Extrémisté s logem Detroitu, spor o využívání záchodů transgender lidmi. S NHL hýbe politika

Daniel Poláček Daniel Poláček
16. 8. 2017 7:01
Největší hokejové hvězdy teprve trénují na nový ročník, přesto zámořská NHL budí během letní přestávky vášně. Pozornost kupodivu nepřitahuje šokující výměnou, ale politikou. Zaujímá stanovisko k tzv. záchodovém návrhu zákona, jindy nehodlá snášet, že její značku zneužívají extrémisté.
Petr Mrázek asi kouká, kde všude se může objevit logo Detroitu.
Petr Mrázek asi kouká, kde všude se může objevit logo Detroitu. | Foto: ČTK

Praha - Zřejmě nikdo nepředpokládal, že nepokoje, které o víkendu dozněly v americkém Charlottesville a při nichž zemřela jedna žena, rozvíří i hokejové dění.

Logo detroitských Red Wings při nepokojích v Charlottesville.
Logo detroitských Red Wings při nepokojích v Charlottesville. | Foto: Twitter

Za nezvyklý přesah do sportu můžou pravicoví extrémisté. Do ulic menšího města ve Virginii jich vyšly stovky. Někteří jedinci mávali kontroverzními konfederačními vlajkami, další nosili symboly odkazující na nacismus. Šlo ovšem zahlédnout také logo Detroitu Red Wings.

Slavný klub, za nějž nastupuje český brankář Petr Mrázek, zanedlouho oznámil, že s akcí ultrapravice nemá nic společného: "Věříme, že hokej je pro všechny a oslavujeme velkou diverzitu naší fanouškovské základny a našeho národa. Ohledně zneužití našeho loga během této znepokojující demonstrace zvažujeme všechny možné právní kroky."

Prohlášení v podobném duchu vydala i samotná NHL.

Otázkou zůstává, proč extrémisté logo Red Wings vlastně využili, respektive zneužili. Teorií je spousta. Podle jedné má jít vzhledem k jisté podobě o odkaz na Deutsche Reichsbahn, říšské dráhy, které se podílely na holocaustu.

Pravděpodobnější však je, že logo zneužilo michiganské uskupení Detroit Right Wings, jež drobnou úpravou patrně chtělo připomenout nacistické vojenské jednotky SS.

Záchodová politika

Jinou - pro někoho zcela jistě bizarní - záležitost přesahující sport řeší NHL už delší dobu.

Na konci července rozhodla severoamerická soutěž o tom, že příští draft, dražbu nadějných hokejistů, uspořádá Dallas, což někdo vnímá jako problém kvůli tzv. záchodovému návrhu zákona. V něm stojí, že lidé mají využívat veřejnou toaletu pouze na základě pohlaví v rodném listu, případně na občanském průkazu.

Návrh z dílny texaského senátu, kde mají většinu republikáni, podle kritiků diskriminuje transgender osoby, pro které není biologicky dané pohlaví určující. Člověk narozený jako muž se v takovém případě cítí jako žena.

NHL tudíž kvůli volbě Dallasu schytala nepříznivé reakce od aktivistů a organizací hájící lidská práva.

Proti "záchodovému návrhu zákona" později vystoupili majitelé významných texaských sportovních klubů. Iniciativu projevili rovněž Dallas Stars. Jejich prezident Jim Lites nezvykle mluvil za celou organizaci: "Stojíme proti jakémukoliv zákonu, který lze vnímat jako diskriminační, včetně návrhu zákona o záchodech. Vítáme fanoušky z celého světa, naši soupisku tvoří hráči z půl tuctu zemí. Dallas vítá všechny, a my také."

Bill Daly, zástupce komisaře NHL, zaujal na dotaz stanice Sportsnet podobné stanovisko. Navíc přinesl zásadní informaci: "Pokud tento návrh zákona projde, budeme nuceni přehodnotit situaci."

Jinými slovy - jestliže republikáni dosáhnout svého cíle, zámořská liga dost možná přesune příští draft z Dallasu někam jinam.

Basketbalový precedent

Inspiraci může čerpat u konkurence. Když letos podobný zákon prošel v Severní Karolíně, basketbalová NBA přestěhovala Utkání hvězd z Charlotte do New Orleans.

Není překvapivé, že hokejová NHL stojí za menšinami. Spolupracuje například s iniciativou You Can Play, která podporuje sportovce z LGBT komunity (zkratka označuje lesby, gaye, bisexuály a transgender osoby, pozn. red.) a bojuje proti homofobii. Také toto aktivistické uskupení nabádalo NHL k tomu, aby přehodnotila pořádání draftu v Dallasu.

K přesunutí dražby talentů však nejspíš nedojde, neboť je podle posledních zpráv pravděpodobné, že tzv. záchodový návrh zákona ztroskotá.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy