McDavid dvakrát nahrával a má 104 bodů, Colorado drží šanci na Prezidentův pohár

Aktualizováno 13. 5. 2021 8:16
Hokejový útočník Connor McDavid dvakrát asistoval u výhry Edmontonu nad Montrealem 4:3 v prodloužení a v 55. zápase v sezoně překonal hranici sedmdesáti nahrávek.
Connor McDavid
Connor McDavid | Foto: Reuters

Vysoké výhry nabídla utkání Západní divize. Lídr tabulky Vegas i druhé Colorado vyhráli shodně 6:0, čtvrté St. Louis zdolalo třetí Minnesotu 4:0.

McDavid se podílel na dvou přesilovkových trefách Oilers v základní hrací době. První přihrávku si připsal u branky Ryana Nugenta-Hopkinse na 2:2 a podruhé asistoval u vedoucího gólu Leona Draisaitla. Canadiens zásluhou druhé branky Nicka Suzukiho v utkání srovnali na 3:3, ale prodloužení patřilo Edmontonu. Po sedmadvaceti sekundách ho rozhodl Dominik Kahun.

McDavid si v sedmém utkání za sebou připsal více než jeden bod a jako první hráč od sezony 1995/1996 získal 70 asistencí v pětapadesáti zápasech. V polovině 90. let to jako poslední zvládl Mario Lemieux, který dosáhl na sedmdesátou nahrávku již v padesátém zápase sezony.

"Jsou zápasy, kdy koukáte na to, kolik Connor dokáže vytvořit šancí, a ptáte se jak to, že nezískal ještě víc bodů. Je naším lídrem jak na ledě i mimo něj. S Leonem (Draisaitlem) táhnou naši ofenzivu, z individuálního hlediska zažívají neuvěřitelné sezony," řekl trenér Edmontonu David Tippett.

Ottawa se rozloučila s ročníkem vítězstvím 4:3 v prodloužení nad Torontem. Senators potvrdili výbornou formu a bodovali posedmé z posledních osmi zápasů. Vítěznou branku vstřelil po devíti sekundách prodloužení dvaadvacetiletý americký útočník Josh Norris.

Senators v polovině zápasu vedli 3:1, ale Maple Leafs dokázali zásluhou Johna Tavarese a Austona Matthewse srovnat na 3:3 a poslali zápas alespoň do prodloužení. Matthews, nejlepší střelec soutěže, zaznamenal svůj 41. gól v sezoně.

Hokejisté Vegas v posledním zápase základní části NHL porazili San Jose vysoko 6:0 a prozatím udrželi vedení v souboji o Prezidentskou trofej. Na vysoké výhře Golden Knights se podílely všechny útočné formace. Český útočník Sharks Tomáš Hertl si ve statistice plus/minus připsal dva záporné body.

Marc-André Fleury pomohl Golden Knights devatenácti zákroky a vychytal 67. nulu v kariéře. Šestatřicetiletý kanadský brankář vyrovnal v historických tabulkách čtrnáctého Roye Worterse. Vegas v posledním utkání základní části potvrdili pozici nejlépe bránícího celku soutěže, když v padesátí šesti kolech inkasovali 124 branek.

Poslední tým, který může Vegas o výhru v základní části připravit, je Colorado, které porazilo Los Angeles 6:0. Prvním hattrickem v NHL se na vysoké výhře podílel J. T. Compher. Prosadil se také kapitán Avalanche Gabriel Landeskog, jenž vstřelil dvacátý gól v sezoně. Švédský útočník překonal dvacetigólovou hranici poosmé v kariéře.

Colorado prodloužilo bodovou sérii v domácí hale na 16 zápasů a atakuje nejdelší klubovou sérii ze sezony 2002/2003, kdy tým postavený kolem Petera Forsberga a Milana Hejduka neprohrál na vlastním ledě sedmnáctkrát v řadě. Pokud hráči Avalanche porazí v posledním zápase dlouhodobé části Los Angeles, dostanou se před Vegas do čela Západní divize a získají Presidents' Trophy.

Hokejisté St. Louis díky jednatřiceti zásahům Villeho Hussa porazili Minnesotu 4:0. Finský nováček v brance Blues vychytal první čisté konto v NHL.

Výsledky NHL:

Montreal - Edmonton 3:4 v prodl. (2:2, 0:1, 1:0 - 0:1)

Branky: 10. a 49. Suzuki, 2. Caufield - 9. Chiasson, 11. Nugent-Hopkins, 31. Draisaitl, 61. Kahun. Střely na branku: 29:22. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Suzuki, 2. Caufield (oba Montreal), 3. Draisaitl (Edmonton).

St. Louis - Minnesota 4:0 (2:0, 2:0, 0:0)

Branky: 13. Barbašev, 15. Schwartz, 30. Krug, 34. Perron. Střely na branku: 27:31. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Husso, 2. Perron, 3. Krug (všichni St. Louis).

Colorado - Los Angeles 6:0 (3:0, 3:0, 0:0)

Branky: 20., 25. a 32. Compher, 15. Donskoi, 17. Bellemare, 31. Landeskog. Střely na branku: 37:18. Diváci: 4042 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Compher, 2. Rantanen, 3. Grubauer (všichni Colorado).

Ottawa - Toronto 4:3 v prodl. (1:0, 2:2, 0:1 - 1:0)

Branky: 19. Zajcev, 30. Brown, 33. Kelly, 61. Norris - 27. Muzzin, 37. Tavares, 58. Matthews. Střely na branku: 28:33. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Norris, 2. Co. Brown (oba Ottawa), 3. Muzzin (Toronto).

San Jose - Vegas 0:6 (0:2, 0:2, 0:2)

Branky: 45. a 53. Sikura, 4. Pietrangelo, 8. Kolesar, 24. W. Carrier, 28. Marchessault. Střely na branku: 19:44. Diváci: 1654 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Sikura, 2. Tuch, 3. M.-A. Fleury (všichni Vegas).