Po bídě opět s hvězdou draftu. Víc než Česko má ale zazářit Německo i Rakousko

Daniel Poláček Daniel Poláček
6. 10. 2020 8:45
Kolem deseti českých hokejistů může projít nadcházejícím draftem zámořské NHL. Jenže pouze Jan Myšák má v noci na středu šanci na první kolo.
Jan Myšák v dresu české dvacítky na mistrovství světa 2020.
Jan Myšák v dresu české dvacítky na mistrovství světa 2020. | Foto: ČTK

Jestliže Myšák skutečně skončí mezi 31 nejžádanějšími talenty, bohužel nezažije stejný pocit jako Filip Zadina a Martin Kaut před dvěma roky.

Letošní draft, posunutý z července na říjen, proběhne jen virtuálně. Čili žádný příchod na pódium, žádné oblékání dresu nového klubu. "Trošku mě to mrzí," přiznává Myšák v rozhovoru pro Aktuálně.cz. "Do Montrealu (původní místo konání) jsem se chtěl podívat, ale místo toho budu doma."

Oproti zámořským kolegům má nevýhodu v tom, že očekávaná akce nebere na Evropu ohledy. Začíná v jednu hodinu ráno českého času.

Místo spánku tak bude Myšák ponocovat. Musí. Stane se součástí živého vysílání. "V obýváku už jsou připravené kamery," popisuje. "Měli jsme i nějaké zkoušky."

Instrukce dostali všichni hokejisté, kteří mají šanci proniknout do prvního kola. Podle novináře Ryana Kennedyho z časopisu The Hockey News jim NHL dokonce poslala kšiltovky všech týmů. Aby si mohli v pravou chvíli nasadit tu správnou.

"Mně nikdo nic neposílal. Do Česka by to stejně asi jen tak nepřišlo," směje se Myšák, který zkraje stávající sezony pomáhá domovskému Litvínovu, byť kvůli drobnému zranění a týmové karanténě zatím neodehrál jediný ostrý zápas.

Na jakém místě draftu skončí, neřeší. Ani nechce spekulovat, kdo po něm sáhne. Bavil se s většinou klubů, ovšem neprozradí, s kým diskutoval nejčastěji.

Podle serveru Future Considerations mu náleží 16. příčka, ale nikdo jiný takhle optimistický není. Většina žebříčků vidí útočníka na pomezí prvního a druhého kola.

Čechovi pomohlo, že v lednu dal vale Litvínovu a odešel hrát juniorku do kanadského Hamiltonu. Aby měl vyšší čas na ledě a aby ukázal, že v zámořské konkurenci obstojí. "Na reprezentačních akcích jsem viděl, že Kanaďané jsou o dost jinde než my. Většinou nás přejeli. Tak jsem si řekl, že chci hrát v Kanadě a přičuchnout k jejich stylu," líčí Myšák. 

Zvykl si rychle. Hned v sedmém klání udivil hattrickem a dvěma asistencemi za jedinou třetinu. Celkově ve 22 zápasech nashromáždil na nováčka skvělých 25 bodů (15+10).

Od skautů si mohl vyslechnout, že skvěle bruslí, střílí a na ledě mu to myslí. V žebříčcích vyskočil nahoru.

Po slabém minulém ročníku, kdy nejžádanější český hráč, brankář Lukáš Pařík, prošel draftem až na 87. příčce, tak Česko znovu může mít zástupce v prvním kole.

Zazáří Rakousko a Německo

Pak ale přijde nevítaná pauza. Podle serveru The Athletic bude o Čechy relativní zájem až v pozdějších kolech, vysílaných ve středu večer českého času. Celkově má přijít na řadu jedenáct jmen. Po Myšákovi mají největší šanci uspět brankář Jan Bednář, útočník Jaromír Pytlík a obránce Michael Krutil, kterým analýza věští třetí kolo.

Celkově si tak Česko tradičně povede hůř než Kanada, Spojené státy, Rusko, Švédsko a Finsko. V úvodním kole navíc může zazářit také Rakousko a především Německo.

Rakouský supertalent Marco Rossi, jemuž v rozvoji pomáhalo Švýcarsko a zámořská juniorka, pravděpodobně zapadne do elitní desítky.

Tim Stützle, který už motá hlavu profesionálům v Německu, možná skončí druhý hned za jasnou jedničkou Alexisem Lafrenierem. Na hraně prvního kola jsou pak Stützleovi krajané John-Jason Peterka a Lukas Reichel, synovec české legendy Roberta Reichla.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Čína vypustila poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země

Čína vypustila do vzduchu poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země dohromady. V roce 2019, ze kdy jsou poslední vyhodnocené údaje, jich z této země pocházela více než čtvrtina. Vyplývá to z nové studie, kterou zveřejnil americký institut Rhodium Group.

Nejlidnatější země světa přispěla v roce 2019 k celosvětovým emisím ekvivalentů CO2 sama 27 procenty, odhaduje americká společnost. Spojené státy na druhém místě byly zodpovědné jen za 11 procent skleníkových plynů a třetí Indie za 6,6 procenta emisí. Ještě o dvě desetiny procentního bodu méně činil příspěvek Evropské unie na čtvrtém místě.

Podle studie vypustila Čína do vzduchu více než 14 gigatun (jedna gigatuna je miliarda tun) ekvivalentu CO2. Ve srovnání s rokem 1990 je to trojnásobek, a za uplynulé desetiletí nárůst o 25 procent. Celosvětově se emise skleníkových plynů v roce 2019 zvýšily o 11,4 procenta na 52 miliard tun. 

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Zbrojařská firma Imex Group podala kvůli Vrběticím další podněty týkající se Jana Švejdara

Ostravská zbrojařská společnost Imex Group podala kvůli kauze Vrbětice další dva podněty týkající se policejního prezidenta Jana Švejdara. Za firmu o tom informoval právník Radek Ondruš. Podle něj může být účast Švejdara na schůzce s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) posuzována jako kázeňský přestupek či trestný čin. Firma Imex Group měla ve Vrběticích pronajaté sklady, které v roce 2014 vybuchly.

Ondruš už 2. května na Švejdara podal trestní oznámení související s poskytováním informací prezidentovi republiky. Ve čtvrtek pak za Imex podal Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) podnět týkající se schůzky u Hamáčka.

"Účast policejního prezidenta na jednání s Hamáčkem může být posuzována jako kázeňský přestupek, protože tam neměl co dělat. Pokud se prokáže, že to, co napsal Janek Kroupa (na serveru Seznam Zprávy), je pravda, pak by se jednalo o trestný čin," uvedl Ondruš. Dodal, že situace má ještě jeden aspekt. "A to ten, že policejní rezident v případě, že se mohlo jednat o trestný čin, nesplnil ohlašovací povinnost," uvedl Ondruš.

Na schůzce se řešila Hamáčkova cesta do Ruska, Hamáček podle serveru Seznam Zprávy plánoval "výměnu mezinárodního skandálu" kolem Vrbětic za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V. Okolnostmi jeho neuskutečněné cesty do Moskvy se zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Hamáček informace serveru odmítá a plánuje se bránit soudně i trestním oznámením, server na svých informacích trvá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy