V létě ho dopálil rasismus, teď sudí. Za napadení hrozí hvězdě dlouhá stopka

Sport Sport
1. 10. 2019 10:11
Stále ze sebe nemůže sloupnout nálepku hokejového potížisty. Přestože sezona NHL ještě nezačala, Evanderu Kaneovi ze San Jose hrozí desetizápasová stopka za napadení rozhodčího.
Podívejte se, za co Evander Kane dostal trest do konce zápasu. | Video: Youtube.com

Nahrávka na gól, ale také bitka, 27 trestných minut a možná suspendace. Kane generálku na základní část nezvládl. Při porážce 1:5 ve Vegas předvedl zejména stinnou stránku svého umění. Utkání hrané v noci na pondělí ani nedokončil.

Vše odstartovala zprvu nenápadná postrkovaná s Derykem Engellandem asi sedm minut před finální sirénou.

Když Kane oplácel bekovi Vegas krosček, ohnal se hokejkou tak nešikovně, že pravděpodobně zasáhl čárového rozhodčího Kiela Murchisona. Ten krátce nato popadl útočníka za dres a stáhl ho k ledu. Později od rozhněvané hvězdy inkasoval zásah rukou.

Zatímco Engelland vyvázl s desetiminutovým osobním trestem a navrch dvouminutovým vyloučením za krosček, Kane dostal osobní tresty dva - jeden za napadení sudího. Rovnou tak zamířil do šatny. Ještě předtím však pokřikoval na dva hlavní rozhodčí.

"Normálně bruslím, pak slyším písknutí, tak si hledím svého. A najednou mě sudí bezdůvodně táhne k zemi," soptil Kane v kabině, když popisoval nezvyklou situaci.

"Fakt neuvěřitelné," pokračoval. "Mluvíme tady o napadení rozhodčího, ale co napadení hráče? Totální komedie."

Možná je Kane přesvědčený, že čárového při osekávání s Engellandem nezasáhl, a tak cítí nespravedlnost. V následné skrumáži však do muže v pruhovaném téměř jistě šťouchl. Za takové napadení sudího by měl automaticky vyfasovat desetizápasovou stopku.

San Jose tak možná na čas přijde o forvarda, který v minulém ročníku nasázel 30 gólů.

Osmadvacetiletý Kane, jenž průměrně vydělává sedm milionů dolarů ročně, patří k nejobávanějším silovým útočníkům v lize. Hodně viditelný je také mimo led. Ať už nevítanými výstřelky, nebo bojem proti rasismu.

V létě plnil titulky zámořských médií jediným příspěvkem na Instagramu. Reagoval na uživatele, který mu napsal, ať se radši drží basketbalu.

"Tohle je přesně to, o čem mluvím," spustil Kane. "Děje se to pořád, ale veřejně o tom nikdo nemluví. Naprosto stejnou věc na mě křičeli v Coloradu, když jsem seděl na trestné lavici. Je to rasově motivované."

"Otázce rasismu se věnuje fotbal, basketbal a baseball, ale v hokejovém světě je lehčí ji ignorovat, odbýt a zapomenout," pokračoval Kanaďan tmavé pleti. "Řekněme si to na rovinu: hokej je bílý sport. Ale hrají ho i černoši a další menšiny. Nastal čas si toho všimnout a věnovat tomu náležitou pozornost."

V pozdějším rozhovoru pro stanici TSN Kane podotkl, že jako mulat nikdy nečelil rasismu od soupeřů v NHL.

"Ale když si vezmu fanoušky a některé novináře, i když rozhodně ne všechny, tak tam určitý podtext je," řekl hokejista. "Rasisté nejsou jen ti, kteří mě třeba označí slovem na 'n'. Je spousta různých věcí, kterých se můžete dopustit."

Jednou z nich je podle Kanea již zmiňovaná průpovídka "drž se basketbalu". Tedy sportu, v němž zpravidla vynikají černoši.

Kanadský křídelník dřív vytýkal médiím, s jakou kadencí referovala o jeho "výstřelku", kdy na terase výškové budovy okázale pózoval s balíky peněz. Když nedávno předvedl podobný kousek basketbalista T. J. McConnell, titulky deníků neplnil.

"Všechno v pohodě, když je to s jinou barvou a v jiné lize," rýpl si Kane. Nutno dodat, že rozehrávač Indiany McConnell není tak mediálně sledovaný, neboť do hvězdy NBA má daleko.

Kane hvězdnou auru bezesporu má a pozornost vzbuzuje ještě mimohokejovými spory. Nejnovější z nich není starý ani rok. Hope Parkerová viní hokejistu z toho, že ji donutil ke třem interrupcím. Za tu poslední jí měl slíbit částku tři miliony dolarů, ale nezaplatil. A tak Parkerová podala žalobu.

San Jose startuje sezonu v noci na čtvrtek. Shodou okolností dvojzápasem proti Vegas. Otázkou zůstává, zda u další třaskavé podívané bude Kane.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Nový šéf ÚOHS Petr Mlsna se ujme svého úřadu, převezme funkci od Petra Rafaje

Nový předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna dnes v brněnském sídle úřadu převezme funkci od dosavadního předsedy Petra Rafaje, který k 1. prosinci rezignoval. Mlsnu v úterý do funkce jmenoval prezident Miloš Zeman.

Jmenování Mlsny prezidentovi navrhla vláda. Zeman už dříve řekl, že ho považuje za velmi vhodného kandidáta. Dvaačtyřicetiletý Mlsna vzešel z výběrového řízení, do něhož se přihlásilo 11 uchazečů. Výběrové řízení na předsedu ÚOHS se konalo poprvé, dosud jeho předsedu vybírali politici.

Mezi dalšími kandidáty byli bývalý ministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík, někdejší místopředsedové antimonopolního úřadu Robert Neruda a Michal Petr, nynější první místopředseda úřadu Hynek Brom a státní tajemník ministerstva zemědělství Jan Sixta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy