Jsme tu omezeni víc než na MS, líčí Mrázek z bubliny. PlayStation má pořád v kufru

Daniel Poláček Daniel Poláček
11. 8. 2020 21:14
Každý den ho testují na koronavirus a místo přítelkyně má na hotelovém pokoji v Torontu jenom její fotku. Brankář Petr Mrázek popisuje život v hokejové bublině, kterou NHL vytvořila za účelem dohrání chaotické sezony. Ti nejúspěšnější, tedy finalisté Stanley Cupu, zůstanou "uzamčeni" téměř dva a půl měsíce.
Petr Mrázek
Petr Mrázek | Foto: Reuters

Zatím je Mrázek odříznutý od světa asi dva týdny, podobně jako na mistrovství světa, ovšem s výraznými rozdíly. "Tady jsme omezeni více," potvrzuje.

Žádné výlety po městě, žádné rodinné dýchánky. Návštěvy povolené nejsou. V bublinách, které NHL po dlouhých debatách nakonec umístila do Toronta a Edmontonu, pobývají pouze hokejisté a potřebný personál. Vznikly ohraničené sítě se stadionem, hotely nebo restauracemi.

Před vstupem do bubliny dostaly týmy od ligy 60stránkový manuál, který všem vymezuje mantinely.

Jednou z nejdůležitějších věcí je, aby se hráči denně nechali otestovat na covid-19. Musejí přijít během určených 30 minut buď ráno, nebo odpoledne. Někdy se testuje výtěrem z krku, jindy z nosohltanu. Každý den se sejde zhruba 1500 vzorů, výsledky jsou do 24 hodin.

K ochraně zdraví slouží také roušky. "Ale na hale, v pokoji nebo u bazénu je nosit nemusíme," vykládá Mrázek. "Máme je na sobě, jenom když někam přecházíme."

Český brankář zvládl návrat na led po měsících čekání, kdy přerušená NHL sledovala vývoj pandemie, bravurně. V kvalifikační sérii dostal od Rangers jen tři góly ve dvou kláních a nasměroval Carolinu k rychlému postupu. V osmifinále narazí na Boston, kde většina hráčů včetně Davida Pastrňáka hledá optimální formu.

"Zápasy jdou rychle po sobě, takže to strašně rychlé utíká," popisuje Mrázek specifický život v bublině. "Jsme rádi, že si odpočineme. Na jiné věci není moc čas. Ještě jsem ani nevytáhl PlayStation, který jsem si přivezl. Pořád ho mám v kufru."

Když už přijde volná chvíle, na hotelovém patře, kde sídlí Hurricanes, převládá jiná zábava. "S Nečim (Martinem Nečasem, pozn. red.) hodně hrajeme poker nebo ping pong," líčí Mrázek. "Nebo si ještě dáme golf, protože tady máme golfový simulátor."

Poněkud jednotvárný život v bublině má také výhody. Hokejisté nemusejí polykat prášky na spaní při zdlouhavém cestování letadlem. Všechny zápasy jsou na jednom místě v docházkové vzdálenosti. "A když si třeba něco potřebuju objednat, dokážou nám to zařídit," chválí brankář.

NHL dbá i na detaily. Když Mrázek vešel do hotelu, na svém patře spatřil speciální klubovou výzdobu. V pokoji pak našel fotografii s přítelkyní Sárou.

Zádrhel s přeplněnými hotely však liga vyřešit nemohla. Jak do Toronta, tak Edmontonu zpočátku napěchovala 12 týmů. Například Rangers měla Carolina hned pod sebou, což její zadák Haydn Fleury okomentoval následovně: "Došlo na pár trapných jízd výtahem."

Mrázek však s potkáváním soupeřů nemá problém: "S jinými kluky klidně pokecám, s Nečim se určitě nikomu nevyhýbáme. Na hotelu máme také Tomáše Tatara z Montrealu. Jsme kamarádi, takže spolu trávíme hodně času."

Hurricanes si můžou v torontské bublině zahrát i fotbal:

Bublina je zatím klidná. Někteří ale mají za to, že přítomnost tolika klubů na jednom místě může časem přinést kontroverze. 

"Jakmile vyjedete na led, jste ve válce," řekl úřadující šampion ze St. Louis Ryan O'Reilly. "Nemyslím si, že to tady bude zrovna přátelské." Trenér Winnipegu Paul Maurice zavtipkoval: "Kdybychom v takovéhle bublině hráli před 20 lety, byla by větší šance, že v přízemí hotelu uvidíme rvačku."

NHL dosud nemusela řešit žádný problém, ani pokud jde o koronavirus. Provedla tisíce testů a nenašla jediného nakaženého. Systém, zdá se, funguje. "Takhle bezpečně jsem se necítil od začátku března, kdy to celé vypuklo," prohlásil Carl Hagelin z Washingtonu.

Výzvu dost možná přinesou až konferenční finále, kdy skončí bublina v Torontu a všichni zamíří do Edmontonu. Za hokejisty tentokrát budou moct přijet rodinní příslušníci, ovšem za jasně stanovených podmínek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

MOV definitivně potvrdil, že biatlonistky dostanou bronz za štafetu v Soči 2014

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) definitivně potvrdil, že biatlonistky Eva Puskarčíková, Gabriela Soukalová, Jitka Landová a Veronika Vítková dostanou po diskvalifikaci Ruska za doping dodatečně bronz ze štafety na ZOH v Soči 2014. Češky skončily v závodě při vítězství Ukrajiny čtvrté, na druhou pozici místo Rusek se posunou původně třetí Norky.

"Dnes jsme po dlouhém očekávání obdrželi dopis od Mezinárodního olympijského výboru, který potvrzuje, že české biatlonistky jsou třetí ve štafetě na hrách v Soči," uvedl v tiskové zprávě Českého olympijského výboru jeho sportovní ředitel Martin Doktor.

MOV o diskvalifikaci ruských biatlonistek ze štafety na 4×6 km rozhodl už v listopadu roku 2017, tehdy kvůli dopingu Jany Romanovové a Olgy Viluchinové. Ty se proti diskvalifikaci a doživotnímu distanci odvolaly ke Sportovnímu arbitrážnímu soudu (CAS) v Lausanne, jenž v září roku 2020 rozhodl v jejich prospěch, neboť o jejich zapojení do státem organizovaného dopingu nebyl dostatek důkazů. S odvoláním však neuspěla další členka štafety Olga Zajcevová, a proto dnes MOV změnu pořadí závodu definitivně potvrdil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy