Nejměkčí liga na světě? Pastrňákův mentor opět perlí, přešlapy ho stály už miliony

jzp jzp
3. 12. 2021 7:18
Když teď David Pastrňák skáče na led, nemá po straně obvyklého parťáka. Bostonský Brad Marchand totiž vyfasoval třízápasovou stopku a připomněl, proč je jedním z nejnenáviděnějších hokejistů v zámoří.
Brad Marchand strávil celou svou dosavadní profesionální kariéru v Bostonu.
Brad Marchand strávil celou svou dosavadní profesionální kariéru v Bostonu. | Foto: Reuters

NHL každoročně uděluje Lady Byng Trophy tomu nejslušnějšímu hráči, který zároveň podává mimořádné výkony. Kdyby mezi mašinami na body hledala i největšího raubíře, žhavým kandidátem na výhru by byl Marchand.

Čeští fanoušci ho nejvíc znají jako Pastrňákova parťáka v jedné z nejobávanějších formací v lize.

Lajně dodává důraz, přestože měří "jen" 175 centimetrů, zkušenosti a hlavně body. Za posledních pět let jich nasbírali víc jen Connor McDavid, Leon Draisaitl a Nathan MacKinnon.

Vedle toho stíhá Marchand rozčilovat soupeře drzými hláškami. Podle mínění samotných hráčů je v tom nejlepší ze všech.

Naposledy se dostal pod kůži jiné hvězdě - Artěmiji Panarinovi. Přestože Rangers už měli v kapse pohodlné vítězství 5:2, ruský šikula na střídačce vybuchl a hodil po Marchandovi svou rukavici.

"Řekl jsem mu jenom, že nikdo v Rusku ho nemá rád," vysvětloval pak Marchand. "Jestli teď chlapi ztratí nervy kvůli něčemu takovému, tak asi hrajeme v nejměkčí lize na světě a nikdo by neměl říkat nic."

Panarin dostal za hození rukavice pokutu pět tisíc dolarů. Tvrdil však, že neslyšel, co Marchand utrousil: "V tu chvíli jsem mu nerozuměl. Měli jsme ne zrovna příjemnou výměnu názorů a pak jsem zaslechl něco o Rusku, takže mě napadlo, že to asi nebude nic pozitivního. Proto jsem ztratil hlavu a udělal, co jsem udělal."

O tři dny později se Marchand připomněl znovu. Už ne jako úspěšný provokatér, ale coby zákeřný hráč. Alespoň podle kritiků, kterých má 33letý útočník dost.

Co přesně se stalo? Marchand v souboji o kotouč podrazil nohou vancouverského beka Olivera Ekmana-Larssona, který pak nebezpečně narazil do mantinelu.

Od rozhodčího Marchand žádný trest nedostal, ale disciplinární komisi neunikl. Vyfasoval stopku na tři zápasy a v podstatě i pokutu 92 tisíc dolarů, protože zmeškaná klání kvůli suspendaci se hráčům strhávají z platu.

"Pochopitelně mě to překvapilo vzhledem k tomu, jak se poslední dobou posuzovaly podobné případy. Na mém názoru ale nezáleží. Nic na celé věci nezmění. Holt se na to díváme jinak než oni," okomentoval Kanaďan trest.

"V posledních čtyřech letech jsem se přitom strašně moc snažil, abych si napravil reputaci. A myslím, že jsem odvedl velmi dobrou práci," pokračoval. "Ano, v minulosti jsem hodněkrát překročil čáru, vím o tom. Bohužel mě to neustále pronásleduje." 

Minulost Marchandovi nepochybně přitížila. Suspendovaný byl už sedmkrát, navrch dostal pět sólových pokut. Dohromady tak přišel o 22 zápasů a ztratil zhruba milion dolarů (asi 23 milionů korun).

Z tolika peněz by se ve farmářské AHL dal poskládat téměř celý tým. Mnozí Češi na takovou sumu nedosáhnou ani za rok v NHL.

Zřejmě nejvíc Marchand pobouřil, když před lety loktem sestřelil útočníka Marcuse Johanssona, který pak kvůli otřesu mozku vynechal 37 duelů. Marchand byl zpátky ve hře už po pěti kláních. Publicitu si vypěstoval také bizarním olizováním protivníků; přestal až poté, co mu NHL pohrozila disciplinárkou.

Existují hokejisté, kteří kvůli stopkám ztratili ještě více peněz než Marchand. Například zlý muž Washingtonu Tom Wilson přišel asi o 1,3 milionu dolarů. 

Mezi superhvězdami však Marchand kraluje. Zajímavý kontrast nabízí pohled na zbytek bostonské elitní lajny. Pastrňák zatím ztratil jen deset tisíc, Patrice Bergeron vůbec nic.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

KLDR provedla další raketový test, letos už počtvrté

Severní Korea odpálila z letiště v hlavním městě Pchjongjangu směrem k Japonskému moři dvě střely, které by mohly být balistické, oznámila jihokorejská armáda. Také podle japonské pobřežní stráže mohlo jít o balistické rakety. KLDR provedla od začátku letošního roku již několik raketových testů, čímž si vysloužila kritiku mezinárodního společenství, uvedla agentura Reuters.

Dnešní zkouška zřejmě zahrnovala dvě balistické střely krátkého doletu, odpálené východně od letiště v Pchjongjangu, uvedl v prohlášení jihokorejský Společný sbor náčelníků štábů.

Japonský ministr obrany Nobuo Kiši sdělil, že střely urazily vzdálenost asi 300 kilometrů a dopadly do moře poblíž severokorejského východního pobřeží. Kiši připomněl, že vývoj balistických střel KLDR zakazují rezoluce Rady bezpečnosti OSN a že severokorejské zkoušky představují vážný problém pro celé mezinárodní společenství i samotné Japonsko.

Zdroj: ČTK
Další zprávy