Mrázek vychytal další výhru, Vrbata po dvou letech skóroval za Arizonu

Aktualizováno 22. 10. 2016 9:55
V zámořské NHL se v noci na sobotu blýskli dva čeští hokejisté. Petr Mrázek po jednozápasové pauze, kdy dostal šanci jeho konkurent, opět naskočil do brány Detroitu a pomohl k výhře. Radim Vrbata skóroval poprvé po návratu do Arizony. Lukáš Sedlák sice nebodoval, ale zažil vítěznou premiéru ve slavné lize.
Petr Mrázek
Petr Mrázek | Foto: ČTK

New York - Brankář Petr Mrázek se v NHL zasloužil třiceti zákroky o výhru hokejistů Detroitu nad Nashvillem 5:3 a byl vyhlášen druhou hvězdou utkání. První gól v sezoně vstřelil útočník Radim Vrbata, jeho Arizona ale v pátek prohrála na ledě New Yorku Islanders 2:3.

Detroit si po dvou úvodních porážkách připsal třetí vítězství za sebou. To první vychytal Mrázek, v minulém duelu ho heroickým výkonem zastoupil Jimmy Howard, proti Predators ale dostal znovu přednost český gólman, který má statut týmové jedničky.

Až do 35. minuty hájil čisté konto, než hosté potrestali dvě vyloučení Detroitu a dvěma přesilovkovými góly v rozmezí 18 sekund otočili skóre z 1:0 na 1:2. Nejprve ve dvojnásobné početní výhodě prostřelil Mrázka tvrdou ranou obránce P. K. Subban, vzápětí při přesilovce pět na čtyři doklepl odražený puk Mike Ribeiro.

Hráči Red Wings ale stihli ještě do druhé přestávky vyrovnat a ve třetí třetině strhli výhru na jejich stranu premiérovými góly v sezoně Tomáš Tatar a Gustav Nyquist. Hosté pak ještě jednou snížili v přesilové hře, výhru Detroitu však zpečetil trefou do prázdné branky při power play Darren Helm.

"Když jsme otočili skóre, opravdu jsem věřil, že zápas vyhrajeme. Jenže jsme udělali příliš mnoho chyb," litoval autor třetího gólu Nashvillu Mike Fisher. "Oba celky si dnes vytvořily šance, ale soupeř byl přece jenom rychlejší a šikovnější s pukem," dodal.

V brance poražených podal dobrý výkon Pekka Rinne, náhradník Marek Mazanec sledoval zápas pouze ze střídačky a na souboj českých gólmanů tak nedošlo. "Cítil jsem se dobře, jenže to se cítím od začátku sezony a mám bilanci jedna výhra, dvě prohry," povzdychl si Rinne.

Finský gólman čelil 43 střelám, Red Wings tak vyslali na branku více než dvojnásobek pokusů oproti minulému utkání na ledě New Yorku Rangers, kde vyhráli 2:1 navzdory poměru střel 18:33. "Myslím, že většina hráčů dnes sehrála slušný zápas. Předvedli jsme spoustu dobrých věcí, jediné, v čem pořád máme trochu problém, je kontrola puku ve vlastním obranném pásmu. Tím si zbytečně přiděláváme starosti," zhodnotil duel trenér vítězů Jeff Blashill.

První Vrbatova trefa v sezoně

Arizona prohrávala v New Yorku v první třetině 0:2, ještě do přestávky ale hosté dokázali manko smazat. Stalo se tak v 15. minutě, kdy se během třinácti sekund trefili Brad Richardson a Vrbata, který šikovně tečoval střelu Jakoba Chychruna. Český útočník tak skóroval v dresu Kojotů znovu po dvou letech, které strávil ve Vancouveru.

Na zisk bodů to ale nestačilo, v 45. minutě totiž zařídil triumf Islanders obránce Johnny Boychuk. Domácí ve vlastním oslabení vyhráli vhazování v útočném pásmu a zkušený kanadský bek se prosadil ranou od modré čáry.

Arizona tak prohrála i třetí zápas v rámci série šesti utkání na hřištích soupeřů. "Musíme to hodit za hlavu a dál bojovat," řekl trenér Dave Tippett. "Hodně se v těchto utkáních o našem mužstvu dozvídáme, nejen o mladých hráčích, ale také o všech nových posilách, a hledáme ideální chemii. Je zřejmé, že abychom měli šanci na výhru, musejí se naše výkony zlepšit," konstatoval Tippett.

Jedním gólem přispěl k výhře Islanders Ryan Strome, jenž poprvé v NHL nastoupil proti svému bratru Dylanovi, který obléká dres Coyotes. "Bylo to pěkně divné. Na jednu stranu chcete, aby se bráchovi dařilo, ale zároveň nechcete prohrát. Jsem rád, že hraje v Západní konferenci a že se potkáme jen dvakrát za sezonu," řekl Strome.

Sedlákova premiéra v NHL

První výhru v sezoně vybojovali hokejisté Columbusu, kteří porazili Chicago 3:2. Blue Jackets získali ve druhé třetině dvoubrankový náskok a favorizovaní hosté dokázali už jen snížit. Hlavní hvězdou večera byl domácí brankář Sergej Bobrovskij, který zneškodnil 32 z 34 střel.

Vítězství v premiéře v NHL si užil český útočník Lukáš Sedlák, který se v prvních dvou duelech sezony do sestavy Blue Jackets nevešel. Třiadvacetiletý odchovanec Českých Budějovic strávil na ledě osm minut a 45 vteřin. Vyslal tři střely na branku a dostal příležitost i v oslabení.

V 23. minutě byl na ledě při brance Tylera Motteho, který vyrovnal na 1:1, a měl tak v bilanci plus/minus jeden záporný bod. Minulé tři sezony nastupoval Sedlák na farmách Columbusu v AHL nejdříve ve Springfieldu a pak v Lake Erie. S Monsters letos vyhrál Calder Cup a podílel se na jeho zisku devíti góly a 16 body ze 17 zápasů.

Výsledky NHL:

NY Islanders - Arizona 3:2 (2:2, 0:0, 1:0)

Branky: 5. Seidenberg, 14. Strome, 45. Boychuk - 15. Richardson, 15. Vrbata. Střely na branku: 31:25. Diváci: 13.076. Hvězdy zápasu: 1. Boychuk, 2. Strome, 3. Seidenberg (všichni Islanders).

Detroit - Nashville 5:3 (0:0, 2:2, 3:1)

Branky: 26. Abdelkader, 40. Miller, 42. Tatar, 52. Nyquist, 60. Helm - 35. Subban, 35. Ribeiro, 56. Fisher. Petr Mrázek odchytal za Detroit celý zápas, z 33 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 90,9 procenta. Střely na branku: 43:33. Diváci: 20.027. Hvězdy zápasu: 1. Tatar, 2. Mrázek, 3. Sproul (všichni Detroit).

Columbus - Chicago 3:2 (1:0, 2:1, 0:1)

Branky: 11. Werenski, 25. Foligno, 34. Karlsson - 23. Motte, 46. Pánik. Střely na branku: 28:34. Diváci: 15.789. Hvězdy zápasu: 1. Bobrovskij, 2. Werenski, 3. Foligno (všichni Columbus).