Žádný kokain, ale provokace, hájí Kuzněcova krajan. Jiné Rusy hvězda zklamala

Daniel Poláček Daniel Poláček
27. 8. 2019 6:16
Hvězdný hokejista Jevgenij Kuzněcov platí za kokainovou aféru. Na mezinárodní scéně nesmí hrát čtyři roky a v NHL, kde jsou mírnější pravidla, mu trest stále hrozí, byť je nepravděpodobný. Někteří Rusa obhajují, dokonce zaznívá názor, že celý incident je zinscenovaný.
Jevgenij Kuzněcov na mistrovství světa 2019 v utkání o bronz proti Česku.
Jevgenij Kuzněcov na mistrovství světa 2019 v utkání o bronz proti Česku. | Foto: Milan Kammermayer

Sborná bude mít pro nadcházející tři mistrovství světa a jedny olympijské hry menší útočný potenciál. Zbyl jí jediný skutečně elitní centr - stárnoucí Jevgenij Malkin.

Kuzněcov doplatil na přešlap z posledního světového šampionátu. Po porážce Česka slavil bronz, ale pak mu kontroloři zjistili přítomnost kokainu v těle. Vyšla z toho čtyřletá stopka, o níž IIHF informovala ke konci minulého týdne.

Spojitost Kuzněcova s kokainem ovšem vyplavala na veřejnost hned po mistrovství, kdy internetem kolovalo video, na němž Rus sedí před stolem s bankovkou a dvěma lajnami bílého prášku. Šlo o rok starý záznam z Las Vegas, kde Kuzněcov a spol. vyhráli Washingtonu Stanleyův pohár.

"Nikdy jsem drogy nebral. Klidně mě otestujte. Vím, že vyjdu čistý," vykládal tehdy útočník deníku Sport-Express. Video vysvětloval tak, že přišel za známými, ale když uviděl "neznámou látku na stole", rychle odešel.

Proti závěru kontrolorů už neargumentoval. Trest přijal. A všem blízkým vzkázal: "Cítím se naprosto strašně, že jsem vás zklamal."

Zjevnou Kuzněcovovu lež, že drogy nikdy nebral, a samotný nález ocenila veřejnost nesčetnými vtípky. Například hokejista Zach Boychuk napsal: "Kuzněcovovy létající oslavy teď dávají mnohem větší smysl."

Hvězdný centr po svých gólech rád rozjíždí oslavu zvanou "birdman", při níž napodobuje letícího ptáka.

Podívejte se, jak Kuzněcov nejraději slaví své góly. | Video: Youtube.com

V některých kruzích je však "birdman" slangovým výrazem pro pašeráka velkého množství kokainu. I na to někteří vtipálci upozorňují. 

Méně humorně berou hráčův prohřešek Rusové. Podle ankety deníku Sport-Express si asi 54 procent z nich myslí, že by 27letý Kuzněcov neměl za sbornou nastoupit už nikdy.

Jednoho ze dvou nejlepších ruských centrů by automaticky nevítal zpátky ani dvojnásobný olympijský vítěz Alexandr Koževnikov. "Těžko říct, jestli ještě dostane šanci na návrat. Jednu hvězdu jsme ztratili, ale jiné vyrostou," řekl pro Sport24.ru.

"Škoda, reprezentaci bude takový hráč chybět. Jinak samozřejmě moc dobře věděl, co dělá. Hodně to vypovídá o tom, jak je zodpovědný ke své zemi," doplnil.

Novinář Lev Lukin ze serveru championat.com Kuzněcovovi nejvíc vyčítá vědomé lhaní. Ve svém komentáři pak píše: "V Americe bude Kuzi v pohodě, ale v Rusku je jeho pověst zkažená. A obávám se, že beznadějně."

Jiní jsou k útočníkovi smířlivější. "Mnozí sportovci měli problém s drogami. Nejdůležitější je, že Žeňa vyhledal pomoc. Osobně ho podporuji," prohlásil bývalý řízný bek Darius Kasparaitis. "Všichni děláme chyby. Já jsem měl například problém s alkoholem, ale teď jsem čistý. Už dlouho jsem se nenapil."

Nejvíc překvapil Andrej Nikolišin. Podle muže, jenž na přelomu tisíciletí válel za Washington, je Kuzněcov obětí křivdy: "Téhle zprávě nevěřím. Nevěřím, že Žeňovi něco našli," spustil.

"Proč federace vydává takovéhle prohlášení až po třech měsících?" pokračoval. "Vypadá to celé jako provokace nebo zinscenování. Nevím, kdo za tím stojí, pro koho je to výhodné." Navrch dodal, že čtyřletá suspendace je příliš dlouhá.

Kuzněcov by nicméně mohl naskočit za Rusko už před jejím vypršením. Na Světovém poháru, který má vypuknout v roce 2021 a organizuje ho NHL, nikoliv IIHF.

Ze stejného důvodu má Kuzněcov otevřené dveře do Washingtonu, kde mezinárodní stopky jednoduše neplatí.

Sama NHL bojuje s dopingem po svém. Hokejisty kontroluje, ale s užším seznamem zakázaných látek. Jestliže někomu prokáže užití rekreačních drog, jako je marihuana nebo kokain, zpravidla jde cestou léčby. Nikoliv trestů, o nichž ve smlouvě s hráčskými odbory není řeč. Existuje však klauzule, podle které může hříšník vyfasovat stopku za nepřijatelné chování mimo led.

Rozhodující slovo tak bude mít ligový šéf Gary Bettman, jenž se s Kuzněcovem sejde v září.

Hvězdný Rus zatím dělá vše, aby schůzka proběhla hladce. Podle oficiálního vyjádření soutěže vyhledal odbornou pomoc, kterou NHL nabízí, a souhlasil s navazujícím testováním. Ve vyhnanství tak zřejmě bude jen na mezinárodní scéně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Dálnice D11 z Hradce do Jaroměře se autům otevře 17. prosince

Dokončovaný úsek dálnice D11 z Hradce Králové do Jaroměře se motoristům otevře 17. prosince. Stát bude 4,1 miliardy korun bez DPH. Jde o největší současnou stavbou na území Královéhradeckého kraje, řekl ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl. Na úseku u Smiřic se v sobotu konal den otevřených dveří.

"Za necelé tři měsíce po dálnici budou jezdit auta. Diskutujeme dnes s lidmi přípravy silnic. Je to samozřejmě trochu sebeprezentace, ale chceme ukázat, že příprava a stavba dálnice není jednoduchá," řekl Mátl.

Stavba je rozdělena na dva úseky z Hradce Králové do Smiřic a ze Smiřic do Jaroměře. Stavba trasy do Jaroměře začala v dubnu 2019, z Hradce do Smiřic se buduje od února 2019.

"My jsme dokonce zrychlili, stavba se měla otevírat až v příštím roce během průběhu léta, podařilo se nám se zhotovitelem vyjednat zkrácení lhůty o osm měsíců. Příprava dálnice trvá daleko déle, to jsou někdy i desítky let," řekl Mátl. Šest až deset let příprava podle Mátla zabere vždycky.

D11 z Prahy do Hradce Králové a na státní hranici s Polskem začal stát budovat v roce 1978 a od roku 2017 dálnice končí v Hradci Králové. Z plánovaných 154 kilometrů dálnice se jezdí zhruba po 91 km. Stavba z Hradce do Jaroměře navazuje na úsek dálnice z Hradce Králové, měří 22,4 kilometru. Vede podél současné silnice první třídy na Jaroměř a Náchod. Za Jaroměří se napojí na silnici I/37.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Vyhlaste klimatickou nouzi, žádá německý aktivista. Už 27 dní drží hladovku, nyní přestal pít

Klimatický aktivista Henning Jeschke, který od 30. srpna drží v Berlíně hladovku, dnes přestal přijímat tekutiny. Pít dnes přestala také Lea Bonaseraová, která začala držet hladovku tento týden. Dvojice protestní akci vystupňovala poté, co sociálnědemokratický kandidát na kancléře Olaf Scholz nevyslyšel jejich ultimátum a veřejně neprohlásil, že v Německu panuje stav klimatické nouze. Scholz oběma přislíbil, že se s nimi sejde až po volbách.

Hladovkáři původně žádali, aby se s nimi do čtvrtka sešla trojice kancléřských kandidátů. Těmi jsou vedle Scholze konzervativec Armin Laschet a Annalena Baerbocková ze strany Zelených. Trojice původně oznámila, že s aktivisty bude jednat po volbách. Později organizátoři protestu uvedli, že Baerbocková ve čtvrtek tábor hladovkářů na louce u Sprévy nedaleko sídla parlamentu a kancléřství navštívila a s mladými lidmi hovořila.

Ve čtvrtek aktivisté vyhlásili nové ultimátum, které se týkalo jen Scholze, protože Laschet podle nich zcela zklamal. Sociálnědemokratický kancléřský kandidát výzvu k veřejnému prohlášení o klimatické nouzi nesplnil, Jeschkeho a Bonaseraovou nicméně vyzval, aby hladovku ukončili. Opětovně slíbil, že společné setkání se může uskutečnit po volbách.

"Scholzovi přes rty ani jednou nepřešel výraz ´klimatická nouze´," řekl na videu zveřejněném na Twitteru 21letý Jeschke, když oznamoval, že přestává přijímat tekutiny.

Hladovku původně zahájilo 30. srpna sedm aktivistů, šest z nich ale začalo postupně opět jíst. Tento týden se k Jeschkeovi, který odmítá potravu jako poslední z původní skupiny, přidala 24letá Bonaseraová. Dnes oba přestali také pít.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stovky ruských komunistů protestují v Moskvě proti výsledkům voleb

Stovky přívrženců ruských komunistů se v sobotu zapojily v centru Moskvy do protestu proti výsledkům parlamentních voleb z konce minulého týdne. Moskevská radnice akci nepovolila s odkazem na omezení kvůli pandemii covidu-19, policisté nicméně zatím nezakročili.

Agentura TASS uvedla, že na Puškinově náměstí se podle policie sešlo asi 400 lidí. Zpravodaj německé agentury DPA odhadl účast na zhruba tisícovku osob, podle něho je na místě množství příslušníků bezpečnostních složek a policejních kamionů. Policisté z reproduktorů pouštějí hlasitou hudbu, aby účastníci protestů neslyšeli projevy organizátorů, jinak ale proti demonstraci zatím nezasáhli.

Vládnoucí strana Jednotné Rusko ve Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, obsadí 324 z celkových 450 křesel, což znamená dvoutřetinovou většinu, která je potřebná ke změně ústavy. Komunisté (KPRF) získali 57 mandátů, třetí Spravedlivé Rusko 27, Liberálnědemokratická strana Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského 21 a loni založená strana Noví lidé 13. Po jednom zástupci budou mít Vlast, Strana růstu a Občanská platforma. Do parlamentních křesel usedne i pět nezávislých poslanců.

Opozice a volební pozorovatelé mají podezření, že vládnoucí strana blízká prezidentu Vladimiru Putinovi dosáhla vítězství i za pomoci podvodů. Žádají mimo jiné přepočítání elektronicky podaných hlasů, které byly podle ní systematicky falšovány.

Další zprávy