Bez megasmlouvy ani ránu. Leafs se bojí trucu další hvězdy, válčí se stropem i daněmi

jzp jzp
28. 7. 2019 7:09
Hokejové Toronto dlouze vyjednává o novém kontraktu pro svou hvězdu Mitche Marnera a doufá, že nedojde k takovému extrému jako loni, kdy jiný ofenzivní lídr William Nylander málem zmeškal celou sezonu NHL.
Mitch Marner v dresu Toronta.
Mitch Marner v dresu Toronta. | Foto: ČTK

Maple Leafs konečně disponují kádrem, který reálně může ukončit rekordní 52leté čekání na Stanleyův pohár. Ještě ale potřebují udělat jednu veledůležitou transakci. Tou je prodloužení smlouvy s 22letým Marnerem.

Drobný útočník má za sebou zlomový ročník, v němž zazářil 94 body (26+68). Vyhrál týmovou produktivitu a zajistil si skvělou pozici pro letní přetahovanou o peníze.

Dosud měl nováčkovskou smlouvu s příjemnými výkonnostními bonusy. Ročně vydělával 1,7 milionu dolarů. Teď povýší mezi nejlépe placené hokejisty soutěže. Požadavky, které přednesl prostřednictvím agenta, však u šéfů Toronta vyvolaly odmítavý postoj.

Podle spekulací zámořských médií chce Marner podobnou roční gáži, jakou mají jeho parťáci Auston Matthews a John Tavares. Čili zhruba 11 milionů. Podle reportéra Elliottea Friedmana je postoj Maple Leafs následovný: "Pokud chceš tolik peněz, musíš podepsat na osm let."

Za takových podmínek by kanadský křídelník teoreticky odešel na volný trh až ve 30 letech, tedy o tři roky později, než dovolují pravidla. Proto vehementně usiluje o pětiletý kontrakt.

Obě strany mají ještě asi měsíc a půl, aby sladily své hodně rozdílné představy. Pak - konkrétně 13. září - začne přípravný kemp. "Pokud tou nebudu mít smlouvu, nejspíš se ho nezúčastním," podotkl Marner. "V opačném případě bych příliš riskoval."

Stejný postoj zaujal před rokem Marnerův parťák Nylander, jenž nakonec zmeškal kemp, start základní části i její významný díl. Byl by přišel o celou sezonu, kdyby "trucoval" ještě chvíli. Po dlouhé pauze pak marně hledal formu. Na podzim musí přidat, aby ospravedlnil skoro sedm milionů, které zabírá pod platovým stropem.

Jelikož Marner spolkne ještě větší částku, musí generální manažer Toronta Kyle Dubas vymýšlet divoké tahy, aby pro hvězdu našel místo. Proto například vyměnil předraženého veterána Patricka Marleaua.

Pod stropem sice stále nemá žádné místo, dokonce ho překračuje, ale jestliže umístí marody Davida Clarksona a Nathana Hortona na listinu dlouhodobě zraněných, získá manévrovací prostor 10,6 milionu.

Problém může nastat, pokud Marnera jakožto chráněného volného hráče zkusí "ukrást" konkurence. S útočníkovým agentem ohledně takzvaného offer sheetu mluvilo hned několik týmů, mezi nimi Columbus. Toronto sice má právo kteroukoliv nabídku dorovnat, ale od určité částky by se kvůli napjatému rozpočtu dostalo do potíží.

Mitchell Marner a Auston Matthews v dresu Toronta.
Mitchell Marner a Auston Matthews v dresu Toronta. | Foto: ČTK

Jedna liga, různé daně

Mnohé kluby navíc můžou torontské hvězdě nabídnou kromě vyšší gáže také nižší daně, což je lákavá kombinace. Čistě teoreticky: kdyby Marner podepsal smlouvu s ročním příjmem 11 milionů na Floridě, po zdanění by mu podle serveru CapFriendly zbylo 6,5 milionu. V Torontu jen něco málo přes pět (vzhledem k dalším poplatkům, například agentovi, ale zdaleka nejde o konečnou částku, pozn. red.). Po převodu na koruny jde o rozdíl 35 milionů.

Proto je žebříček nejlépe placených mužů NHL relativní. Především hráči floridských mužstev, Nashvillu (stát Tennessee), Vegas (Nevada) a Dallasu (Texas) si ve skutečnosti vedou mnohem lépe.

Nejvíc naopak strádají hokejisté Toronta, Montrealu a Ottawy, kteří odevzdávají do veřejných rozpočtů víc než půlku výplaty. Podobně horlivě daní ve Spojených státech akorát Kalifornie, kde sídlí Los Angeles, San Jose a Anaheim.

Hráči pochopitelně řeší, kolik jim nakonec přijde na účet. Například agent a bývalý bek Gilles Lupien kdysi deníku National Post řekl: "Montreal je skvělé místo, kde hrát hokej, ale vysoké daně leckoho znepokojují." Alexandr Radulov dva roky nazpět odešel do Dallasu, přestože od Montrealu, kde do té doby nastupoval, dostal totožnou nabídku.

Někteří ovšem namítají, že odlišné zdanění v NHL není v reálu až tak dramatické.

Populární daňová kalkulačka CapFriendly je sice vcelku komplexní, ale nezahrnuje fakt, že výplata hráče se daní podle místa, kde zrovna hraje, přičemž venkovních zápasů je polovina. I Tomáš Nosek z Vegas tedy musí skousnout jistou dávku kalifornských daní.

Dále existují způsoby, jak tvrdé podmínky některých amerických států či kanadských provincií obejít. Zpravidla jde o hrátky s trvalým bydlištěm a podpisovými bonusy. Některé hvězdy, včetně Matthewse a Tavarese, dostávají většinu slíbených peněz právě prostřednictvím bonusů, které podléhají jiným daňovým zákonům.

"Dokážu zařídit, aby smlouva v Montrealu vyšla nastejno jako ta v Texasu," řekl rok nazpět webu The Athletic nejmenovaný agent. Že je to možné, potvrdil oslovený daňový expert.

Daně tedy Marnera z Toronta jen tak nevyženou. Ovšem v Texasu nebo Tennessee by měl s výplatou menší starosti.

 

Právě se děje

Další zprávy