Vyrovnáno, Rinne je zase hrdinou i díky fotbalovému skoku. Finský komentátor šílel

Daniel Poláček Daniel Poláček
6. 6. 2017 14:55
Letošní finále zámořské NHL nebude krátké. Obhájci titulu z Pittsburghu dali venku jen dva góly a ztratili náskok. Nashville, který teď žije hokejem jako nikdy předtím, vyrovnal sérii na 2:2 i díky skvělému Rinnemu, jehož nerozhodily nedávné trable.
Pekka Rinne (vpravo) s parťákem Yannickem Weberem.
Pekka Rinne (vpravo) s parťákem Yannickem Weberem. | Foto: ČTK

Praha - Před necelým týdnem zase sunul z brány jeden puk za druhým. Když na startu třetího dějství dostal od domácího Pittsburghu tři góly během tří minut, šel střídat. V tu chvíli Pekka Rinne věděl, že finále Stanley Cupu rozehrál prachbídně, vždyť úspěšnost zákroků nevytáhl ani přes 78 procent.

Proto si novináři kladli otázku: "Měl by zápasy v Nashvillu odchytat Rinne, nebo jeho náhradník Juuse Saros?"

Kouč Peter Laviolette dál věřil zkušenějšímu z Finů. Za stavu 0:2 na zápasy vjel do brány dlouhán, o němž spoluhráči vytrvale hovoří jako o "páteři mužstva".

Excelentní volba. Predators před vlastními - a hodně hlasitými - fanoušky nedovolili obhájcům titulu rychlý proces a díky výhrám 5:1 a 4:1 srovnali v boji o Stanley Cup krok. Rinne chytil 50 střel, po několikadenním výkyvu byl zase hrdinou.

"Je to jako na horské dráze, hodně emotivní jízda," řekl 34letý Fin po pondělním vítězství.

Vrcholnou fazónu znovuobjevil i díky defenzivně pečlivým parťákům, kteří například v sobotu nedovolili duu Sidney Crosby - Jevgenij Malkin ani jednu střelu. V historii play-off tohle předtím nedokázal nikdo.

Zastavit všechny útoky Pittsburghu však nejde, proto musel Rinne předvést pár brilantních zákroků. Nevěřícné pohledy vyvolal hlavně v pondělí, kdy vykryl dva pokusy Crosbyho, načež - i když byl mimo brankoviště - úchvatným skokem lapil dorážku Jakea Guentzela.

Takhle situaci prožíval finský komentátor Antti Mäkinen:

"Byl to takový fotbalový zákrok," řekl Rinne novinářům. "Něco podobného vás vždycky hodně povzbudí. Já pak často cítím, že se hra jakoby zpomalí, a vidím puk o něco lépe."

Taška plná ústní vody

Po sobotním klání došlo ke strkanici mezi Sidneym Crosbym a P. K. Subbanem. Když ji měl Subban blíže okomentovat, prohlásil: "(Crosby) mi řekl, že mi smrdí z pusy, ale nevím. Před zápasech jsem použil Listerine." Crosby reagoval: "Tohle si vymyslel, nic takového jsem neřekl. (Subban) je rád středem pozornosti."

A byl jím i před pondělním kláním, do šatny napochodoval s taškou plnou ústní vody. K další bizarní slovní přestřelce však nedošlo.

"Pekka byl při prvním zákroku fenomenální, i při druhém, třetím, čtvrtém. Vlastně ani nevím, kolik jich bylo," prohlásil obránce Ryan Ellis, jenž při chaotickém dění rovněž dělal, co mohl, aby zabránil vyrovnání na 2:2.

Fanoušci Rinneho skok náležitě ocenili. Byli ostatně slyšet v obou finálových zápasech. Předvedli, že Nashville není jen městem country hudby.

A ne poprvé. Letos vyprodali každé domácí utkání a před příští sezonou by podle odhadů mohli skoupit až 14 tisíc permanentek.

"Z naší arény se stala ta nejhlasitější v celé NHL. Určitě to uslyšíte, takže si vezměte špunty do uší," varoval minulý týden novináře Mike Fisher, kapitán Predators.

"You suck! It's all your fault!" (Stojíš za prd! Za všechno můžeš ty!") Tohle fanoušci Nashvillu pokřikovali na brankáře Pittsburghu Matta Murrayho. | Video: YouTube

Hokejoví nadšenci ve žlutém si užili především sobotní duel, neboť své oblíbence poprvé viděli doma ve finále Stanley Cupu. Mimo Bridgestone Arenu, tedy v ulicích města, sledovalo Rinneho a spol. zhruba 50 tisíc zvědavců.

Dost slušné na klub, jenž dlouho bojoval s nevalnou návštěvností a slýchal návrhy na stěhování.

 

Právě se děje

před 10 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy