McDavid dal poprvé v kariéře šedesát gólů za sezonu, Pastrňákovi uniká

23. 3. 2023 8:11
Hokejisté Edmontonu zdolali v NHL doma Arizonu 4:3 v prodloužení. Zápas rozhodl druhou trefou v utkání Connor McDavid, jenž tak má v této sezoně na kontě už 60 branek.
Connor McDavid rozhoduje v prodloužení o vítězství Edmontonu nad Arizonou
Connor McDavid rozhoduje v prodloužení o vítězství Edmontonu nad Arizonou | Foto: Reuters

McDavid vstřelil první gól zápasu, ale Arizona otočila trefami Janise Mosera a Claytona Kellera, který později dostal tým ještě i do vedení 3:2. Na góly Kellera pokaždé odpověděl Ryan Nugent-Hopkins, když vyrovnal na 2:2 a v 53. minutě na 3:3.

Edmontonu zařídil výhru McDavid a stal se 22. hráčem v historii NHL s šedesáti góly za sezonu. V historii Oilers překonali tuhle metu jen Wayne Gretzky a Jari Kurri. "Cítil jsem se celý zápas trochu pod tlakem, abych ho dal," přiznal McDavid. "Ve finále je to ale jen číslo. Samozřejmě potěší, že jsem se připojil k tolika skvělým hráčům, ale ještě je před námi hodně práce. Chceme se dostat před play off do dobré pozice," podotkl.

McDavid nastřílel šedesát branek v 72 zápasech, nejrychleji od doby Lemieuxe v roce 1996. Lídr Edmontonu má před sebou ještě deset utkání, v nichž může atakovat i hranici 70 tref. Naposledy ji pokořili před třiceti lety Alexandr Mogilnyj a Teemu Selänne. McDavid vede tabulku střelců před druhým Davidem Pastrňákem z Bostonu o dvanáct branek.

U všech čtyř gólů Edmontonu figuroval Leon Draisaitl v roli asistenta. Karel Vejmelka, který chytal o den dříve ve Winnipegu, plnil roli náhradního gólmana Arizony.

Hokejisté Pittsburghu zvítězili i bez zraněného Jana Rutty na ledě Colorada 5:2 a posunuli se ve Východní konferenci na poslední postupové místo do play off. První hvězdou zápasu byl vyhlášen Jeff Carter, který dal dvě branky včetně rozdílové.

Skóre otevřel ve 22. minutě po individuální akci Sidney Crosby a stal se prvním hráčem v historii NHL, který nasázel v sezoně třicet branek v 18 i 35 letech.

O chvíli později zvýšil Jake Guentzel z dorážky v přesilové hře pět na tři. Hlavním strůjcem výhry Pittsburghu byl ale Carter, jenž svými góly upravil skóre na 3:1 a 4:2.

Za Colorado snižovali J.T. Compher a Devon Toews. Při risku bez brankáře pojistil Bryan Rust vítězství Penguins, kteří chyběli v play off naposledy v roce 2006.

Pittsburgh zabral po čtyřech porážkách a vystřídal v postupové osmičce Floridu, která na něj ztrácí bod. Oběma klubům zbývá odehrát do konce základní části jedenáct zápasů. Desátému Washingtonu s lídrem Alexandrem Ovečkinem se play off vzdaluje, už má na Penguins manko šesti bodů.

Rutta vynechal kvůli zdravotním problémům v dolní části těla třetí zápas v řadě. Na druhé straně scházel Pavel Francouz, který chytal poslední utkání shodou okolností právě proti Pittsburghu 8. února.

Výsledky NHL:

Colorado - Pittsburgh 2:5 (0:0, 1:3, 1:2)

Branky: 32. Compher, 51. D. Toews - 35. a 53. Carter, 22. Crosby, 25. Guentzel, 60. Rust. Střely na branku: 30:45. Diváci: 18.130. Hvězdy zápasu: 1. Carter, 2. Guentzel (oba Pittsburgh), 3. Compher (Colorado).

Edmonton - Arizona 4:3 v prodl. (1:1, 1:1, 1:1 - 1:0)

Branky: 6. a 62. McDavid, 40. a 53. Nugent-Hopkins - 24. a 49. Keller, 16. Moser. Střely na branku: 31:17. Diváci: 18.225. Hvězdy zápasu: 1. Nugent-Hopkins, 2. Draisaitl (oba Edmonton), 3. Keller (Arizona).

1. Dallas 71 38 14 19 247:199 90
2. Minnesota 71 41 8 22 212:192 90
3. Colorado 70 41 6 23 233:196 88
4. Winnipeg 72 40 3 29 217:203 83
5. Nashville 69 35 8 26 198:205 78
6. St. Louis 70 31 6 33 220:255 68
7. Arizona 72 27 12 33 203:250 66
8. Chicago 70 24 6 40 175:249 54