"Předčil očekávání." Českého nováčka Bostonu srovnávají s hvězdou, ale hrozí mu trejd

jzp jzp
3. 2. 2023 11:00
Za hokejový Boston nastoupilo v rozjeté sezoně NHL víc Čechů než za kterýkoliv jiný klub NHL, celkem šest. Uzávěrka přestupů však může tuto kolonii oseknout. Sílí spekulace, že navzdory chvále odejde mladý forvard Jakub Lauko.
Jakub Lauko
Jakub Lauko | Foto: Reuters

Bostonští Bruins jsou momentálně nejlepším týmem NHL a před boji o Stanley Cup by stejně jako konkurence ještě rádi posílili. Kvůli tomu klidně obětují nadějného mladíka.

Nebylo by to nic nového. Mladého hokejistu vyměnili za zkušenější posilu v každé z předchozích čtyř sezon. Zřejmě nejvíc je bolel odchod Ryana Donata, který momentálně patří k platným hráčům Seattlu.

Nyní je - vedle vysokých draftových výběrů - největší "návnadou" Bostonu 20letý křídelník Fabian Lysell, kterému se daří na farmě, ale stále častěji padá i jméno o dva roky staršího Lauka, jenž prožívá zlomový ročník a z farmy v Providence nakukuje do NHL.

V týdnu po dlouhých třech měsících nastoupil za hlavní tým a zanechal slušný dojem. Na ledě Toronta odehrál ve čtvrté formaci něco málo přes sedm minut a hýřil aktivitou.

Hlavně ale nahrál A. J. Greerovi na vítěznou branku, když ho po vítězném souboji u mantinelu poslal do protiútoku. Právě hru u hrazení v Providence často piluje, asistent trenéra Trent Whitfield mu dává za příklad megahvězdu Bruins Brada Marchanda, který v této činnosti navzdory podprůměrné výšce vyniká jako málokdo. 

"Lauko na svého zaměstnavatele opět udělal dobrý dojem," zhodnotil útočníkův výkon v Torontu web The Athletic. "Koukaly se i týmy napříč soutěží. Právě Lauko by totiž mohl rozhodující položkou v potenciální výměně."

Dvaadvacetiletý Čech odehrál v aktuální sezoně už osm zápasů za Bruins. Stihl posbíral tři body (1+2) a rozdat úctyhodných 17 bodyčeků. Jediným bostonským hráčem, který relativně k času na ledě hituje častěji, je Greer.

"Předčil očekávání. Zápasy v hlavním týmu si vysloužil díky rychlosti, houževnatosti a síle na puku," chválil Lauka Fluto Shinzawa z The Athletic.

Ocenil také Čechovu nepříjemnou hru: "Ničeho se nebojí, je jako pitbul. Pokud jde o slovní a fyzické potyčky, můžeme ho srovnat s Marchandem."

Marchand, přezdívaný například "The Rat" (Krysa), je známý tím, že dokáže protivníky vytočit. Také je ale mimořádně produktivní, i v aktuální sezoně ve 34 letech sbírá více než bod na zápas.

Na podobná čísla se Lauko s největší pravděpodobností nedostane, ne v NHL. Už v příští sezoně by ale mohl pravidelně naskakovat ve čtvrté bostonské lajně, neboť někteří útočníci, kterým končí smlouva, v létě kvůli napjatému platovému stropu odejdou.

Jinde by Lauko mohl pomýšlet i na třetí formaci. "Klub s menší konkurencí v útoku ho může vidět jako třetí levé křídlo. Na tom by Bruins mohli postavit výměnu za zkušenějšího praváka do ofenzivy," napsal novinář Shinzawa.

Nedávno Boston usiloval o hvězdného centra Boa Horvata, jenž ale nakonec zamířil z Vancouveru k newyorským Islanders.

Výprodej u klubů, které letos neplánují bojovat o Stanleyův pohár, tím ale zdaleka neskončil. Do uzávěrky přestupů 3. března zbývá měsíc.

Lauko toto období stráví v nejistotě. Navíc pro tuto chvíli zamířil zpátky na farmu, kde má v rozjeté sezoně 14 bodů (8+6) z 29 zápasů. Jak dlouho tam zůstane, bude záležet na zdravotním stavu Jakea DeBruska.

Když Lauko spadl na farmu v listopadu, po skvělém úvodu se herně propadl. Pomohl mu až důkladný pohovor s hlavním trenérem Providence Ryanem Mougenelem, kdy se řešil Čechův čas i na ledě nebo to, co se naučil v NHL. V lednu už Lauko zase zářil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy