Symbol hokeje pomalu mizí, ničí ho nejen rychlost. Ovečkin se trendu vzpírá

Daniel Poláček Daniel Poláček
22. 11. 2019 6:23
Padl tak zřejmě nejslavnější gól v historii českého hokeje. Petr Svoboda kousek od modré čáry mocně napřáhl a dělovou střelou rozhodl finále olympijského Nagana proti Rusku. Dnes by v obdobné situaci možná zvolil jiné řešení. Ikonické golfáky ztrácejí na popularitě.
Alexandr Ovečkin při střele golfákem.
Alexandr Ovečkin při střele golfákem. | Foto: ČTK

Za poslední dekádu zmizeli z hokejové NHL, která udává trendy, čistokrevní bitkaři. Podle hesla "neumíš bruslit, nehraješ". Rvaček celkově ubylo.

Nyní přichází na řadu golfák (anglicky slap shot), který je - na rozdíl od bitek - symbolem hokeje nejen v Severní Americe, ale všude po světě. Hráči si stále častěji rozmýšlejí, zda má vlastně smysl napřáhnout hokejku až nad hlavu a vyslat tak na bránu nejtvrdší možnou střelu.

Hlavní důvod vězí v nedostatku času.

"Chcete puk vystřelit tak tvrdě, jak jen dokážete, ale dneska na golfák málokdy máte dost času," prohlásil před časem obránce Dallasu John Klingberg. "Proto se vám hodí rychlá střela zápěstím. Zároveň jsou dneska všichni dobří v tečování, takže je jedno, jestli střílíte po ledě, nebo výš."

NHL začala o střelách vést podrobné statistiky před deseti lety. V ročníku po spuštění projektu napočítala 17 481 golfáků. V minulé sezoně už jich bylo "jen" 11 612, přestože do soutěže přibyl další klub - Vegas Golden Knights.

Dekádu nazpět dalo dohromady přes 500 golfáků hned 25 mužstev. V minulé základní části se našla jen dvě.

Stále platí, že golfák nejčastěji využívají obránci, ale i oni nyní více zvažují jiné možnosti. Například nejvytěžovanější český bek Filip Hronek v aktuálním ročníku pálí golfovým úderem ve 38 procentech případů. Tomáš Kaberle byl před deseti roky na 52 procentech, Jaroslav Špaček dokonce na 76.

"Pokud chcete vystřelit golfákem správně, tak potřebujete čas," vykládal stanici Sportsnet Tim Turk, jenž trénoval střelbu s hvězdami, jakými jsou Victor Hedman, P. K. Subban či Mitch Marner.

"Golfák tak ze hry pomalu mizí," doplnil Turk. "Trenéři se snaží hráčům vštípit, aby s pukem něco udělali, hned jak ho dostanou. Tím pádem nemáte moc prostoru na pořádný nápřah."

Koučové nabádají své svěřence k bleskovým akcím, jelikož hra je stále rychlejší. Neustále ji oživují mladí hráči, kteří zpravidla skvěle bruslí. A protože rozměry kluziště jsou pořád stejné, přílišné otálení bývá na škodu. Golfáky stále mají své pevné místo v přesilovkách, kdy hra často ztratí zběsilé tempo, ale jinak už jsou druhořadým artiklem.

Vládne střela zápěstím, při níž hokejista vypustí puk z hole bez jakéhokoliv nápřahu. Z Čechů tuto disciplínu ovládli třeba Milan Hejduk a Jaromír Jágr.

S velkým odstupem následují rána příklepem (krátký nápřah), golfák, bekhend a teče. Zámořská liga sleduje také pokusy zpoza brány, které však hráči zkoušejí spíš výjimečně.

Mezi pilné zastánce golfáku patří bek Montrealu Shea Weber.
Mezi pilné zastánce golfáku patří bek Montrealu Shea Weber. | Foto: ČTK

Golfáky nevytlačuje pryč z výsluní pouze tlak na rychlost. Další důvod pramení z věčného minisouboje mezi střelci a brankáři. Velkou výhodou rány zápěstím je, že ji maskovaní muži neslyší.

"Gólmani se snaží sledovat puk, ale při všech těch skrumážích ho občas nevidí," poznamenal Turk. "Pokud ale uslyší prásknutí hokejkou a myslí si, že jde o střelu, automaticky se snaží být co největší, i když si nejsou jistí, odkud a kam puk míří."

Skryté a svým způsobem tiché střely zápěstím mají potenciál nadělat v brankovišti větší neplechu. Brankáři na ně podle Turka nemůžou reagovat ani intuitivně.

Nicméně ne všichni hráči jdou s dobou.

Zářným příkladem je kapitán Washingtonu Alexandr Ovečkin, jeden z nejlepších kanonýrů hokejové historie. Mezi roky 2009 a 2014 vyslal dohromady 309 golfáků, tvořily 21 procent všech jeho střel. V následujících pěti letech však ruských car využil ikonický úder ve 431 případech (28procentní podíl). 

A výkonnost rozhodně neztratil. Maurice Richard Trophy pro nejlepšího ligového střelce vyhrál šestkrát za posledních sedm let. Září i letos. Svou "kancelář" na levém kruhu, kde předvádí jeden golfák za druhým, tedy jen tak neopustí.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Útočník Teplý podepsal v NHL nováčkovskou smlouvu s Chicagem

Český hokejový útočník Michal Teplý podepsal nováčkovský kontrakt s Chicagem, které si ho vybralo ve čtvrtém kole loňského draftu NHL ze 105. místa. Osmnáctiletý rodák z Havlíčkova Brodu, který odehrál poslední sezonu za tým Winnipeg Ice v juniorské WHL, oznámil dohodu obou stran na svém instagramovém účtu.

"Jsem moc šťastný a cítím se poctěný, že jsem svůj první kontrakt v NHL podepsal s Blackhawks. Chci poděkovat všem lidem okolo sebe, kteří mi pomohli dostat se až sem. Nikdy bych to nedokázal bez mé rodiny, kamarádů a Winnipegu Ice. Také nemohu zapomenout na můj milovaný tým v Havlíčkově Brodu," okomentoval velký okamžik kariéry Teplý.

Účastník juniorského mistrovství světa na přelomu roku v Ostravě a Třinci, kde si za pět startů připsal stejný počet nahrávek, prošel postupně všemi mládežnickými výběry reprezentace. Během ročníku 2018/19 nastoupil v dresu Liberce do 15 extraligových utkání.

V poslední sezoně už Teplý zářil v barvách Ice. Za 53 zápasů si připsal 63 bodů díky 29 gólům a 34 nahrávkám, což znamenalo nejlepší produktivitu ze všech nováčků ve WHL.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Google a Apple se spojily v boji proti koronaviru, monitorovat by mohly až tři miliardy lidí

Technologické firmy Google a Apple uzavřely partnerství, aby pomohly bránit šíření koronaviru. Zájemcům chtějí umožnit dozvědět se pomocí zařízení v chytrém telefonu, zda se nedostali do blízkosti nakažených nemocí Covid-19. Své partnerství oznámily v pátek. Monitorovat by mohly až tři miliardy obyvatel planety, pokud se do systému přihlásí.

Smartphony s operačním systémem iOS od Applu nebo Androidem od Googlu si budou moci vyměňovat informace prostřednictvím rozhraní bluetooth. Pokud se majitel takto vybaveného telefonu dostane do kontaktu s infikovaným jedincem, pošle mu přístroj zprávu, že se má izolovat a zůstat v karanténě.

Google a Apple uvedly, že technologii začaly vyvíjet před 14 dny a dostupná by mohla být v půli května. Dodaly, že nebude sledovat polohu nebo identitu uživatelů, ale zaznamená pouze údaje o tom, kdy se k sobě jejich telefony přiblížily.

Další zprávy