Minely českých brankářů v NHL: góly dostali z nulového úhlu i po nepodařeném výletu

16. 2. 2023 7:28
Po téměř dvou měsících si Lukáš Dostál zachytal v NHL, ale 37 zákroky neodvrátil prohru Anaheimu 3:7 s Buffalem a poprvé v kariéře inkasoval v soutěži sedmkrát. Petr Mrázek pustil pět gólů ze 42 střel při porážce Chicaga 2:5 v Torontu.
Brankář Anaheimu Lukáš Dostál zpytuje svědomí, hráči Buffala slaví další gól v jeho síti | Foto: Reuters

Dostál chytal v šesti ze sedmi předchozích utkání této sezony s úspěšností nad 90 procent, ale Buffalo mu pokazilo čísla. V sedmé minutě jej nachytal Tyson Jost z nulového úhlu a Tage Thompson zvýšil v přesilové hře střelou mezi betony. Hosté tím zúročili střeleckou převahu 19:3 z úvodní třetiny.

Anaheim otočil skóre v pasáži od 27. do 34. minuty, ale z vedení se dlouho neradoval. Peyton Krebs rychle vyrovnal střelou z mezikruží a následně inkasoval Dostál třikrát nad lapačku. Postupně na něj vyzráli Casey Mittelstadt, Alex Tuch a Zemgus Girgensons. Odchovanec brněnské Komety si vypil kalich hořkosti do dna v předposlední minutě, ve které si jej vychutnal bekhendovým blafákem Dylan Cozens.

"Připadá mi, že ze soupeřů dokážeme dostat to nejlepší, co v nich je. Přijíždějí sem sebevědomí a s nastavením, že si odvezou výhru. Musíme to soupeřům ztížit," pronesl Kevin Shattenkirk, autor gólu Anaheimu na 1:2. "V úvodní třetině jsme se moc stáhli, nechali jsme je diktovat hru. Tohle není recept na úspěch," doplnil Cam Fowler, který vstřelil zbývající dvě branky domácích.

Celkem sedm hráčů Buffala zaznamenalo v utkání dva body. "I když jsme prohrávali 2:3, tak z týmu bylo cítit, jak moc chce vyhrát. Každá pětka hrála kompaktně a odhodlaně," řekl kouč Sabres Don Granato.

Mrázek inkasoval už po devíti sekundách, kdy se za obranu dostal William Nylander a po forhendovém blafáku propasíroval puk u pravé tyčky do branky. Vzápětí vyrovnal Sam Lafferty, ale v deváté minutě překonal českého gólmana spoluhráč Connor Murphy. Obránce Chicaga usměrnil přihrávku Rasmuse Sandina mezi Mrázkovy betony. Náskok Toronta zvýšil ve 12. minutě Auston Matthews střelou z levého kruhu.

Chicago snížilo po 46 sekundách druhé třetiny trefou Philippa Kurasheva, ale poté Mrázek daroval Torontu gól. Ostravský rodák nezpracoval za brankou nahozený puk a John Tavares po přihrávce Alexandera Kerfoota skóroval do prázdné. Poslední gól dal Conor Timmins střelou od modré. Posledních šest startů Mrázka tak skončilo prohrou.

"Vlétli na nás a první polovinu zápasu velmi dobře bruslili," řekl trenér Chicaga Luke Richardson. "První dva góly jsme navíc dostali po špatných odrazech. Ale bojovali jsme až do konce, nikdo nic nevzdal a kluci dělali správné věci. Ale oni mají elitní tým a je složité, když brzy prohráváte a celý zápas doháníte ztrátu. Tomu jsme se chtěli vyhnout," doplnil.

Detroit ani jednou neprohrával a Hronek si připsal druhou asistenci u gólu na 3:1, který vstřelil v polovině utkání v přesilové hře Robby Fabbri. Edmonton ve třetí třetině smazal ztrátu 2:4, ale po penaltovém rozstřelu se radovali hosté. Nájezdy, které rozhodl Pius Suter, se protáhly na pět kol, ale Filip Zadina, Dominik Kubalík ani Hronek do nich nezasáhli.

"Kontrolovali jsme většinu zápasu a vytvořili si dost šancí, abychom vyhráli. Nebyli jsme ale důslední v detailech a prohrály i naše speciální formace, což také rozhoduje zápasy," hledal důvody porážky kouč Edmontonu Jay Woodcroft. Oilers nestačily ani tři body Ryana Nugenta-Hopkinse (2+1). Detroit vyhrál počtvrté za sebou, Hronek bodoval v posledních třech utkáních (1+2).

Karel Vejmelka kryl záda Connoru Ingramovi, který pochytal všech 47 střel při výhře Arizony 1:0 po nájezdech nad Tampou Bay. Gólman Coyotes si připsal první nulu v NHL proti týmu, který jej v roce 2016 draftoval. Rozstřel rozhodl Clayton Keller. Na druhé straně zneškodnil Brian Elliott všech 26 střel.

Vytáhl se také kolega Pavla Francouze Alexandar Georgijev, který zastavil 41 střel a dovedl Colorado k výhře 3:2 na ledě Minnesoty. Český brankář nebyl ani na střídačce kvůli zranění v dolní části těla.

New York Rangers zvítězili ve Vancouveru 6:4. Artěmij Panarin a Mika Zibanejad se podíleli na šesté výhře v řadě shodnou bilancí dvou gólů a jedné přihrávky. Jejich spoluhráč Filip Chytil byl chvíli veden jako asistent u branky na 5:3, ale statistici mu později kanadský bod vzali.

Výsledky NHL:

Toronto - Chicago 5:2 (3:1, 2:1, 0:0)

Branky: 1. W. Nylander, 9. Sandin, 12. Matthews, 28. Tavares, 37. Timmins - 2. Lafferty, 21. Kurashev. Střely na branku: 42:29. Mrázek odchytal za Chicago celý zápas, inkasoval pět branek ze 42 střel a úspěšnost zákroků měl 88,1 procenta. Diváci: 18.882. Hvězdy zápasu: 1. W. Nylander, 2. Sandin, 3. Matthews (všichni Toronto).

Arizona - Tampa Bay 1:0 po sam. nájezdech

Rozhodující sam. nájezd Keller. Střely na branku: 26:47. Diváci: 4600. Hvězdy zápasu: 1. Ingram, 2. Keller (oba Arizona), 3. Elliott (Tampa Bay).

Edmonton - Detroit 4:5 po sam. nájezdech (0:2, 2:2, 2:0 - 0:0)

Branky: 22. a 32. Nugent-Hopkins, 44. Draisaitl, 46. Ryan - 5. Larkin, 18. Seider, 30. Fabbri (Hronek), 37. Määttä, rozhodující sam. nájezd Suter. Střely na branku: 1. Nugent-Hopkins (Edmonton), 2. Larkin (Detroit), 3. McDavid (Edmonton).

Minnesota - Colorado 2:3 (0:1, 1:2, 1:0)

Branky: 28. Eriksson Ek, 55. Kaprizov - 16. Cogliano, 23. Malgin, 37. MacKinnon. Střely na branku: 43:19. Diváci: 17.965. Hvězdy zápasu: 1. MacKinnon, 2. Georgijev (oba Colorado), 3. Kaprizov (Minnesota).

Anaheim - Buffalo 3:7 (0:2, 3:2, 0:3)

Branky: 28. a 34. Fowler, 27. Shattenkirk - 7. Jost, 16. Tage Thompson, 34. Krebs, 39. Mittelstadt, 47. Tuch, 52. Girgensons, 59. Cozens. Střely na branku: 22:44. Dostál odchytal za Anaheim celý zápas, inkasoval sedm branek ze 44 střel a úspěšnost zásahů měl 84,1 procenta. Diváci: 15.165. Hvězdy zápasu: 1. Dahlin (Buffalo), 2. Grant (Anaheim), 3. Krebs (Buffalo).

Vancouver - NY Rangers 4:6 (2:3, 1:2, 1:1)

Branky: 5. Lazar, 13. J.T. Miller, 30. Garland, 49. Kuzmenko - 4. a 59. Zibanejad, 8. a 16. Panarin, 21. Kreider, 34. K. Miller. Střely na branku: 29:28. Diváci: 18.404. Hvězdy zápasu: 1. Panarin (NY Rangers), 2. Kuzmenko (Vancouver), 3. Zibanejad (NY Rangers).

3. Colorado 53 29 5 19 163:149 63
4. Minnesota 54 28 5 21 161:157 61
5. Nashville 51 25 6 20 142:151 56
6. St. Louis 53 25 3 25 168:192 53
7. Arizona 55 19 8 28 147:191 46
8. Chicago 53 16 5 32 127:195 37