Extrémisté s logem Detroitu, spor o využívání záchodů transgender lidmi. S NHL hýbe politika

Daniel Poláček Daniel Poláček
16. 8. 2017 7:01
Největší hokejové hvězdy teprve trénují na nový ročník, přesto zámořská NHL budí během letní přestávky vášně. Pozornost kupodivu nepřitahuje šokující výměnou, ale politikou. Zaujímá stanovisko k tzv. záchodovém návrhu zákona, jindy nehodlá snášet, že její značku zneužívají extrémisté.
Petr Mrázek asi kouká, kde všude se může objevit logo Detroitu.
Petr Mrázek asi kouká, kde všude se může objevit logo Detroitu. | Foto: ČTK

Praha - Zřejmě nikdo nepředpokládal, že nepokoje, které o víkendu dozněly v americkém Charlottesville a při nichž zemřela jedna žena, rozvíří i hokejové dění.

Logo detroitských Red Wings při nepokojích v Charlottesville.
Logo detroitských Red Wings při nepokojích v Charlottesville. | Foto: Twitter

Za nezvyklý přesah do sportu můžou pravicoví extrémisté. Do ulic menšího města ve Virginii jich vyšly stovky. Někteří jedinci mávali kontroverzními konfederačními vlajkami, další nosili symboly odkazující na nacismus. Šlo ovšem zahlédnout také logo Detroitu Red Wings.

Slavný klub, za nějž nastupuje český brankář Petr Mrázek, zanedlouho oznámil, že s akcí ultrapravice nemá nic společného: "Věříme, že hokej je pro všechny a oslavujeme velkou diverzitu naší fanouškovské základny a našeho národa. Ohledně zneužití našeho loga během této znepokojující demonstrace zvažujeme všechny možné právní kroky."

Prohlášení v podobném duchu vydala i samotná NHL.

Otázkou zůstává, proč extrémisté logo Red Wings vlastně využili, respektive zneužili. Teorií je spousta. Podle jedné má jít vzhledem k jisté podobě o odkaz na Deutsche Reichsbahn, říšské dráhy, které se podílely na holocaustu.

Pravděpodobnější však je, že logo zneužilo michiganské uskupení Detroit Right Wings, jež drobnou úpravou patrně chtělo připomenout nacistické vojenské jednotky SS.

Záchodová politika

Jinou - pro někoho zcela jistě bizarní - záležitost přesahující sport řeší NHL už delší dobu.

Na konci července rozhodla severoamerická soutěž o tom, že příští draft, dražbu nadějných hokejistů, uspořádá Dallas, což někdo vnímá jako problém kvůli tzv. záchodovému návrhu zákona. V něm stojí, že lidé mají využívat veřejnou toaletu pouze na základě pohlaví v rodném listu, případně na občanském průkazu.

Návrh z dílny texaského senátu, kde mají většinu republikáni, podle kritiků diskriminuje transgender osoby, pro které není biologicky dané pohlaví určující. Člověk narozený jako muž se v takovém případě cítí jako žena.

NHL tudíž kvůli volbě Dallasu schytala nepříznivé reakce od aktivistů a organizací hájící lidská práva.

Proti "záchodovému návrhu zákona" později vystoupili majitelé významných texaských sportovních klubů. Iniciativu projevili rovněž Dallas Stars. Jejich prezident Jim Lites nezvykle mluvil za celou organizaci: "Stojíme proti jakémukoliv zákonu, který lze vnímat jako diskriminační, včetně návrhu zákona o záchodech. Vítáme fanoušky z celého světa, naši soupisku tvoří hráči z půl tuctu zemí. Dallas vítá všechny, a my také."

Bill Daly, zástupce komisaře NHL, zaujal na dotaz stanice Sportsnet podobné stanovisko. Navíc přinesl zásadní informaci: "Pokud tento návrh zákona projde, budeme nuceni přehodnotit situaci."

Jinými slovy - jestliže republikáni dosáhnout svého cíle, zámořská liga dost možná přesune příští draft z Dallasu někam jinam.

Basketbalový precedent

Inspiraci může čerpat u konkurence. Když letos podobný zákon prošel v Severní Karolíně, basketbalová NBA přestěhovala Utkání hvězd z Charlotte do New Orleans.

Není překvapivé, že hokejová NHL stojí za menšinami. Spolupracuje například s iniciativou You Can Play, která podporuje sportovce z LGBT komunity (zkratka označuje lesby, gaye, bisexuály a transgender osoby, pozn. red.) a bojuje proti homofobii. Také toto aktivistické uskupení nabádalo NHL k tomu, aby přehodnotila pořádání draftu v Dallasu.

K přesunutí dražby talentů však nejspíš nedojde, neboť je podle posledních zpráv pravděpodobné, že tzv. záchodový návrh zákona ztroskotá.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Brazilský exprezident Lula je očištěn, jeho údajná korupční kauza je promlčená

Brazilský soud v pátek definitivně ukončil kauzu, kvůli které strávil bývalý prezident Luiz Inácio Lula da Silva rok a půl ve vězení. Případ s podezřelým převodem luxusního bytu, který podle obžaloby Lula da Silva přijal jako úplatek, je podle soudu totiž promlčený, informovala agentura EFE. Původní rozsudek vloni zrušil nejvyšší soud a nařídil, aby se případem znovu zabývala justice v hlavním městě Brasília. Bývalému prezidentovi se tak definitivně otevřela cesta, aby se mohl letos znovu ucházet o úřad hlavy státu.

Podezřelá transakce s bytem se stala v roce 2011. Promlčecí lhůta činí v těchto případech 16 let. Na šestasedmdesátiletého Lulu se však vztahuje poloviční doba, se kterou brazilské zákony počítají u lidí ve věku nad 70 let.

Podle obžaloby Lula dostal od stavební firmy OAS luxusní byt v přímořské letovisku Guarujá. Výměnou za to bývalý prezident údajně protežoval firmu při zakázkách státní ropné společnosti Petrobras. Za korupci Lula dostal v roce 2018 trest 12 let vězení a za mřížemi strávil 19 měsíců. Propustilo ho rozhodnutí nejvyššího soudu, podle kterého nesmí být uvězněn člověk, který ještě nevyčerpal všechny možnosti odvolání.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

K souostroví Tonga míří loď, která opraví jeho jediný komunikační kabel se zbytkem světa

K tichomořskému souostroví Tonga, které zdevastoval výbuch sopky a vlna tsunami, míří speciální loď, aby obnovila životně důležitý komunikační kabel spojující ostrovy se zbytkem světa. Loď má na místo dorazit v neděli, informovala agentura Reuters.

Loď odplula 20. ledna z Port Moresby na Papui Nové Guineji vzdáleného 5000 kilometrů. Komplikované opravy podmořského kabelu potrvají podle předpokladů několik týdnů.

"Pokud erupce sopky nebo tsunami zasypaly kabel nánosy z mořského dna nebo svahu podmořské hory, může být velmi těžké ho najít nebo vyzvednout," řekl agentuře Reuters Jonathan Brewer, telekomunikační inženýr společnosti Telco2 limited.

Poruchy na 436 aktivních podmořských kabelech na světě jsou běžné a obvykle je možné většinu dat, která jimi proudí, přesměrovat přes jiný kabel, než je závada odstraněna. Ale 105.000 obyvatel souostroví Tonga je závislých jen na jediném kabelu, který je tam natažený z 800 kilometrů vzdáleného Fidži.

Zdroj: ČTK
Další zprávy