Zadina jako Pastrňák, Kaut jako Oshie. Zámoří velebí české naděje pro draft. Jak dopadnou?

Daniel Poláček Daniel Poláček
22. 6. 2018 6:13
Tržnice talentů v hokejové NHL je letos z českého pohledu nadstandardně přitažlivá.
MS 20 2018, Česko-Finsko: Filip Zadina
MS 20 2018, Česko-Finsko: Filip Zadina | Foto: HHOF-IIHF Images

Praha - Pronikne Filip Zadina jako první Čech po 18 letech do elitní pětky draftu? Neuškodí Martinu Kautovi nedávná operace srdce? Vyletí Jakub Lauko až do prvního kola?

Dražba hokejových nadějí v Dallasu přináší řadu rébusů, jejichž řešení začnou kluby zveřejňovat už v noci na zítřek.

Z české perspektivy je zajímavé, že v nejdiskutovanější hádance figuruje forvard Zadina. I on může vyjít na pódium coby celková trojka, hned po dvou "vyvolených" mladících, jimiž jsou Rasmus Dahlin a Andrej Svečnikov.

Jako třetí vybírá Montreal, jehož zástupci stojí před přetěžkým rozhodnutím. Ve středu tak povečeřeli se Zadinou a Svečnikovem, aby nasbírali poslední střípky pocitů a informací. Předtím stejnou proceduru absolvovali s Bradym Tkachukem, Barrettem Haytonem a Jesperim Kotkaniemim.

I z toho je patrné, že strategie Canadiens zní zhruba následovně: "Rádi bychom sáhli po nejlepším dostupném útočníkovi, ale potřebujeme centra."

Proto se poslední dobou množí spekulace, že Montreal ukáže na Kotkaniemiho, byť finský střední forvard nepřitahuje tolik superlativ jako český křídelník. Ten může nakonec klesnout ještě níž. Šest z deseti skautů, které oslovil oficiální web NHL, by dalo přednost Tkachukovi.

Zřejmě nejskeptičtější je k odchovanci Pardubic analytik Bob Stauffer, jenž ho vidí až jako devátého hráče v pořadí.

Draft NHL

Letos se koná v texaském Dallasu. První kolo odstartuje v sobotu nad ránem, konkrétně v 1:30 českého času. Zbylá kola proběhnou ve stejný den od 17:00.

"My jsme Zadinu měli v jednu chvíli jako jednoznačnou dvojku," řekl stanci TSN expert Ryan Wagman, který spoluvytváří žebříčky organizace McKeen's Hockey. "Během sezony se ale tolik nezlepšoval, což u mladého hokejisty vidíte neradi."

Pořád je ale pravděpodobnější, že Zadina v top pětce zůstane, protože spolu se Svečnikovem a Oliverem Wahlstromem je to nejlepší střelec na draftu. "Zároveň umí vytvářet šance pro ostatní," tvrdí známý analytik TSN Craig Button. "Má excelentní cit pro hru. Hraje podobně jako David Pastrňák."

Jestliže si 18letého kanonýra nevytáhne Montreal, šanci bude mít Ottawa. Na pátém místě pak vybírá Arizona.

Do prvního kola, tedy mezi 31 nejžádanějších, by měl proniknout rovněž Martin Kaut. Ten na Scouting Combine, kde před draftem probíhají fyzické testy, vystrašil potenciální zaměstnavatele, protože kvůli srdečním potížím odcestoval zpátky předčasně.

Následně v pražském IKEMu podstoupil operaci:

"Kdybych nebyl vrcholový sportovec, prý bych s tím mohl žít v klidu až do smrti," řekl Kaut k nespecifikovanému problému pro hokej.cz. "Ale hrát s tím dál hokej, to by bylo určité riziko. Má jít o rutinní zákrok, nic složitého."

Menší panika utichla i za Atlantikem, podle TSN je český forvard pořád žádaným zbožím. Na řadu by mohl jít ve druhé polovině prvního kola. Už dokázal, že mezi muži neuvadne. Za áčko Pardubic sbíral skoro půl bodu na zápas, nastoupil i za dospělou reprezentaci.

Další české naděje

Loni prošlo draftem devět Čechů, letos by jich mohlo být podobně, možná i víc. 

Na druhé a třetí kolo si dělají zálusk brankáři Lukáš Dostál s Jakubem Škarkem a útočníci Jan Jeník s Matějem Pekařem

Později by se mohli dočkat forvardi Jáchym Kondelík a Kristian Reichel. Jedinou výraznější nadějí mezi obránci je Filip Král.

"Tíhne spíš ke střelbě než k nahrávání," popisuje Kauta analytik Button. "Jeho tvůrčí schopnosti ale nepodceňujte. Dobře čte hru a je šikovný s pukem. Hodně mi připomíná T. J. Oshieho."

Existuje šance, že Zadinu a Kauta doplní ve vybrané společnosti Jakub Lauko. Oproti nim sice není tak zručný, ale fantasticky bruslí a pilně na sobě pracuje. "Díky rychlosti se dokáže uvolnit a vytvářet si gólové šance," podotýká Button. Českého forvarda pak přirovnává k detroitskému Dylanu Larkinovi.

Lauka vidí mezi 31 nejžádanějšími Kevin Allen z deníku USA Today, je ovšem v menšině.

S třemi draftovanými mladíky v prvním kole by český hokej dosáhl na nejlepší výsledek od roku 2004.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Policie obvinila zaměstnance Generálního finančního ředitelství z trestného činu přijetí úplatku

Podle kriminalistů Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) požadoval deset milionů korun, polovinu z toho skutečně převzal. Sdělil to v pondělí mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Kriminalisté zaměstnance obvinili 13. února, poskytování bližších informací má vyhrazeno dozorový státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze, dodal mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Na Pardubicku hořela skládka. Ke Zdechovicím se sjelo 18 jednotek hasičů z okolí

Požár, který vypukl v neděli odpoledne na skládce u Zdechovic na Pardubicku, likvidovali hasiči celou noc. Na místě se vystřídalo 18 jednotek hasičů. V pondělí ráno přijede na skládku bagr, kterým bude hořící hromada rozhrabávána a dohašována, informovala na webu mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Skládka začala hořet v neděli po 17:00. Hasiči oheň lokalizovali asi po třech hodinách, povolali i kolegy ze Středočeského kraje. Kolem 23:00 podle mluvčí začaly jednotky z místa odjíždět. "Na místě zůstávala pouze jednotka ze Zdechovic, ovšem zhruba ve čtvrt na dvě ráno se ohniska požáru opět rozhořela a musely být povolány jednotky z Přelouče, Kladrub a Řečan nad Labem," uvedla mluvčí. V pondělí kolem 8:00 se začne dohašovat pomocí bagru, dodala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zpěvák Elton John musel přerušit koncert, přišel během něj o hlas. Vypadal, že se rozpláče, popsala média jeho odchod z pódia

Britský umělec Elton John byl donucen přerušit svůj koncert na Novém Zélandu. Viditelně zklamaný hudebník přišel během nedělního vystoupení na stadionu v Aucklandu o hlas. "Úplně jsem ztratil hlas. Nemůžu zpívat. Musím jít. Omlouvám se," řekl svým fanouškům Elton John. Již na začátku koncertu přítomné informoval o tom, že mu lékaři diagnostikovali zápal plic.

Jak popsala britská BBC, sir Elton John vypadal, že propukne v pláč, když se opřel o své piano a potřásl hlavou. Když následně za pomoci několika asistentů opatrně odešel z pódia, jeho fanoušci ho zahrnuli obrovským potleskem.

Britský zpěvák trpí lehčí formou zápalu plic, který v angličtině nese název walking pneumonia, tedy zápal plic, při němž se chodí. Jeho příznaky nebývají tak dramatické, připomínají spíše lehký zánět průdušek. Jde hlavně o kašel, bolest na hrudi, bolest v krku a bolest hlavy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy