Laine honí Selänneho "nepřekonatelný" rekord. Přitom začínal v bráně a má strach z puků

Daniel Poláček Daniel Poláček
12. 11. 2016 8:30
Když ve 12 letech odhodil brankářskou výstroj a přešel do pole, málokdo by tipoval, že z něj vyroste elitní kanonýr. Patrik Laine sice má slabiny, ale díky prvotřídní střele může myslet vysoko, což také dělá. Za pět let prý bude stejně dobrý jako Alexandr Ovečkin.
Patrik Laine už zažil i zápas po širým nebem.
Patrik Laine už zažil i zápas po širým nebem. | Foto: ČTK

Praha – Patrik Laine je úkaz, prvních 14 zápasů v hokejové NHL mu stačilo k tomu, aby nasázel dva hattricky. Pokud nezvolní, může atakovat hranici 60 gólů. Pro srovnání – nejlépe střílející český nováček Petr Průcha skóroval 30krát, ve 23 letech navíc měl relativně dost zkušeností.

Lainemu je teprve 18 a v kanadském Winnipegu o něj pečuje máma. Přesto dává Finům naději, že z něj vyroste nový Teemu Selänne. Ten mezi zámořskou elitu vlétl 76 trefami, čímž nejspíš stanovil nepřekonatelný rekord. Nebo ne?

"(Patrik) má všechno, co potřebuje, aby dal 76 gólů," řekl asi nejlepší finský hokejista všech dob deníku Winnipeg Sun. "Nebude to ale lehké, máte pouze jednu šanci. Každopádně jsou to jen čísla, hlavně jsem rád, že se mu daří."

Naposledy Laine strhl obří pozornost druhým hattrickem, který ho vyšvihl na post nejlepšího střelce ligy. Záhy musel odpovídat, zda hodlá napodobit Selänneho. "Doufám, že na to mám, ale bude to těžké," podotkl. "Chci být pokorný, hrát svoji hru a ukázat spoluhráčům a trenérům, že dokážu hrát dobře."

Začínal jako brankář, teď chce trumfnout Ovečkina

Zatím to dokazuje víc než nápadně, byť v přátelských zápasech před sezonou zrovna nezářil. "Nechci svými góly plýtvat v přípravě," pronesl nedávno s typickou dávkou vtipu a decentní arogance.

Sám Ovečkin prohlásil, že Laine může za sezonu dát 50 nebo 60 gólů.
Sám Ovečkin prohlásil, že Laine může za sezonu dát 50 nebo 60 gólů. | Foto: Reuters

Oproti dalším mladým superhvězdám, jakými jsou Connor McDavid nebo Auston Matthews, srší sebevědomím nejen na ledě, ale rovněž před diktafony zvídavých novinářů. Dříve prohlásil, že je v jeho silách, aby se stal nejlepším hráčem v NHL. Kvalit svého vzoru Alexandra Ovečkina prý dosáhne za pět let.

Nadějně vykročil už letos, zatím nastřádal 11 branek, o čtyři víc než ruský bohatýr. Není to až takové překvapení. Plno gólů střílí Laine léta, i když rozhodně ne "odjakživa".

Začínal totiž na opačné straně barikády – jako brankář. Plachtící puky ho však děsily, a tak na pokyn otce přešel do pole, kam zapadl výtečně. Při dvoumetrové výšce sice nemá takový odpich a soutěž o nejrychlejšího bruslaře určitě vynechá, ale zato má šikovné ruce a excelentní střelu na všechny způsoby. Když napřáhne golfákem, spoluhráči obdivně přihlížejí (český brankář Dominik Hrachovina se při tréninku finské Tappary nechal v žertu unést až příliš, viz video).

Věkový průměr elitního útoku Jets? 20 let

Díky těmto schopnostem loni Laine prožil snovou sezonu, v níž získal čtyři individuální ceny. Navíc slavil titul, dvě medaile, druhé místo na draftu či nominaci na prestižní Světový pohár. Jako by ho už nic nemohlo překvapit.

V tréninkovém kempu winnipežských Jets se ale musel rozkoukávat. "Máte tady chlapy, kteří vám chtějí vzít místo a být v sestavě před vámi. Doma jsem nic takového nezažil," řekl 18letý Fin. Přesto asi tušil, že ho nikdo nevystrnadí.

Trenér Paul Maurice na Laineho hodně spoléhá, což stvrzuje pevné místo v elitní lajně a prvním přesilovkovém komandu.

Selänneho možný nástupce si porozuměl s 23letým Markem Scheifelem, lídrem ligové produktivity, a 20letým Nikolajem Ehlersem. Tohle trio už má dohromady na kontě 50 bodů.

Budoucnost Winnipegu proto vypadá růžově, fanoušky neuspokojující tempo "jeden postup do play off za pět let" by mělo zrychlit.

 

Právě se děje

Další zprávy