Mrázek vychytal stou výhru v NHL, Pastrňák zvyšoval dělovou ránou už na 5:0

3. 4. 2019 6:56
Brankář Petr Mrázek vychytal stou výhru v NHL, když zlikvidoval v úterním utkání na ledě Toronta 23 z 24 střel a dovedl Carolinu k výhře 4:1. Sedmadvacetiletý gólman si připsal jubilejní vítězství v 199. startu od úvodní minuty. Boston uspěl v Columbusu 6:2 i díky gólu Davida Pastrňáka a dvěma asistencím Davida Krejčího, který překonal osobní rekord v počtu přihrávek z roku 2009. Na kontě jich má 52.
Petr Mrázek v NHL 2019
Petr Mrázek v NHL 2019 | Foto: Reuters

Další čtyři čeští hokejisté si připsali shodně jednu přihrávku. Obránce Filip Hronek podpořil vítězství Detroitu 4:1 nad Pittsburghem. Dallas s přispěním Radka Faksy porazil Philadelphii 6:2 a zajistil si účast v play off. U jedné branky Flyers zaznamenal přihrávku Jakub Voráček. Tomáš Hertl připravil jeden gól San Jose, které prohrálo ve Vancouveru 2:4.

Mrázka překonal za bezgólového stavu William Nylander z přečíslení dva na jednoho, ale rozhodčí branku po trenérské výzvě odvolali, protože jí předcházel ofsajd. Český gólman inkasoval regulérní gól až v polovině utkání, kdy se z dorážky vlastní střely prosadil John Tavares a snížil na 1:2.

Mrázek poté podržel Carolinu několika skvělými zákroky a například zneškodnil velkou šanci Nylandera, jehož střelu zblízka ukryl v lapačce.

"V obraně jsme ve třetí třetině několikrát propadli. Asi čtyřikrát nebo pětkrát před ním (Mrázkem) zůstal hráč úplně sám, ale vytáhl skvělý zákrok. Změnil obraz hry. Kdo ví, co by se stalo, kdyby všechno tohle nepochytal. Podle mě byl rozdílovým hráčem," řekl trenér Caroliny Rod Brind'Amour. "Mají šikovné hráče, vytvořili si několik šancí, ale Mraz nás podržel. To dobří gólmani dělají," řekl Jordan Staal, první hvězda zápasu.

Právě Staal uklidnil Carolinu v 50. minutě trefou na 3:1. "To byl hodně důležitý gól, zase se nám lépe dýchalo. Nakopl nás a od té chvíle jsme odváděli skvělou práci," uvedl Mrázek, který si připsal desátou výhru z posledních dvanácti startů.

"V Torontu to byla hodně důležitá výhra. Potřebovali jsme zabrat a jsme rádi, že po prohře v Pittsburghu jsme se vrátili na vítěznou vlnu," dodal Mrázek.

Skóre uzavřel při power play Dougie Hamilton, který se trefil dvakrát. "Odehráli jsme dobrý zápas. Góly jsme dávali v pravou chvíli, měli jsme také trochu štěstí, ale opět nám skvěle zachytal Petr. Chytá takhle pořád, není to pro nás nic nového. On je pravděpodobně hlavním důvodem, že jsme vyhráli," pochválil Mrázka i Hamilton.

Carolina drží ve Východní konferenci první divokou kartu na účast v play off, které nehrála od roku 2009. V patách má ale Columbus i Montreal, které ztrácejí bod.

"Columbus prohrál, Montreal vyhrál, takže nás čeká boj o postup do play off až do konce. Teď se musíme dobře připravit na čtvrtek, kdy hrajeme s Jersey. Vše máme ve vlastních rukách," řekl Mrázek.

Účast v bojích o Stanleyův pohár nemá ještě jistý ani na šestém místě Pittsburgh, který ale na nepostupovou příčku drží náskok tří bodů. Všem chybí do konce základní části odehrát dva zápasy.

Boston směřoval k výhře od začátku a ve 41. minutě vedl už 5:0. Krejčí se podepsal pod úvodní kuriózní gól. Puk poslal mezi kruhy Jakeu DeBruskovi, jehož střela byla zblokována, ale kotouč se vznesl vysoko do vzduchu, odrazil se od horní části branky do zad gólmana Sergeje Bobrovského a skončil v síti. Gól na 4:0 padl po hezké akci. Krejčí založil dlouhou přihrávkou z vlastního pásma přečíslení dva na jednoho, který zakončil opět DeBrusk.

Pastrňák zvýšil na 5:0 dělovkou z pravého kruhu. Českému útočníkovi přihrál Brad Marchand, který jako první hráč Bostonu od sezony 2002/03 a celkově desátý v klubové historii nasbíral v základní části sto bodů (36+64).

Philadelphia, v jejíž obraně scházel Radko Gudas, smazala ve druhé třetině dvoubrankové manko. U gólu na 2:2 asistoval v přesilové hře Voráček. Nerozhodný stav ale zlomil ve 37. minutě Alexander Radulov, který si v utkání připsal čtyři body (2+2). Faksa přihrál na pátý gól Dallasu, který vstřelil z ostrého úhlu Blake Comeau.

Dallasu pomohla k první účasti v play off od roku 2016 kromě výhry i porážka Arizony 1:3 s Los Angeles. Coyotes vedli a soupeře přestříleli 50:24, ale k šílenství je přiváděl gólman Jack Campbell.

V Západní konferenci se bojuje už jen o poslední postupové místo do play off. To drží Colorado, které v úterý otočilo zápas s Edmontonem z 0:2 na 6:2 a před Arizonou má náskok čtyř bodů. Na obratu se jedním gólem podílel Nathan MacKinnon, který v sezoně nasázel už čtyřicet branek. Od přesunu klubu do Colorada to před ním dokázali jen Joe Sakic a Milan Hejduk.

Hertl bodoval v pátém utkání za sebou (3+4). Po jeho pasu dostal uzdravený kapitán Joe Pavelski San Jose v první třetině do vedení 2:1, ale Vancouver v závěrečných deseti minutách třemi góly otočil.

Výsledky NHL:

Buffalo - Nashville 2:3 (1:1, 1:1, 0:1)

Branky: 17. Okposo, 40. Skinner - 9. C. Smith, 21. Subban, 47. Johansen. Střely na branku: 28:35. Diváci: 16.569. Hvězdy zápasu: 1. Subban, 2. Rinne (oba Nashville), 3. Skinner (Buffalo).

Columbus - Boston 2:6 (0:2, 0:2, 2:2)

Branky: 46. Bjorkstrand, 50. Duchene - 2. a 36. DeBrusk (na obě Krejčí), 18. M. Johansson, 36. Marchand, 41. Pastrňák, 51. Kuhlman. Střely na branku: 34:28. Diváci: 18.890. Hvězdy zápasu: 1. DeBrusk, 2. Marchand, 3. Kuhlman (všichni Boston).

Toronto - Carolina 1:4 (0:1, 1:1, 0:2)

Branky: 31. Tavares - 23. a 60. D. Hamilton, 19. Williams, 50. J. Staal. Střely na branku: 24:37. Brankář Petr Mrázek odchytal za Carolinu celý zápas, inkasoval jednu branku z 24 střel a úspěšnost zásahů měl 95,83 procenta. Diváci: 19.097. Hvězdy zápasu: 1. J. Staal, 2. Mrázek, 3. D. Hamilton (všichni Carolina).

Montreal - Tampa Bay 4:2 (1:1, 1:1, 2:0)

Branky: 13. N. Thompson, 28. Armia, 48. Lehkonen, 51. Domi - 3. Stamkos, 25. Paquette. Střely na branku: 45:24. Diváci: 21.302. Hvězdy zápasu: 1. Lehkonen, 2. Tatar, 3. Gallagher (všichni Montreal).

Detroit - Pittsburgh 4:1 (1:1, 1:0, 2:0)

Branky: 11. a 31. Bertuzzi, 52. a 59. Mantha (na první Hronek) - 20. Kessel. Střely na branku: 26:39. Diváci: 19.515. Hvězdy zápasu: 1. Bertuzzi, 2. Howard, 3. D. Larkin (všichni Detroit).

Minnesota - Winnipeg 5:1 (3:0, 1:1, 1:0)

Branky: 10. a 13. Parise, 19. V. Rask, 31. Eriksson Ek, 56. M. Foligno - 37. Trouba. Střely na branku: 28:33. Diváci: 18.590. Hvězdy zápasu: 1. Parise, 2. Eriksson Ek, 3. Dubnyk (všichni Minnesota).

Dallas - Philadelphia 6:2 (2:0, 2:2, 2:0)

Branky: 37. a 50. Radulov, 2. Dickinson, 5. Lindell, 39. Pitlick, 50. Comeau (Faksa) - 22. Lindblom, 32. Gostisbehere (Voráček). Střely na branku: 30:34. Diváci: 18.532. Hvězdy zápasu: 1. Radulov, 2. Lindell, 3. Chudobin (všichni Dallas).

Colorado - Edmonton 6:2 (0:2, 4:0, 2:0)

Branky: 28. a 48. Kerfoot, 25. MacKinnon, 26. Barrie, 33. C. Wilson, 56. Andrighetto - 10. Lucic, 14. Nurse. Střely na branku: 29:29. Diváci: 17.021. Hvězdy zápasu: 1. Kerfoot, 2. Barrie, 3. C. Wilson (všichni Colorado).

Vancouver - San Jose 4:2 (1:2, 0:0, 3:0)

Branky: 2. a 52. Pearson, 54. Markus Granlund, 59. Stecher - 6. Labanc, 11. Pavelski (Hertl). Střely na branku: 23:35. Diváci: 18.524. Hvězdy zápasu: 1. Pearson (Vancouver), 2. J. Thornton (San Jose), 3. Demko (Vancouver).

Arizona - Los Angeles 1:3 (0:0, 1:1, 0:2)

Branky: 37. Richardson - 40. Clifford, 44. Lewis, 60. Doughty. Střely na branku: 50:24. Diváci: 14.687. Hvězdy zápasu: 1. Campbell (Los Angeles), 2. Richardson (Arizona), 3. Lewis (Los Angeles).