Extrémisté s logem Detroitu, spor o využívání záchodů transgender lidmi. S NHL hýbe politika

Daniel Poláček Daniel Poláček
16. 8. 2017 7:01
Největší hokejové hvězdy teprve trénují na nový ročník, přesto zámořská NHL budí během letní přestávky vášně. Pozornost kupodivu nepřitahuje šokující výměnou, ale politikou. Zaujímá stanovisko k tzv. záchodovém návrhu zákona, jindy nehodlá snášet, že její značku zneužívají extrémisté.
Petr Mrázek asi kouká, kde všude se může objevit logo Detroitu.
Petr Mrázek asi kouká, kde všude se může objevit logo Detroitu. | Foto: ČTK

Praha - Zřejmě nikdo nepředpokládal, že nepokoje, které o víkendu dozněly v americkém Charlottesville a při nichž zemřela jedna žena, rozvíří i hokejové dění.

Logo detroitských Red Wings při nepokojích v Charlottesville.
Logo detroitských Red Wings při nepokojích v Charlottesville. | Foto: Twitter

Za nezvyklý přesah do sportu můžou pravicoví extrémisté. Do ulic menšího města ve Virginii jich vyšly stovky. Někteří jedinci mávali kontroverzními konfederačními vlajkami, další nosili symboly odkazující na nacismus. Šlo ovšem zahlédnout také logo Detroitu Red Wings.

Slavný klub, za nějž nastupuje český brankář Petr Mrázek, zanedlouho oznámil, že s akcí ultrapravice nemá nic společného: "Věříme, že hokej je pro všechny a oslavujeme velkou diverzitu naší fanouškovské základny a našeho národa. Ohledně zneužití našeho loga během této znepokojující demonstrace zvažujeme všechny možné právní kroky."

Prohlášení v podobném duchu vydala i samotná NHL.

Otázkou zůstává, proč extrémisté logo Red Wings vlastně využili, respektive zneužili. Teorií je spousta. Podle jedné má jít vzhledem k jisté podobě o odkaz na Deutsche Reichsbahn, říšské dráhy, které se podílely na holocaustu.

Pravděpodobnější však je, že logo zneužilo michiganské uskupení Detroit Right Wings, jež drobnou úpravou patrně chtělo připomenout nacistické vojenské jednotky SS.

Záchodová politika

Jinou - pro někoho zcela jistě bizarní - záležitost přesahující sport řeší NHL už delší dobu.

Na konci července rozhodla severoamerická soutěž o tom, že příští draft, dražbu nadějných hokejistů, uspořádá Dallas, což někdo vnímá jako problém kvůli tzv. záchodovému návrhu zákona. V něm stojí, že lidé mají využívat veřejnou toaletu pouze na základě pohlaví v rodném listu, případně na občanském průkazu.

Návrh z dílny texaského senátu, kde mají většinu republikáni, podle kritiků diskriminuje transgender osoby, pro které není biologicky dané pohlaví určující. Člověk narozený jako muž se v takovém případě cítí jako žena.

NHL tudíž kvůli volbě Dallasu schytala nepříznivé reakce od aktivistů a organizací hájící lidská práva.

Proti "záchodovému návrhu zákona" později vystoupili majitelé významných texaských sportovních klubů. Iniciativu projevili rovněž Dallas Stars. Jejich prezident Jim Lites nezvykle mluvil za celou organizaci: "Stojíme proti jakémukoliv zákonu, který lze vnímat jako diskriminační, včetně návrhu zákona o záchodech. Vítáme fanoušky z celého světa, naši soupisku tvoří hráči z půl tuctu zemí. Dallas vítá všechny, a my také."

Bill Daly, zástupce komisaře NHL, zaujal na dotaz stanice Sportsnet podobné stanovisko. Navíc přinesl zásadní informaci: "Pokud tento návrh zákona projde, budeme nuceni přehodnotit situaci."

Jinými slovy - jestliže republikáni dosáhnout svého cíle, zámořská liga dost možná přesune příští draft z Dallasu někam jinam.

Basketbalový precedent

Inspiraci může čerpat u konkurence. Když letos podobný zákon prošel v Severní Karolíně, basketbalová NBA přestěhovala Utkání hvězd z Charlotte do New Orleans.

Není překvapivé, že hokejová NHL stojí za menšinami. Spolupracuje například s iniciativou You Can Play, která podporuje sportovce z LGBT komunity (zkratka označuje lesby, gaye, bisexuály a transgender osoby, pozn. red.) a bojuje proti homofobii. Také toto aktivistické uskupení nabádalo NHL k tomu, aby přehodnotila pořádání draftu v Dallasu.

K přesunutí dražby talentů však nejspíš nedojde, neboť je podle posledních zpráv pravděpodobné, že tzv. záchodový návrh zákona ztroskotá.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy