Musil poznal drsnou NHL záhy po příchodu: V Čechách se škrábaly kočky, zde se kousalo

Jiří Škuba Jiří Škuba
7. 12. 2022 6:12
Do Spojených států emigroval v roce 1986, ve slavné NHL nasbíral bez tří duelů rovných 800 startů. Byť v zámořských statistikách nevynikal, byl František Musil ceněný jako neúnavný a houževnatý bek, který na ledě vždy nechal maximum. Moc dobře to ostatně věděl i reprezentační kouč Luděk Bukač, pod kterým se Musil stal mimo jiné světovým šampionem na mistrovství světa v Praze.
Video: Bez frází

Krátce poté, co se jako dvaadvacetiletý kluk poprvé postavil na zámořský led, poznal, že NHL bude tvrdou zkouškou. Jeho Minnesota hrála přípravný zápas proti Pittsburghu a Musila čekala jeho první zámořská bitka.

"Za Tučňáky tehdy hrál menší hráč s boxerským nosem, jmenoval se Ruskowski a ten do mě neustále šil. Teď už ani nemůžu opakovat, co mi říkal, protože by to určitě byla nějaká diskriminace. Každopádně jsem dostal tak naloženo, že mi polámal nos a zavřel obě oči," vzpomíná Musil v podcastu Bez frází Plus, který je připravovaný ve spolupráci s Aktuálně.cz.

Krátce nato měl natáčet reklamu na místní pizzu. Štáb změnu jeho vizáže za překážku nepovažoval, odchovanec Pardubic si tedy střihl roli se zmalovaným obličejem. "Když to pak mamka na kazetě viděla, tak se málem zhroutila a řekla mi, ať se okamžitě vrátím domů. Poznal jsem, jak doopravdy tvrdá je NHL. Bylo to upozornění, že už nejsem v Čechách, kde se kočky jenom škrábou, ale tady že se kouše," usměje se pardubický odchovanec.

Přitom nikdy nebyl enforcerem, zlým mužem placeným za ochranu svých spoluhráčů. "Ale když jsem hrál tvrdě, musel jsem být připravený, že ostřejší situace nastanou," dodává.

Možná právě proto má před spoluhráči-bitkaři hluboký respekt. "Kluci, kteří před dvaceti tisíci lidmi shodí rukavice a jdou do toho, vlastně dávají všanc svůj džob - postupují riziko, že když ten fight prohrají, tým je vymění, protože ztrácí svou roli, tedy že nejsou schopni ochránit nejlepší hráče." 

Řadu ze zmíněných "tough guys" přitom poznal jako inteligentní, pracovité i citlivé borce, se kterými byla legrace. "Je to paradox. Jakmile si utáhli tkaničky, jako kdyby šly jejich myšlenkové procesy stranou. Před zápasy jsme vždycky dostali přehled soupeřů, takže naši bitkaři věděli, s kým budou, jak se říká, tancovat. Musel to být úplně jiný level stresu a odpovědnosti," přemítá legendární hokejista, který v půlce prosince oslaví osmapadesáté narozeniny.

On sám nebyl ani bitkař, ani nevynikal ve statistikách. Ale byl spolehlivým bekem, který byl na ledě připravený vypustit duši. "Když se mi nedařilo, sázel jsem na to, kolik jsem měl natrénováno. Býval jsem když ne nejlepší, tak jeden z nejlépe fyzicky připravených hráčů. To mě drželo nad vodou. Věděl jsem, že vydržím nejdéle, což mi pomáhalo, že mě nikdo nemohl zlomit ani psychicky. Furt mě to hnalo dopředu."

V Calgary se naučil, že si má vážit role, která mu sedí. V obranné dvojici nastupoval s Alem MacInnisem, který byl ofenzivním typem beka, zatímco Musil to čistil vzadu. "Vlastně to tak bylo i v nároďáku. Doktor Bukač mě bral do týmu, i když jsem neměl statistiky a plno odborníků se divilo, proč je tam Musil, když může jet řada obránců, kteří byli ofenzivnější, rychlejší. Ale Bukač věděl, proč mě bere, a já jsem to pak Bukačovi vrátil," říká.

Právě na období v Calgary vzpomíná obzvlášť rád. A doteď lituje toho, že se rozhodl v týmu Flames nezůstat. "Byl jsem tam šťastný. Tehdy to byla výborná organizace, měla skvělé hráče, cítil jsem se tam jako doma."

Po pěti letech mu na stole přistál nový kontrakt, ale odmítl. "Zasekli jsme se na pár drobných, ale jak jsem později pochopil, ne vždy se peníze rovnají štěstí. Musel jsem si hledat nové působiště. Nakonec jsem dostal ten samý plat, na kratší dobu, v horším týmu, kde jsem se musel přizpůsobovat. Už bych to znovu neudělal," dodává Musil, jenž poté zakotvil na dvě sezony v Ottawě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

V hotelu v polské Vratislavi byl nalezen mrtvý Čech, jde zřejmě o hledaného vraha

V hotelu v polské Vratislavi byl v úterý odpoledne nalezen mrtvý muž z Česka a s největší pravděpodobností jde o podezřelého z vraždy ženy v hotelu v Praze. Na Twitteru to večer uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Další informace policie poskytne pravděpodobně během středy.

"S největší pravděpodobností se může jednat o hledaného dvaačtyřicetiletého muže. Spolupracujeme s polskými kolegy," napsal Rybanský. Policie po muži pátrala od soboty, v pondělí na Brněnsku našla vůz, ve kterém odjel z místa činu v Praze.

Muž podle policie ženu v pražském hotelu zastřelil. O pomoc v pátrání kriminalisté požádali veřejnost, lidé se ale muže neměli pokoušet zadržet, protože podle policie byl ozbrojený a nebezpečný. Policie předpokládala, že muž mohl vycestovat do zahraničí.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Třetí vlna francouzských protestů proti penzijní reformě přinesla pokles účasti

Ve Francii v úterý znovu stávkovali pracovníci hromadné dopravy, učitelé, či zaměstnanci energetických společností, kteří nesouhlasí s návrhem důchodové reformy z dílny vlády a prezidenta Emmanuela Macrona. Do ulic francouzských měst potřetí za poslední tři týdny vyšly statisíce nespokojených lidí, účast na manifestacích nicméně podle policie i organizátorů oproti druhé lednové vlně protestů klesla. Reforma, kterou nyní posuzují zákonodárci, předpokládá, že většina Francouzů bude do důchodu odcházet v 64 letech, tedy o dva roky později než dosud.

Stávka podle agentury Reuters omezila provoz na železnici, narušena byla školní výuka a zastavila se i distribuce ropných produktů. Odbory opět vyzvaly lidi, aby vyšli do ulic ve velkém počtu, a protestní pochody se konaly v desítkách měst včetně Nice, Marseille, Toulouse, Nantes a také v Paříži. V metropoli demonstranti, mnozí z nich mladí, pochodovali od Opery a nesli transparenty s hesly jako "Zachraňte svůj důchod" a "Zdaňte miliardáře, ne babičky".

Ministerstvo vnitra vpodvečer oznámilo, že napříč Francií policie zaznamenala 757 tisíc demonstrantů. První dvě stávky proti důchodové reformě 19. a 31. ledna vylákaly do ulic podle policie pokaždé něco přes milion lidí. Odborová centrála CGT dnes hlásila účast "téměř dvou milionů" lidí, i v jejím případě se ovšem jednalo o nižší součet oproti minulému týdnu, kdy hovořila o 2,8 milionech protestujících.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kovosou souhlasí s plánem na urovnání vztahů se Srbskem

Kosovo v podstatě souhlasilo s unijním plánem na urovnání vztahů se Srbskem. V úterý to uvedl zmocněnec EU pro kosovsko-srbský dialog Miroslav Lajčák, který v uplynulých dnech jednal s nejvyššími politickými představiteli v Prištině a Bělehradu. V minulosti mělo Kosovo výhrady mimo jiné ke vzniku sdružení srbských obcí na severu země. Podle kosovského premiéra Albina Kurtiho si ale podepsání plánu vyžádá další jednání.

Lajčák na Twitteru uvedl, že jednal v Prištině s premiérem Kurtim a v Bělehradě se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. "Jsem rád, že nyní Kosovo v podstatě přijalo návrh Evropské unie," napsal. Obdobně se vyjádřil i kosovský premiér Kurti, podle kterého jeho země přijala "unijní návrh na normalizaci vztahů mezi Kosovem a Srbskem". "Některé otázky ohledně mezinárodních záruk, zavedení mechanismů či časové posloupnosti se budou řešit na příštích rozhovorech v Bruselu," uvedl Kurti.

Návrh plánu, který původně vypracovaly Německo a Francie, nebyl nikdy oficiálně zveřejněn. Priština měla největší výhrady ke vzniku sdružené obcí na severu země, kde dominuje srbské obyvatelstvo. To by podle kosovské vlády malou zemi rozdělilo podle etnické skladby, jak se děje například v Bosně a Hercegovině. V případě Srbska dohoda počítá s tím, že Bělehrad přestane blokovat vstup Kosova do mezinárodních organizací, například OSN. S uznáním samostatnosti Kosova ale návrh nepočítá.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Svět se potýká s nedostatkem mědi, může trvat až do roku 2030

Svět se v současné době potýká s nedostatkem mědi. Přispívají k tomu problémy s dodávkami z Jižní Ameriky a vyšší poptávka. Deficit bude trvat celý letošní rok, uvedl server CNBC. Podle jednoho z analytiků by na trhu mohl nedostatek trvat až do konce desetiletí. Měď je přitom považována za jeden z ukazatelů ekonomického zdraví díky jejímu rozsáhlému využití a její nedostatek by mohl být indikátorem toho, že globální inflační tlaky by se mohly zhoršit, což by následně donutilo centrální banky pokračovat ve zvyšování úroků.

"Již nyní předpovídáme výrazný deficit mědi do roku 2030," řekl viceprezident společnosti Wood Mackenzie pro kovy a těžbu Robin Griffin. Přisuzuje to především pokračujícím nepokojům v Peru a vyšší poptávce po mědi v odvětví zaměřeném na energetickou transformaci.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy