Mrázek hvězdou večera. Do NHL se vrátil vychytanou nulou

5. 4. 2021 6:54
Petr Mrázek si zachytal v NHL po více než dvou měsících, kryl všech 28 střel a dovedl Carolinu k výhře 1:0 nad Dallasem. Český gólman, který podstoupil začátkem února operaci palce na pravé ruce, si připsal třetí nulu ve svém pátém startu sezony a byl vyhlášen největší hvězdou zápasu.
Petr Mrázek (Carolina Hurricanes)
Petr Mrázek (Carolina Hurricanes) | Foto: Reuters

Mrázek nastoupil v NHL poprvé od 30. ledna. "První třetina byla těžká. Trošku jsem hledal bránu, kde se pohybovat a trošku zbytečně jsem vyjížděl. Od druhé třetiny jsem zůstal více v bráně a více jsem si věřil. Jenom první třetina byla zvláštní, přeci jen člověk chytá po dvou měsících," řekl Mrázek ve zvukové nahrávce poskytnuté českým médiím.

Přiznal, že po operaci doufal, že se do hry vrátí dříve. "Na pravém palci, kde mám vyrážečku, ale nebylo moc lehké držet hokejku, proto se to protáhlo na delší dobu, než jsem čekal. To tak v hokeji bývá. Hlavně, že prst a vazy jsou v pořádku," uvedl.

Mrázek se před třemi dny rozchytal v AHL, kde přispěl Chicagu 43 zákroky k výhře 5:2 nad Grand Rapids. Český gólman se poté připojil ke Carolině a první start na sebe dlouho nenechal čekat.

V úvodních dvou třetinách sice neměl moc práce, ale ve třetí kryl šestnáct střel včetně několika závarů a pomohl týmu udržet těsné vedení. Jediný gól utkání vstřel ve 21. minutě z úniku Jordan Martinook. Na straně poražených chyběl v sestavě Radek Faksa.

Rittich inkasoval už po 58 sekundách hry, ale Calgary ještě v úvodní třetině otočilo na 2:1. Rozhodující pasáž se odehrála v rozmezí 38. až 50. minuty, v němž Toronto třemi trefami překlopilo zápas na svou stranu.

Český gólman za inkasované branky nemohl a měl i smůlu. Před vítězným gólem chytil šanci Williamu Nylanderovi a zlikvidoval i následnou dorážku Johna Tavarese, ale puk od brusle jeho spoluhráče Noaha Hanifina odrazil do branky.

Další český gólman Vítek Vaněček zůstal na střídačce Washingtonu, který zvítězil v New Jersey 5:4. Capitals i díky gólu a dvěma přihrávkam Alexandra Ovečkina vedli 5:2, ale domácí v závěrečných deseti minutách zdramatizovali koncovku zápasu.

Třetí gól Devils připravil Zacha, který u zadního mantinelu vybojoval puk a přihrál ho před branku Jesperu Brattovi. Do sestavy vítězů se podruhé za sebou nevešel Jakub Vrána.

Hronek pomohl Detroitu svou dvacátou přihrávkou v sezoně k vítězství 5:1 na ledě Tampy Bay. Český bek v závěru první třetiny asistoval u úvodní branky zápasu, o kterou se postaral Dylan Larkin.

Red Wings rozhodli ve druhé třetině, ve které se prosadili Valtteri Filppula, Michael Rasmussen a Marc Staal. Poté sice snížil domácí Victor Hedman, ale gólem do prázdné branky zpečetil výhru Detroitu Darren Helm.

Výsledky NHL:

Tampa Bay - Detroit 1:5 (0:1, 0:3, 1:1)

Branky: 45. Hedman - 20. Larkin (Hronek), 37. Filppula, 37. Rasmussen, 39. M. Staal. 55. Helm. Střely na branku: 28:18. Diváci: 3800 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Greiss, 2. Glendening, 3. Mantha (všichni Detroit).

New Jersey - Washington 4:5 (1:1, 1:2, 2:2)

Branky: 4. a 56. Zajac, 38. Šarangovič, 51. Bratt (Zacha) - 10. Oshie, 24. Sheary, 29. Ovečkin, 43. Hagelin, 46. Kuzněcov. Střely na branku: 39:19. Diváci: 3600 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Ovečkin, 2. Kuzněcov (oba Washington), 3. Zajac (New Jersey).

Florida - Columbus 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)

Branky: 22. Barkov, 48. Vatrano, 53. Forsling. Střely na branku 35:32. Diváci: 4069 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Driedger, 2. Barkov, 3. Acciari (všichni Florida).

Carolina - Dallas 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)

Branka: 21. Martinook. Střely na branku: 38:28. Petr Mrázek odchytal za Carolinu celý zápas a z 28 střel neinkasoval. Diváci: 4987 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Mrázek, 2. Martinook, 3. Trocheck (všichni Carolina).

Calgary - Toronto 2:4 (2:1, 0:1, 0:2)

Branky: 12. Nordström, 20. Mangiapane - 1. Rielly, 38. Galchenyuk, 47. Tavares, 50. Matthews. Střely na branku: 34:30. David Rittich odchytal za Calgary 56:05 minuty, inkasoval čtyři góly z třiceti střel a úspěšnost zásahů měl 86,67 procenta. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. W. Nylander (Toronto), 2. Nordström (Calgary), 3. Tavares (Toronto).

Anaheim - Arizona 2:3 v prodl. (2:1, 0:0, 0:1 - 0:1)

Branky: 9. Carrick, 15. D. Grant - 9., 56. a 62. Chychrun. Střely na branku: 20:31. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Chychrun (Arizona), 2. Zegras, 3. Drysdale (oba Anaheim).