Koupil sis dům? Smůla, stěhuješ se. "Krádež" v NHL zasáhla i hráče s českými kořeny

jzp jzp
6. 9. 2021 21:16
Mladý centr Jesperi Kotkaniemi skutečně odchází z Montrealu do Caroliny. Úspěšná hokejová krádež v zámořské NHL zároveň zasáhla Christiana Dvoraka, který musí opustit Arizonu, přestože si tam zrovna koupil nový dům.
Jesperi Kotkaniemi (vlevo) dal svým parťákům v Montrealu sbohem. Od příští sezony bude nastupovat v Carolině.
Jesperi Kotkaniemi (vlevo) dal svým parťákům v Montrealu sbohem. Od příští sezony bude nastupovat v Carolině. | Foto: Reuters

Carolina ulovila Kotkaniemiho díky tzv. offer sheetu, tedy smlouvě pro hráče konkurenčního týmu. Jde o kontroverzní krok. Někteří ho škatulkují jako negentlemanský, jiní mluví přímo o krádeži.

NHL zažila teprve čtvrtý offer sheet za poslední dekádu. V předchozích případech ale "okrádaný" klub nabídku dorovnal a svého hokejistu udržel. Carolině drzý pokus vyšel. Jako prvnímu celku od roku 2007, kdy Edmonton sebral Anaheimu Dustina Pennera.

"Když jsem tu nabídku viděl, byl jsem fakt nadšený," přiznal Kotkaniemi. "Hned jsem začal myslet na to, jaké by to v Carolině bylo. Také jsem si dobře popovídal s Tomem Dundonem (majitelem Hurricanes, pozn. red.). Je skvělé, kdy vám někdo věří."

Kotkaniemi kývl na roční smlouvu na 6,1 milionu dolarů (asi 130 milionů korun), což je asi dvakrát vyšší hodnota, než jakou finský centr ve skutečnosti má.

Kdyby ale Carolina Kotkaniemiho nepřeplatila, Montreal by nabídku snadno dorovnal. Takhle nemohl. Neměl místo pod platovým stropem. Radši vzal automatickou kompenzaci v podobě výběru v prvním a třetím kole příštího draftu.

Hurricanes si jednorázovou marnotratnost mohli dovolit. Navíc završili pomstu. Právě Montreal jim chtěl před dvěma roky sebrat pomocí offer sheetu klíčového centra Sebastiana Aha. Ale neuspěl.

"Ne, pomsta to určitě nebyla," nesouhlasil s obecně přijímaným narativem generální manažer Caroliny Don Waddell. "Prostě jsme udělali to, co podle pravidel můžeme. O Jesperim jsme se bavili už dřív, známe ho, šlo nám jen o něj."

Na sociálních sítích však Hurricanes nešetřili posměšnými poznámkami vůči Montrealu. Například informovali o podpisovém bonusu v Kotkaniemiho smlouvě v absurdní výši 20 dolarů, což byl odkaz na Ahovo číslo dresu.

"To byl marketingový tah," vysvětloval Waddell komunikaci Caroliny. "Snažíme se tady v Raleigh (město, kde klub ze Severní Karolíny sídlí) budovat naši značku, zapojit více fanoušků. Nemáme takové štěstí jako Montreal a další města, kde je pokaždé plný stadion. Nebylo v tom tedy nic nepřátelského, náš tým pro sociální sítě si jen užil trochu legrace."

Přestože nadějný Kotkaniemi přišel jako centr, v Carolině začne na křídle. Potká ho tak stejný osud jako Martina Nečase. Ve středu útoku zkrátka není místo. Úřadují tam Aho, Vincent Trocheck a Jordan Staal.  

Oproti tomu Montreal viděl Kotkaniemiho jako možného centra druhé lajny.

Není to ale tak, že teď bezradně hledí na díru v sestavě. Za ztracenou trojku draftu z roku 2018 rychle našel náhradu, a to Christiana Dvoraka z Arizony, Američana s českými kořeny, které už jsou ale tak hluboko, že hokejista česky neumí.

Montreal výměnou poslal do Arizony volbu v prvním a druhém kole draftu. 

Pětadvacetiletý centr je momentálně lepší než Kotkaniemi. V minulé sezoně nastřádal 31 bodů (17+14) v 56 kláních. Ačkoliv rozhodně nepatří mezi nejlepší druhé centry v lize, svou práci odvádí dobře. Tvoří hru, forčekuje, výborně bruslí a brání. Jen těch bodů by mohlo být více.

Sám Dvorak stěhování nečekal. U Coyotes měl smlouvu s průměrnou gáží 4,5 milionu až do roku 2025. V týdnu, kdy Carolina s offer sheetem vyrukovala, do Arizony zrovna dorazil, aby tam dokončil koupi domu. Teď je jasné, že se v něm nezabydlí.

"S Dvorakem soucítím," napsal na sociální sítě bývalý hokejista Matthew Barnaby, který zažil něco podobného. "Kdysi jsem si v Tampě postavil svůj vysněný domek a za deset dní po nastěhování mě vyměnili. New York ale byl pro moji kariéru lepší."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

V Česku se dosud covidem prokazatelně nakazily více než čtyři miliony lidí

Za celou epidemii covidu-19 bylo v Česku zaznamenáno téměř 4,6 milionu případů nemoci, z nichž 8,1 procenta tvořily opakované nákazy. Případy, kdy se lidé nakazili opakovaně, nově ministerstvo zdravotnictví na svém webu ode dneška zahrnuje do celkových statistik potvrzených případů. Dříve je vykazovalo samostatně. Mezi seniory jsou opakované nákazy výrazně méně časté. Z celkového počtu zhruba 593 000 případů covidu-19 u lidí ve věku 65 a více let, tvořily reinfekce pouze 4,1 procenta. Na seniory stát apeloval, aby se proti covidu-19 nechali očkovat, protože jsou více ohroženi vážnými následky nemoci.

Celkem eviduje ministerstvo asi 371 000 případů, kdy se lidé nakazili koronavirem opakovaně. Mezi lidmi staršími 65 let bylo reinfekcí zhruba 24 500. U seniorů je tak podíl opakovaných nákaz skoro poloviční oproti celkové populaci. Důvodem může být očkování proti covidu-19. V Česku už bylo plně naočkováno zhruba 6,9 milionu lidí, z nichž 27 procent byli lidé ve věku nad 65 let. U posilujících dávek je podíl seniorů ještě výraznější. V Česku bylo podáno přes pět milionů posilujících dávek vakcín proti covidu-19, z toho 42 procent právě lidem starším 65 let

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Dluhy českých domácností u bank v říjnu stouply o 6,8 miliardy korun

Dluhy českých domácností u bank v říjnu stouply meziměsíčně o 6,8 miliardy na 2,133 bilionu korun. Zadlužení firem se zvýšilo o 7,8 miliardy na 1,295 bilionu korun. Meziročně byly dluhy domácností na konci října vyšší zhruba o 119,7 miliardy korun a dluhy firem stouply o 76,3 miliardy korun. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnila Česká národní banka (ČNB).

Dluhy českých domácností u bank rostou od února 2016. Výjimkou byl letošní duben, kdy se meziměsíčně snížily zhruba o 20 miliard na 2,067 bilionu korun. Podle ČNB ale dubnovou statistiku ovlivnilo odebrání bankovní licence Sberbank CZ.

Nad bilion korun se zadlužení českých domácností poprvé dostalo v červnu 2010. Úroveň 1,5 bilionu přesáhlo v září 2017 a loni v říjnu se dostalo nad dva biliony korun.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Kriminalisté na Prostějovsku odhalili skupinu lidí podezřelou z výroby pervitinu

Prostějovští kriminalisté odhalili organizovanou skupinu, která podle nich vyráběla a distribuovala pervitin ve velkém rozsahu. Při domovních prohlídkách jednotky zajistily nejen kompletní varnu, ale i chemikálie pro výrobu čtyř kilogramů drog. Na černém trhu by se cena pohybovala odhadem kolem šesti milionů korun.

Dva muži a jedna žena skončili ve vazbě, hrozí jim až 18 let vězení, řekl ve středu novinářům vedoucí odboru obecné kriminality Jan Lisický. Jde o jeden z nejrozsáhlejších případů na území Olomouckého kraje v letošním roce.

Případ odhalil prostějovský Toxi tým. Obvinění se podle Lisického nejméně od počátku letošního roku do poloviny listopadu jako členové organizované skupiny podíleli na výrobě chemikálií vedoucí k výrobě pervitinu. Léčiva k výrobě drog nakupovali v Polsku, pervitin vyráběli přímo v jednom z bytů v Prostějově a poté se všichni podíleli na jeho distribuci. Každý z členů měl svou roli, doplnil Lisický. Cílem skupiny byl zisk, část končila ve výherních automatech.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Diviš nesouhlasí se svým vyřazením z prezidentské volby. Podal stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu

O rozhodnutí Karla Diviše podat odvolání informovala ve středu jeho asistentka Renáta Plšková. Ministerstvo vnitra podle Diviše podhodnotilo celkový počet odevzdaných podpisů občanů a také chybně některé z nich neuznalo. Stížnost chce ve středu podat také další vyřazený kandidát, podnikatel Karel Janeček.

Vnitro minulý týden odmítlo registraci 12 z 21 přihlášených uchazečů o kandidaturu na Hrad, zejména kvůli tomu, že nedodali podpisy na podporu své nominace v zákonem předepsaném minimálním počtu. Divišovi vnitro započítalo 49 884 podpisů z 63 210, Janečkovi 48 091 ze 74 208. Pro zaregistrování přihlášky bylo potřeba minimálně 50 000 platných podpisů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy