Čtyři Češi v hlasování o cenách NHL. Posledním vítězem zůstává Jágr

Sport Sport
21. 6. 2019 14:31
Češi při rozdávání cen v hokejové NHL opět vyšli naprázdno. Hned ve třech kategoriích však hlasy od zámořských médií dostali.
Tomáš Hertl v dresu San Jose.
Tomáš Hertl v dresu San Jose. | Foto: ČTK

Středeční večer v Las Vegas, kde NHL předávala individuální trofeje, ovládl Rus Nikita Kučerov z Tampy, který byl nejužitečnějším hokejistou podle hráčů i novinářů a navrch kraloval produktivitě.

Jako poslední Čech pronikl mezi oceněnou elitu Jaromír Jágr, jenž v roce 2016 získal Mastertonovu trofej za oddanost hokeji. Žádný krajan kladenského veterána od té doby neproklouzl ani mezi trojici finalistů.

Letošek nebyl výjimkou, přičemž žádný Čech se úctyhodné metě ani nepřiblížil.

Několik členů Asociace profesionálních hokejových novinářů (PHWA), kterou tvoří výhradně zámořská média, však pro české hokejisty hlasovalo.

Lady Byng Trophy pro gentlemana s vysokou herní úrovní suverénně ukořistil Fin Aleksander Barkov. Na 33. místě pak skončil David Krejčí. Tomáš Hertl byl 37., David Pastrňák 49.

České slušňáky, kteří sbírají minimum trestných minut, nejvíc vyzdvihl novinář Mark Spector ze stanice Sportsnet. Hertla zařadil na celkovou třetí příčku, Pastrňáka na pátou.

Vítězem Selke Trophy pro nejlépe bránícího útočníka se stal klíčový muž play off Ryan O'Reilly, ovšem jeden hlas dostal také Radek Faksa, který tak obsadil 24. příčku.

Nejblíž do jednoho ze dvou All Star týmů měl Pastrňák, jenž mezi pravými křídly skončil sedmý například před Johnnym Gaudreauem. Bostonskému křídelníkovi uškodilo, že kvůli zlomenému palci na levé ruce vynechal asi pětinu základní části. Kdyby zůstal zdravý, mohl usilovat o Maurice Richard Trophy pro nejlepšího střelce.

Ani jeden hlas nedostali Češi v hlasováních o nejlepšího obránce (Norris Trophy), nováčka (Calder Trophy) a nejužitečnějšího hráče (Hart Trophy).

Ne o všech individuálních trofejích NHL rozhodují média. Například nejlepšího gólmana (Vezina Trophy) vybírají generální manažeři.

Jednotlivé hlasy všech novinářů zveřejňuje na svém webu PHWA.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 4 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy