9. 5. 2021 12:31
Hokejový Washington by v bližší budoucnosti mohl ohlásit další velkou výměnu. Podle zámořských zdrojů mu dochází trpělivost s hvězdným centrem Jevgenijem Kuzněcovem.
Kuzněcov nedělá v poslední době Washingtonu radost.
Kuzněcov nedělá v poslední době Washingtonu radost. | Foto: Reuters

Ve stávajícím ročníku Capitals nečekaně opustil mladý český střelec Jakub Vrána, protože byl nespokojený s omezeným časem na ledě.

Brzy by mohl zmizet také Kuzněcov, ještě důležitější člen party, která před třemi roky ukořistila Stanleyův pohár. Opěvovaný ruský tvůrce hry byl tehdy s 32 body (12+20) nejproduktivnějším hráčem play off.

Od té doby ale kromě nevyrovnaných výkonů předvedl několik přešlapů. Naposledy přišel pozdě na týmovou schůzku před zápasem na ledě Rangers (kde řádil jeho parťák Tom Wilson, což vedlo k velké pranici v následné odvetě). Za trest dostal stopku na jedno utkání.

Není ale jasné, kdy znovu nastoupí, protože zároveň skončil na covidové listině, což znamená, že se přinejmenším vystavil rizikové situaci. Brankář Ilja Samsonov, jenž také přišel pozdě, zamířil po suspendaci mezi cestující náhradníky.

"Musí tady být nějaká pravidla a hranice," komentoval tresty trenér Washingtonu Peter Laviolette. "Máme nějaká očekávání a za případné prohřešky musíte nést odpovědnost."

Kuzněcov skončil na covidové listině už podruhé v aktuální sezoně. Poprvé se provinil tím, že trávil čas hotelovém pokoji s dalšími Rusy Samsonovem, Alexandrem Ovečkinem a Dmitrijem Orlovem. Nikdo z nich neměl roušku.

Capitals za nepovolený dýchánek dostali pokutu sto tisíc dolarů (přes dva miliony korun).

Kuzněcov navíc chytil koronavirus a podle svých slov prodělal těžší průběh onemocnění. Zmeškal měsíc a ve 41 zápasech, které letos stihl, posbíral jen 29 bodů (9+20).

Kokainová aféra

A to by přitom měl napravovat prohřešky z nedávné minulosti. Na mistrovství světa 2019 slavil po porážce Česka bronz, ale pak mu kontroloři zjistili přítomnost kokainu v těle. Vyšla z toho čtyřletá stopka od IIHF, což mimo jiné znamená, že Kuzněcov si nezahraje na příští olympiádě.

Ještě před tvrdou suspendací kolovalo internetem video, na němž Rus sedí před stolem s bankovkou a dvěma lajnami bílého prášku. Šlo o starý záznam z Las Vegas, kde Kuzněcov slavil s parťáky Stanley Cup.

Jsou dny Jevgenije Kuzněcova ve Washingtonu sečteny?
Jsou dny Jevgenije Kuzněcova ve Washingtonu sečteny? | Foto: Reuters

"Ještě jednou se omlouvám, že jsem zklamal svou rodinu, spoluhráče, klub a fanoušky. Slibuji, že udělám vše, co je v mých silách, abych si vás opět získal na ledě i mimo něj," kál se Kuzněcov, když už nemohl užívání kokainu popírat.

Svou pověst si ale od té doby moc nevylepšil.

"Myslím, že Washington už s Kuzněcovem ztrácí trpělivost," napsal nedávno Elliotte Friedman ze stanice Sportsnet.

Pierre LeBrun z konkurenční TSN přinesl podobný pohled: "Kuzněcov začíná některé členy klubu do jisté míry dráždit." Důvodem mají být kromě posledních výstřelků také útočníkovy nevyrovnané výkony.

"Washington možná bude po sezoně ochotný naslouchat zájemcům o Kuzněcova," věří LeBrun.

Osmadvacetiletý Rus má sice v kontraktu klauzuli o nevyměnitelnosti, ale jen omezenou, což znamená, že může trejd zatrhnout jen v některých případech. Uchazeči o služby vyhlášeného šikuly navíc musí počítat s tím, že jeho kontrakt s průměrným ročním platem 7,8 milionu vyprší až za čtyři roky.

Aktualizováno před 3 hodinami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. Zvítězili domácí Němci, kteří v přímém souboji o první místo porazili Itálii 91:79.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

Německo - Itálie 91:79 (42:46)

Konečné pořadí: 1. Německo 3 zápasy/3 výhry, 2. Itálie 3/2, 3. ČR 3/1, 4. Tunisko 3/0.

před 3 hodinami

Policie řeší pokus o vraždu v pečovatelském domě na Plzeňsku

V zařízení sociálních služeb na Plzeňsku dnes odpoledne devětašedesátiletý senior nožem pobodal o rok staršího muže. Napadený musel být s vážným zraněním letecky přepraven do nemocnice. Útočníka policie zadržela, je podezřelý z pokusu o vraždu. Informovala o tom policejní mluvčí Michaela Raindlová.

Aktualizováno před 4 hodinami

Volejbalistky prohrály duel o bronz v Evropské lize

České volejbalistky zůstaly v Evropské lize pod stupni vítězů. V dnešním utkání o bronz ve Final Four hraném v bulharském Ruse podlehly Španělkám 2:3 po setech 26:28, 25:10, 25:23, 16:25 a 10:15 v super tie-breaku. Titul získaly přemožitelky Češek ze sobotního semifinále Bulharky, které porazily Chorvatsko 3:1.

"Je to pro nás zklamání. Věřili jsme v medaili, byli jsme nastartovaní a chtěli jsme urvat, když ne obhajobu, tak nějakou placku. Na Španělky jsme si věřili, byli jsme na ně výborně připraveni, ale bohužel turnaj nás nezastihl v optimální formě," řekl asistent trenéra Martin Hroch.

Volejbalistky v prvním setu zpočátku ztrácely, ale do koncovky šly s náskokem 23:21. O ten sice přišly, vzápětí si postupně vybojovaly tři setboly, ale ani jednou neuspěly. Dvakrát se připravily o šanci ukončit set zkaženým servisem. Naopak Španělky při první šanci setbol využily.

Ve druhém setu se Češkám povedlo od úvodních výměn odtlačit soupeřky od sítě a vybudovaly si šestibodový náskok, který narůstal. Univerzálka Orvošová zvýšila už na 20:9 a hra Španělek se rozpadla. Třetí set byl znovu vyrovnaný a tentokrát Češky koncovku zvládly.

Ve zbytku utkání ale působily unaveněji a měly problém se prosadit v útoku. Ve čtvrtém setu prohrávaly 12:17 a střídání nepomohla. Do rozhodujícího tie-breaku nastoupila základní šestka, ještě snížila z 4:8 na 7:8, ale po sérii nedůrazných smečí slavily bronz soupeřky.

"Nám pak trošku došly síly," řekla kapitánka Andrea Kossányiová k obratu v utkání po třetím setu. "Asi je brzo to soudit. Celou dobu hrajeme jako tým a dneska jsme jako tým nehrály."

Na výkonu týmu už se mohla projevit únava po náročném programu. "Je to pravděpodobné. Holky to táhnou společně třetí měsíc, navíc chybí Míša Mlejnková a je pravda, že jsme to všechno hráli na šest sedm lidí a v závěru nám došly baterky, jak se říká," uvedl Hroch. Volejbalistky mají za sebou úspěšnou kvalifikaci mistrovství Evropy a Evropskou ligu.

Po oddychu se začnou připravovat na ME, které se uskuteční od 18. srpna do 4. září. Ve skupině B se utkají v Plovdivu s domácím Bulharskem, Polskem, Německem, Španělskem a Řeckem.