ročník skončí předčasně, přijde NHL zhruba o 1,1 miliardy dolarů (asi 25 miliard korun). Což ale neznamená, že zbankrotuje. Pro představu - v minulé sezoně vydělal zámořský kolos pět miliard, nejvíc v historii. Letos chtěl úspěch zopakovat, jenže přišel koronavirus.

"V jakém bodě NHL (a další ligy) ustoupí a prostě vytáhne zástrčku ze zásuvky na další tři měsíce?" ptá se Ken Warren z listu Ottawa Sun. "Pokud to znamená, že nikomu nepředáme Stanley Cup… Je snad přijatelnější alternativní možnost, že v dohledné budoucnosti naskládáme vedle sebe 15 nebo 20 tisíc lidí?"

Spojené státy americké, kde hraje 24 z 31 klubů soutěže, patří k zemím, které pandemie postihla nejvíce. Hlásí už kolem půl milionu potvrzených případů.

Prezident Donald Trump přitom chce, aby velké zámořské ligy obnovily svůj provoz - i s diváky v ochozech - co nejdříve. Ale i kdyby NHL tyto tužby vyslyšela, nemá jistotu, že všechno půjde podle jejího plánu. V řadě ohledů nic nezmůže.

Mnozí Evropané už s povolením soutěže odletěli domů. Při návratu mohou narazit na zavřené hranice. Další překážkou jsou lokální politická rozhodnutí. Například Calgary zrušilo všechny veřejné akce až do konce června.

Nicméně podle jednoho z návrhů by liga mohla pokračovat od července a skončit v září korunovací šampionů. Tomu nyní ještě víc nahrává odložení olympiády na příští rok. Hry jinak měly proběhnout na přelomu července a srpna a vyplnit spoustu vysílacího času stanice NBC, o kterou se NHL hodně opírá.

Prostor v televizi však není vše. Zbývá vyřešit spoustu otázek…

Hrát s diváky, nebo bez nich? Dokončit základní část, nebo přejít rovnou k play-off? Půjde vůbec týmy vrátit za pár týdnů do jejich arén, nebo budou místní politici proti? Co když koronavirus neustoupí?

NHL tak spolu s hráčskou asociací zvažuje, že zápasy přesune do "zapadlých" míst, kde je elitní dospělý hokej občas k vidění jen v rámci přípravy.

Jednou z variant je Severní Dakota, která má čtvrtou nejnižší hustotu obyvatel v zemi a aktuálně hlásí "jen" desítky nakažených mezi 800 tisíci obyvateli. Konkrétně připadá v úvahu město Grand Forks, kde v tomto tisíciletí proběhlo mistrovství světa osmnáctek a dvacítek. Tamní (architektonicky zajímavá) aréna sice nenabízí ani 12 tisíc míst, ale stejně by se dost možná hrálo bez diváků.

Šéfové ligy si na mapě měli označit také Manchester v malinkém americkém státě New Hampshire.

NHL tak dává dohromady vskutku netradiční vyústění. Možná se ale stejně jako jiné soutěže bude muset spokojit s prostým zrušením sezony.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Bývalá hlavní hygienička Rážová vede hygienu v motolské nemocnici

Bývalá hlavní hygienička Jarmila Rážová vede od začátku května oddělení nemocniční hygieny a epidemiologie v pražské Fakultní nemocnici Motol. Na pozici vystřídala Vilmu Benešovou, která odešla do důchodu. Zpravodajskému webu Seznam Zprávy to potvrdila mluvčí největší české nemocnice Pavlína Danková. Hlavní hygieničkou, která je současně náměstkyní ministra zdravotnictví, byla Rážová od loňského června do poloviny letošního března. Funkci, ze které byla odvolána, po ní převzala Pavla Svrčinová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy