Na co čekáš? Jde o tvůj život, slyší Crosby po dalším otřesu mozku. Konec kariéry odmítl a hrál

Daniel Poláček Daniel Poláček
7. 5. 2017 16:14
Možná nejlepší hokejista současnosti Sidney Crosby oblékl dres Pittsburghu jen pět dní po (oficiálně) čtvrtém otřesu mozku. Podmínky k návratu stanovené zámořskou NHL sice splnil, ale podle názoru řady odborníků by měl zvážit konec kariéry.
Sidney Crosby po úderu do hlavy od Matta Niskanena.
Sidney Crosby po úderu do hlavy od Matta Niskanena. | Foto: ČTK

Praha - Postup Pittsburghu do konferenčního finále nestvrdil, ale podal solidní výkon. Opěvovaný Sidney Crosby připravoval šance, vyhrával buly a 96. nahrávkou v play-off vyrovnal legendárního Maria Lemieuxe.

Znalý fanoušek, který klání ve Washingtonu sledoval, však návrat kapitána příliš neslavil. Spíš trnul při každém střídání. Jeden tvrdý hit mohl způsobit katastrofu.

Hvězda s číslem 87 nastoupila pouhých pět dní poté, co od beka Matta Niskanena inkasovala úder hokejkou přímo do hlavy. Nejspíš neúmyslný, přesto brutální. Diagnóza: otřes mozku.

Jedni pranýřovali Niskanena, jenž nedostal dodatečný trest, další rozebírali, co bude dál s Crosbym. Podle černých scénářů měl ukončit kariéru, optimističtější předpovědi počítaly s delší pauzou. Nakonec došlo na možná nejméně pravděpodobnou variantu - rychlý návrat.

"V play-off jednoduše chcete být v sestavě," prohlásil Crosby. Hazardoval, nebo ne?

Jisté je, že podmínky k návratu stanové ligou splnil. Postkomoční příznaky nepociťoval za žádných okolností a námitky neslyšel ani od neurologa.

Z vědeckého bádání však vyplývá, že nepřítomnost postkomočních příznaků nemusí nutně znamenat, že mozek zraněného - v tomto případě Crosbyho - je zcela uzdravený. Další studie ukazují, že dva otřesy mozku krátce po sobě mohou způsobit vážné zdravotní následky.

"Každý otřes mozku je jiný," řekl deníku USA Today specialista v oboru Chris Nowinski. "Splnit podmínky k návratu za pět dní není nemožné, což ale neznamená, že je to dobrý nápad."

Takhle Matt Niskanen složil kapitána Pittsburghu Crosbyho. | Video: YouTube

Primeau: Sidney, na co ještě čekáš?

Když se Crosby po zákroku Niskanena bolestně svíjel na ledě, vyvolal neobvyklé zděšení i proto, že ran do hlavy dostal už nespočet. Oficiálně prodělal čtyři otřesy mozku. Po jednom z nich marodil téměř rok. Nevyzpytatelné zranění zažil i zkraje letošní sezony.

Příští silný náraz může zapříčinit trvalé potíže.

"V takových případech hodně dbáme na to, aby se lidé vyhnuli dalšímu otřesu mozku," podotýká doktor Charles Tator, ředitel Kanadského centra pro otřes mozku. "Kdyby byl Crosby amatér, pravděpodobně bychom mu řekli, aby pověsil brusle na hřebík."

Že konec kariéry ve 29 letech stojí za zvážení, připomněl hvězdnému Kanaďanovi rovněž bývalý kapitán Philadelphie Keith Primeau, jenž utrpěl nejedno zranění hlavy: "Když vidím někoho, jako je Sidney, který měl čtyři otřesy mozku, hned si říkám: 'Na co ještě čekáš?'"

Crosby nastřádal v devíti duelech probíhajících vyřazovacích bojů 12 bodů (4+8), Pittsburgh vede konferenční semifinále proti Washingtonu 3:2 a v noci na úterý může rozhodnout před vlastními fanoušky.

"Tohle ale není o tom, jestli Penguins půjdou v play-off dál," upozorňuje doktor Paul Echlin, který má s léčením sportovců bohaté zkušenosti. "Řešíme tady život mladého muže, jde o lidskou stránku."

 

Právě se děje

před 46 minutami

Chci, aby bylo Česko lídrem v inovacích, řekl Babiš v New Yorku

Česká republika chce být zemí budoucnosti a stát se tím, kdo v inovacích udává tón. V New Yorku to na fóru Concordia Summit, které se koná jako doprovodná akce k Valnému shromáždění OSN, prohlásil český premiér Andrej Babiš. "Jako jedna z nejvíce industrializovaných zemí v Evropě se musíme soustředit na inovace, abychom zajistili naši konkurenceschopnost," řekl Babiš. Zmínil, že národní strategie je založena na devíti tematických pilířích od podpory prostředí, které umožní vznik nových podniků, přes podporu vzdělání a výzkumu po digitalizaci a technologický rozvoj.

Zdroj: ČTK
Další zprávy