Po Vránovi další třesk? Hvězdný Rus vrší průšvihy, Capitals dochází trpělivost

jzp jzp
9. 5. 2021 12:31
Hokejový Washington by v bližší budoucnosti mohl ohlásit další velkou výměnu. Podle zámořských zdrojů mu dochází trpělivost s hvězdným centrem Jevgenijem Kuzněcovem.
Kuzněcov nedělá v poslední době Washingtonu radost.
Kuzněcov nedělá v poslední době Washingtonu radost. | Foto: Reuters

Ve stávajícím ročníku Capitals nečekaně opustil mladý český střelec Jakub Vrána, protože byl nespokojený s omezeným časem na ledě.

Brzy by mohl zmizet také Kuzněcov, ještě důležitější člen party, která před třemi roky ukořistila Stanleyův pohár. Opěvovaný ruský tvůrce hry byl tehdy s 32 body (12+20) nejproduktivnějším hráčem play off.

Od té doby ale kromě nevyrovnaných výkonů předvedl několik přešlapů. Naposledy přišel pozdě na týmovou schůzku před zápasem na ledě Rangers (kde řádil jeho parťák Tom Wilson, což vedlo k velké pranici v následné odvetě). Za trest dostal stopku na jedno utkání.

Není ale jasné, kdy znovu nastoupí, protože zároveň skončil na covidové listině, což znamená, že se přinejmenším vystavil rizikové situaci. Brankář Ilja Samsonov, jenž také přišel pozdě, zamířil po suspendaci mezi cestující náhradníky.

"Musí tady být nějaká pravidla a hranice," komentoval tresty trenér Washingtonu Peter Laviolette. "Máme nějaká očekávání a za případné prohřešky musíte nést odpovědnost."

Kuzněcov skončil na covidové listině už podruhé v aktuální sezoně. Poprvé se provinil tím, že trávil čas hotelovém pokoji s dalšími Rusy Samsonovem, Alexandrem Ovečkinem a Dmitrijem Orlovem. Nikdo z nich neměl roušku.

Capitals za nepovolený dýchánek dostali pokutu sto tisíc dolarů (přes dva miliony korun).

Kuzněcov navíc chytil koronavirus a podle svých slov prodělal těžší průběh onemocnění. Zmeškal měsíc a ve 41 zápasech, které letos stihl, posbíral jen 29 bodů (9+20).

Kokainová aféra

A to by přitom měl napravovat prohřešky z nedávné minulosti. Na mistrovství světa 2019 slavil po porážce Česka bronz, ale pak mu kontroloři zjistili přítomnost kokainu v těle. Vyšla z toho čtyřletá stopka od IIHF, což mimo jiné znamená, že Kuzněcov si nezahraje na příští olympiádě.

Ještě před tvrdou suspendací kolovalo internetem video, na němž Rus sedí před stolem s bankovkou a dvěma lajnami bílého prášku. Šlo o starý záznam z Las Vegas, kde Kuzněcov slavil s parťáky Stanley Cup.

Jsou dny Jevgenije Kuzněcova ve Washingtonu sečteny?
Jsou dny Jevgenije Kuzněcova ve Washingtonu sečteny? | Foto: Reuters

"Ještě jednou se omlouvám, že jsem zklamal svou rodinu, spoluhráče, klub a fanoušky. Slibuji, že udělám vše, co je v mých silách, abych si vás opět získal na ledě i mimo něj," kál se Kuzněcov, když už nemohl užívání kokainu popírat.

Svou pověst si ale od té doby moc nevylepšil.

"Myslím, že Washington už s Kuzněcovem ztrácí trpělivost," napsal nedávno Elliotte Friedman ze stanice Sportsnet. 

Pierre LeBrun z konkurenční TSN přinesl podobný pohled: "Kuzněcov začíná některé členy klubu do jisté míry dráždit." Důvodem mají být kromě posledních výstřelků také útočníkovy nevyrovnané výkony. 

"Washington možná bude po sezoně ochotný naslouchat zájemcům o Kuzněcova," věří LeBrun.

Osmadvacetiletý Rus má sice v kontraktu klauzuli o nevyměnitelnosti, ale jen omezenou, což znamená, že může trejd zatrhnout jen v některých případech. Uchazeči o služby vyhlášeného šikuly navíc musí počítat s tím, že jeho kontrakt s průměrným ročním platem 7,8 milionu vyprší až za čtyři roky.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Pyrotechnika na sportovních utkáních bude zakázaná, fanoušky přijde draho

Fanoušci, kteří během sportovních utkání používají pyrotechniku, by nově mohli být potrestáni pokutou až do 100 000 korun a zákazem vstupu na stadiony. Počítá s tím přestupková novela, kterou ve středu sněmovna poslala do závěrečného kola schvalování.

Novela, kterou vláda předložila dolní komoře už koncem předminulého roku, má také zjednodušit agendu spojenou s přestupky a zlepšit součinnost úřadů při ochraně dětí před domácím násilím. Zavádí pravidla šetrného výslechu svědka mladšího 15 let a informační povinnost správního orgánu vůči orgánu sociálně-právní ochrany dětí v případě, že byl přestupek vykazující znaky užití násilí v rodině nebo v partnerském vztahu spáchán na dítěti nebo před dítětem.

S pokutami od 10 000 korun do 50 000 korun a až 100 000 korun v případě opakovaného přestupku počítá novela za použití pyrotechniky při sportovních utkáních, a to i mimo místo zápasu. Pachatelům má hrozit i zákaz vstupu na stadiony. Aby měly správní úřady možnost kontroly recidivy, navrhují autoři návrhu nový typ přestupku zapisovat do rejstříku trestů.

V praxi bude prokazování tohoto přestupku podle návrhu obdobné jako u trestné činnosti spjaté s projevy diváckého násilí, které se nemusí přímo vázat na místo sportovní akce, ale na souvislost s návštěvou sportovní akce. "Podmínkou spáchání tohoto přestupku přitom nemusí být to, že se fanoušek chce sportovního utkání skutečně zúčastnit a být na stadionu přímo přítomen," uvádí. Postižitelní by měli být podle autorů návrhu i ti, kteří se cíleně vyhýbají hromadným přesunům, aby je nemohla sledovat policie.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Vyjednávání o financování stavby linky metra D bude trvat zhruba rok

Vyjednávání o financování stavby linky metra D bude trvat zhruba rok. Dopravní podnik (DPP) bude jednat s Evropskou investiční bankou (EIB) i s komerčními bankami. Sdělil to ve středu generální ředitel DPP Petr Witowski. Pro podnik je podle něho důležité, aby stavbu schválilo ve čtvrtek zastupitelstvo hlavního města, neboť rozhodnutí DPP umožní jednat o konkrétních podmínkách financování. Vedení Prahy v uplynulých měsících řeklo, že bude o zaplacení stavby jednat také se státem.

Další zprávy