Brankářský úkaz, životní rozjezd, objevy i frustrace. Tak si Češi vedou v NHL

jzp jzp
17. 1. 2019 18:17
Všechny kluby hokejové NHL už mají za sebou polovinu základní části. Podívejte se, jak si vedou Češi. Rittich sahá po postu stálé brankářské jedničky, Pastrňák potvrzuje roli ligové hvězdy. K životní sezoně mají nakročeno také Hertl či Vrána. Jiní ale prožívají sešup z výsluní.
David Rittich v dresu Calgary.
David Rittich v dresu Calgary. | Foto: ČTK

David Rittich

Brankář, 26 let, Calgary Flames
Statistiky: 28 zápasů, 17 výher, úspěšnost zákroků 91,7 %
Smlouva: končí mu v létě

Díky výstavním zákrokům si vysloužil přezdívku "Big Save Dave". V klubu, který patří mezi ligovou špičku, už dostává víc prostoru než zkušený Smith. Z českých brankářů září jako jediný.

Pavel Francouz v dresu Colorada.
Pavel Francouz v dresu Colorada. | Foto: ČTK

Pavel Francouz

Brankář, 28 let, Colorado Avalanche
Statistiky: 2 zápasy, bez výhry, úspěšnost zákroků 94,3 %
Smlouva: končí mu v létě

Kdykoliv šel do brány, nezklamal. Jinak ale tráví většinu času na farmě, protože Colorado sází na dobře placené duo Semjon Varlamov - Philipp Grubauer.

Petr Mrázek v dresu Caroliny Hurricanes
Petr Mrázek v dresu Caroliny Hurricanes | Foto: ČTK

Petr Mrázek

Brankář, 26 let, Carolina Hurricanes
Statistiky: 20 zápasů, 9 výher, úspěšnost zákroků 90,1 %
Smlouva: končí mu v létě

Kdysi měl našlápnuto podobně jako Rittich. Jenže po podpisu životní smlouvy zvolnil. Restart kariéry v Carolině mu zatím vychází částečně.

Michal Neuvirth v dresu Philadelphie.
Michal Neuvirth v dresu Philadelphie. | Foto: ČTK

Michal Neuvirth

Brankář, 26 let, Philadelphia Flyers
Statistiky: 7 zápasů, 1 výhra, úspěšnost zákroků 85,9 %
Smlouva: končí mu v létě

Tráví víc času na marodce než v bráně. Pokusy o návrat mu kvůli zranění nevycházejí. Není jasné, kdy by mohl znovu nastoupit.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Turecko ohrožuje evropské hranice, zvažte jeho členství v celní unii, žádá EU řecký premiér

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní unie s Tureckem. Uvádí to agentura Reuters. Mitsotakis pronesl výzvu po pátečním setkání v Nikósii s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem a s egyptským prezdidentem Abdalem Fatahem Sisím. Zástupci tří zemí se shodli na tvrdé kritice počínání Turecka ve Středomoří.

"Není možné, aby tato země (…) měla výjimku z cel, těžila z přístupu na společný trh a současně ohrožovala východní hranici Evropské unie," uvedl na adresu Turecka Mitsotakis. Celní unie s Tureckem vstoupila v platnost 31. prosince 1995 a díky ní není zahraniční obchod mezi Tureckem a zeměmi EU zatížen cly. Podle Eurostatu bylo v roce 2019 Turecko pátým největším obchodním partnerem EU. Vývoz do Turecka činil 68,2 miliard eur (zhruba 1,76 bilionu korun) a dovoz z Turecka 69,8 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). V případě ČR činil export do Turecka 44,2 miliardy korun a import 38,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy