"Předčil očekávání." Českého nováčka Bostonu srovnávají s hvězdou, ale hrozí mu trejd

jzp jzp
3. 2. 2023 11:00
Za hokejový Boston nastoupilo v rozjeté sezoně NHL víc Čechů než za kterýkoliv jiný klub NHL, celkem šest. Uzávěrka přestupů však může tuto kolonii oseknout. Sílí spekulace, že navzdory chvále odejde mladý forvard Jakub Lauko.
Jakub Lauko
Jakub Lauko | Foto: Reuters

Bostonští Bruins jsou momentálně nejlepším týmem NHL a před boji o Stanley Cup by stejně jako konkurence ještě rádi posílili. Kvůli tomu klidně obětují nadějného mladíka.

Nebylo by to nic nového. Mladého hokejistu vyměnili za zkušenější posilu v každé z předchozích čtyř sezon. Zřejmě nejvíc je bolel odchod Ryana Donata, který momentálně patří k platným hráčům Seattlu.

Nyní je - vedle vysokých draftových výběrů - největší "návnadou" Bostonu 20letý křídelník Fabian Lysell, kterému se daří na farmě, ale stále častěji padá i jméno o dva roky staršího Lauka, jenž prožívá zlomový ročník a z farmy v Providence nakukuje do NHL.

V týdnu po dlouhých třech měsících nastoupil za hlavní tým a zanechal slušný dojem. Na ledě Toronta odehrál ve čtvrté formaci něco málo přes sedm minut a hýřil aktivitou.

Hlavně ale nahrál A. J. Greerovi na vítěznou branku, když ho po vítězném souboji u mantinelu poslal do protiútoku. Právě hru u hrazení v Providence často piluje, asistent trenéra Trent Whitfield mu dává za příklad megahvězdu Bruins Brada Marchanda, který v této činnosti navzdory podprůměrné výšce vyniká jako málokdo. 

"Lauko na svého zaměstnavatele opět udělal dobrý dojem," zhodnotil útočníkův výkon v Torontu web The Athletic. "Koukaly se i týmy napříč soutěží. Právě Lauko by totiž mohl rozhodující položkou v potenciální výměně."

Dvaadvacetiletý Čech odehrál v aktuální sezoně už osm zápasů za Bruins. Stihl posbíral tři body (1+2) a rozdat úctyhodných 17 bodyčeků. Jediným bostonským hráčem, který relativně k času na ledě hituje častěji, je Greer.

"Předčil očekávání. Zápasy v hlavním týmu si vysloužil díky rychlosti, houževnatosti a síle na puku," chválil Lauka Fluto Shinzawa z The Athletic.

Ocenil také Čechovu nepříjemnou hru: "Ničeho se nebojí, je jako pitbul. Pokud jde o slovní a fyzické potyčky, můžeme ho srovnat s Marchandem."

Marchand, přezdívaný například "The Rat" (Krysa), je známý tím, že dokáže protivníky vytočit. Také je ale mimořádně produktivní, i v aktuální sezoně ve 34 letech sbírá více než bod na zápas.

Na podobná čísla se Lauko s největší pravděpodobností nedostane, ne v NHL. Už v příští sezoně by ale mohl pravidelně naskakovat ve čtvrté bostonské lajně, neboť někteří útočníci, kterým končí smlouva, v létě kvůli napjatému platovému stropu odejdou.

Jinde by Lauko mohl pomýšlet i na třetí formaci. "Klub s menší konkurencí v útoku ho může vidět jako třetí levé křídlo. Na tom by Bruins mohli postavit výměnu za zkušenějšího praváka do ofenzivy," napsal novinář Shinzawa.

Nedávno Boston usiloval o hvězdného centra Boa Horvata, jenž ale nakonec zamířil z Vancouveru k newyorským Islanders.

Výprodej u klubů, které letos neplánují bojovat o Stanleyův pohár, tím ale zdaleka neskončil. Do uzávěrky přestupů 3. března zbývá měsíc.

Lauko toto období stráví v nejistotě. Navíc pro tuto chvíli zamířil zpátky na farmu, kde má v rozjeté sezoně 14 bodů (8+6) z 29 zápasů. Jak dlouho tam zůstane, bude záležet na zdravotním stavu Jakea DeBruska.

Když Lauko spadl na farmu v listopadu, po skvělém úvodu se herně propadl. Pomohl mu až důkladný pohovor s hlavním trenérem Providence Ryanem Mougenelem, kdy se řešil Čechův čas i na ledě nebo to, co se naučil v NHL. V lednu už Lauko zase zářil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 54 minutami

Země EU podpořily dobrovolné omezení spotřeby plynu do března 2024

Země Evropské unie o rok prodlouží dobrovolné patnáctiprocentní omezení spotřeby plynu, aby si zajistily jeho dostatečné zásoby na příští topnou sezonu. Shodli se na tom dnes ministři energetiky členských států, kteří podpořili návrh Evropské komise (EK) na prodloužení loni zavedených úspor do března příštího roku. Komisařka pro energetiku Kadri Simsonová uvedla, že je to nejlepší způsob, jak předejít riziku nedostatku plynu v době, kdy bude nejvíce potřeba.

Evropský blok se v reakci na omezování dodávek plynu z Ruska kvůli invazi na Ukrajinu poprvé rozhodl snížit spotřebu loni v červenci za českého předsednictví. Pravidla spojená mimo jiné se snižováním teplot ve veřejných budovách platí od loňského srpna do tohoto pátku.

"Fungovalo to dobře a je to nejlepší způsob, jak zaručit dosažení odpovídající úrovně zásob," řekla Simsonová. Místo plánovaných 15 procent podle ní unie dokázala spotřebu snížit do ledna o více než 19 procent.

Někteří experti se však obávají, že omezovat poptávku po plynu bude složitější v nadcházejících teplých měsících, kdy se tato surovina nepoužívá k vytápění, ale zejména v průmyslu. Proti návrhu dnes byli ministři z Maďarska a Polska, což ale jeho přijetí na ministerské úrovni nezabránilo. Členské země návrh písemně schválí v příštích dnech.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Německý antimonopolní úřad zkoumá vliv Microsoftu na hospodářskou soutěž

Německý antimonopolní úřad zkoumá vliv americké softwarové společnosti Microsoft na hospodářskou soutěž. Podle agentury Reuters může tento postup vést k vyšetřování obchodních praktik podniku a k zákazu těchto praktik v případě, že se prokáže poškozování hospodářské soutěže.

"Úřad dnes zahájil řízení proti Microsoftu, aby zjistil, zda má firma mimořádný význam pro hospodářskou soutěž napříč trhy," píše se v tiskové zprávě úřadu. "Takové zjištění by nám umožnilo praktiky ohrožující hospodářskou soutěž včas zachytit a zakázat," prohlásil prezident úřadu Andreas Mundt.

Microsoft má podle Mundta díky svým produktům Windows a Office dlouhodobě velmi silnou pozici v oblasti operačních systémů a kancelářského softwaru. Mundt rovněž poukázal na rostoucí význam cloudových služeb Microsoftu a úspěch komunikační platformy Teams. "Navíc Microsoft působí také v dalších oblastech, včetně videoher," dodal.

Společnost Microsoft v reakci na oznámení úřadu uvedla, že jako velká technologická firma si uvědomuje svou zvýšenou zodpovědnost za zdravé konkurenční prostředí. "Budeme konstruktivně spolupracovat s úřadem, který se snaží porozumět naší roli na digitálních trzích," dodal americký podnik.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vyšetřovatelé v Paříži zjišťují v bankách okolnosti podvodů s dividendami

Vyšetřovatelé dnes v Paříži navštívili kanceláře několika velkých bank, zjišťují okolnosti podvodů při výplatě dividend a jejich zdanění. Byli v bance BNP Paribas, HSBC a také v Société Générale, která je vlastníkem české Komerční banky. Informovala o tom agentura Reuters. Jde o součást vyšetřování, které zasahuje více evropských zemí.

Société Générale návštěvu vyšetřovatelů potvrdila, žádné podrobnosti k tomu ale sdělit nechtěla. Ostatní banky se k tomu bezprostředně nevyjádřily.

Národní finanční prokuratura (PNF) uvedla, že vyšetřování souvisí s kauzou označovanou "cum-ex" týkající se výplaty dividend. Při této strategii banky a investoři obchodují akcie firem kolem data rozhodného pro určení nároku na dividendu a následným prodejem mezi sebou se snaží znepřehlednit, kdo je v rozhodný den skutečně vlastníkem. Účastníci těchto obchodů následně žádají po státu vrácení daně z dividend, na což ale nemají nárok.

Finanční prokuratura také uvedla, že vyšetřování se týká i firem Exane, což je součást BNP, a Natixis, což je investiční banka spadající do francouzské bankovní skupiny BPCE. I kanceláře těchto firem navštívili vyšetřovatelé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy