Nemám v Kings šanci, kritizuje Kovalčuk. Zahříval tribunu, je králem minusových bodů

jzp jzp
6. 4. 2019 13:33
Zápas před koncem základní části vidí Los Angeles svou největší letní transakci v hrozivých obrysech. Kdysi famózní střelec Ilja Kovalčuk je třetím nejlépe placeným hokejistou mužstva, ale v produktivitě je až šestý a především má nejvíc minusových bodů ze všech útočníků NHL.
Ilja Kovalčuk v dresu Los Angeles.
Ilja Kovalčuk v dresu Los Angeles. | Foto: ČTK

Jeden gól v posledních 14 zápasech a celkový účet 14+18 ze 63 duelů. Ať už Kovalčuk při letošní derniéře v noci na neděli předvede cokoliv, bude si muset odškrtnout svou nejhorší sezonu mezi zámořskou smetánkou.

Zjišťuje, že v 35 letech už nemá takový švih a skluz jako zamlada, kdy v Atlantě atakoval stobodovou hranici. 

Přesto v létě do kalifornského klubu přicházel jako velká hvězda. Vykoledoval si tříletou smlouvu na takřka 19 milionů dolarů. Během pětiletky v Rusku totiž vyhrál dva Gagarinovy poháry i olympijské zlato a patřil k nejproduktivnějším mužům KHL. 

Ve stále rychlejší NHL však narazil. Po slušném startu ho drásalo bodové sucho. I proto, že nenašel společnou řeč s trenérem Williem Desjardinsem, jenž zkraje listopadu nahradil ve funkci odvolaného Johna Stevense.

Rusovi kvůli hromadě minusových bodů, které částečně souvisejí s bráněním, ubýval čas na ledě. Zároveň měl menší potíže s kotníkem.

Vrchol neharmonické spolupráce nastal na konci března, kdy Kovalčuk skončil na tribuně coby zdravý náhradník, což nesl těžce. "Po příchodu Willieho tady nemám šanci," prohlásil veterán. "Hraju pět šest minut za zápas. Několikrát jsem nastoupil s Anžem (Kopitarem) a dařilo se nám. Bodovali jsme ve všech pěti zápasech, ale pak nás trenér rozdělil a já už tolik nehrál. Takhle to prostě vidí. On je zodpovědný za výsledky."

Někdejší vyhlášený kanonýr vynechal celkem šest zápasů, v nichž Los Angeles čtyřikrát vyhrálo a jednou bralo bod.

"Jsme tým a důležité jsou výsledky," hájil Desjardins sestavu bez jednoho z nejdražších hráčů týmu. "Poslední dobou vyhráváme, což je pro nás důležité."

Celkově však Kings ztratili šanci na play off dlouho před koncem základní části, momentálně jim v lize patří předposlední místo. Vedení tak myslí především na nadcházející draft, kde na prvních dvou místech budou k dispozici dva skvělí forvardi Jack Hughes a Kaapo Kakko.

Otázkou je, co s Kovalčukem. Ten už mimochodem zinkasoval takřka osmimilionový podpisový bonus (42 % z celkového výdělku) a má speciální klauzuli, díky níž je chráněný před výměnou i odchodem na farmu. S jakýmkoliv přesunem musí sám souhlasit.

Ozývají se i hlasy, že za Rusovo trápení může trenér Desjardins. Deník Los Angeles Times vydal ke konci března text s titulkem "Přístup Kings k Ilju Kovalčukovi je za hranicí bizarnosti". Autorka Helene Elliottová dále napsala: "Prozatimní kouč Willie Desjardins udělal z Kovalčuka obětního beránka za neúspěchy špatného týmu."

Ruský křídelník v dubnu opět naskočil do hry. Ve třech duelech, ze kterých tým dva prohrál, nasbíral jednu asistenci.

Los Angeles tak v létě bude muset přehodnotit svou investici. Alespoň jedna změna na ose Kovalčuk - Desjardins dost možná bude nevyhnutelná.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 17 minutami

Obhájci Babiše a Mayerové se seznámili se spisem k Čapímu hnízdu. O dalším postupu rozhodne státní zástupce Šaroch

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu.

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového tábora na ostrově Samos. Má kapacitu 3000 lidí

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového uprchlického táboru na ostrově Samos. Informovala o tom agentura AFP. Řecký ministr pro migraci Notis Mitarakis prohlásil, že do tábora bude zpočátku umístěno zhruba 500 lidí z provizorního tábora u vesnice Vathy. Nový tábor, který byl financován z prostředků z Evropské unie, má kapacitu až 3000 lidí.

Tábor má rozlohu 12.000 metrů čtverečních a obklopuje ho vysoký plot s ostnatým drátem. Nachází se na relativně odlehlé části ostrova Samos. U vstupů jsou umístěny detektory a skenery. "Někteří si myslí, že se jedná o vězení, ale já nejsem toho názoru," řekl agentuře AFP jeden z migrantů. Od nového tábora si slibuje zvýšení kvality života, ve starém táboře totiž podle něj panovaly špatné hygienické podmínky.

V novém táboře panuje režim "omezeného pohybu". Migranti mohou pobývat mimo tábor denně od 8 do 20 hodin. Někteří z nich však nemohou tábor opustit vůbec. Jedná se například o osoby, které čekají na vyhoštění. Tento režim kritizují organizace na ochranu práv migrantů.

Starý uprchlický tábor ve vesnici Vathy měl kapacitu zhruba 700 lidí, v minulých letech tam v jeden moment pobývalo ale i desetkrát více lidí. Řecko za to čelilo kritice ze strany mezinárodních organizací. Za finanční pomoci Evropské unie se řecká vláda rozhodla vybudovat na pěti ostrovech, na které směřuje největší počet uprchlíků z tureckých břehů, nová zařízení. Náklady na vybudování nového tábora na ostrově Samos dosáhly 43 milionů eur (přes jednu miliardu korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy