Mrázkův náhradník proti Rangers zazářil, za Winnipeg dal mladý Laine hattrick. Michálek asistoval

20. 10. 2016 6:27
Pouze dva zápasy měla na programu v noci na čtvrtek NHL a představil se v nich jediný český hokejista. Milan Michálek asistoval na druhý gól Toronta, ani vedení 4:0 ale nestačilo na Winnipeg. Jeho senzační obrat na 5:4 řídil mladý Fin Patrik Laine svým prvním hattrickem v soutěži a zároveň rozhodujícím gólem v prodloužení. V brance Detroitu dostal před Petrem Mrázkem příležitost Jimmy Howard, který 32 zákroky proti New Yorku Rangers vychytal výhru 2:1 a byl vyhlášen první hvězdou zápasu.
Podívejte se na vítězný gól Winnipegu, kterým Patrik Laine završil obrat z 0:4 na 5:4 a vstřelil svůj první hattrick v NHL. | Video: YouTube

Winnipeg - Osmnáctiletý útočník Patrik Laine završil ve středečním utkání NHL v čase 62:40 hattrick i obrat Winnipegu v duelu s Torontem z 0:4 na 5:4 v prodloužení. Finský hokejista ovládl zároveň minisouboj dvou nejvýše postavených hráčů posledního draftu, když jednička Auston Matthews zaznamenala v dresu poražených stejně jako Milan Michálek jen jednu asistenci.

Po práci jindřichohradeckého rodáka, který úspěšně napadal v útočném pásmu, zvýšil v závěru první třetiny Nazem Kadri na 2:0. Toronto poté zdvojnásobilo vedení v 27. minutě během pouhých osmi sekund. Ale druhá polovina zápasu vyzněla pro Winnipeg, který už v úvodním utkání nové sezony otočil stav z 1:4 na 5:4 v duelu s Carolinou.

Obrat řídil zejména Laine. V úvodu třetí části snížil na 2:4 po efektní otočce v levém kruhu. Při power play poslal pohotovou ranou zápas do prodloužení a v něm vyřešil přečíslení dva na jednoho další přesnou ranou. Vítězné trefě symbolicky předcházel Matthewsův neúspěšný sólový únik a ihned z protiútoku rozhodl mladý Fin.

"Bylo těžké dělat nějaké blafáky, protože led už v této fázi zápasu nebyl příliš kvalitní. A brankář můj pokus (střelu mezi betony) přečetl dobře. V prodloužení se hraje tři na tři, takže se hra vzápětí překlopila na druhou stranu," komentoval svůj neúspěšný nájezd Matthews, který od prvního duelu, v němž dal čtyři branky, neskóroval.

Laine přitom asi o druhé přestávce nečekal, že by si mohl připsat první hattrick v NHL. "První dvě třetiny jsme hráli tak špatně. Včetně mě. Nevím, proč tomu tak bylo. Neměli bychom si nechat dát čtyři branky a pak začít hrát. Ale třetí třetina už byla úžasná," rozplýval se mladý Fin, který slyšel i pokřik skupiny fanoušků, že Laine je lepší (než Matthews). "Znělo to opravdu dobře. Ale je to jejich názor, nebudu to komentovat," pousmál se.

Jeden z nejlepších výkonů, jaký jsem viděl, chválil trenér Howarda

Český gólman Petr Mrázek po třech odchytaných utkáních, ve kterých devětkrát inkasoval, poprvé přepustil místo svému konkurentovi Jimmy Howardovi a americký brankář zazářil. Už po 69 sekunách hry ho sice překonal Mika Zibanejad, ale poté se blýskl sérií skvělých zásahů a byl hlavním strůjcem výhry Detroitu 2:1 na ledě New Yorku Rangers.

Howard kryl 32 střel a podle slov trenéra Red Wings Jeffa Blashilla předvedl jeden z nejlepších výkonů, jaký kdy u brankářů viděl. O obrat v zápase se gólem zasloužili Thomas Vanek a Drew Miller. "Narazili jsme na gólmana ve skvělé formě. Měli jsme pět nebo šest nájezdů a žádný nedotáhli. Zaslouží si uznání," ocenil trenér Rangers Alain Vigneault Mrázkova náhradníka.

Naopak na druhé straně gólman Henrik Lundqvist za vyrovnaného stavu daroval hostům vítěznou trefu. Při snaze rozehrát ho o puk obral Luke Glendening a po jeho přihrávce střílel Miller do prázdné branky. "To se stává. Špatně jsem to vyhodnotil. Určitě ale kvůli té chybě nepřestanu jezdit za branku. Myslím si, že obráncům s rozehrávkou hodně pomáhám," konstatoval švédský gólman.

NY Rangers - Detroit 1:2 (1:0, 0:1, 0:1)

Branky: 2. Zibanejad - 27. Vanek, 41. Miller. Střely na branku: 33:18. Diváci: 18.200. Hvězdy zápasu: 1. Howard, 2. Miller (oba Detroit), 3. Zibanejad (NY Rangers).

Winnipeg - Toronto 5:4 v prodl. (0:2, 1:2, 3:0 - 1:0)

Branky: 41., 60. a 63. Laine, 34. Myers, 47. Scheifele - 17. a 27. Kadri (na první M. Michálek), 7. Carrick, 27. Nylander. Střely na branku: 34:40. Diváci: 15.294. Hvězdy zápasu: 1. Laine, 2. Scheifele (oba Winnipeg), 3. Kadri (Toronto).