Jágra nechce ani Philadelphia. Florida volí mládí a rychlost, elitní lajnu má doplnit Rus, ne Vrbata

Daniel Poláček Daniel Poláček
3. 7. 2017 10:02
Během více než dvou let na Floridě předčil produktivitou všechny spoluhráče. Ze 181 zápasů vydoloval 130 bodů. Legendární Jaromír Jágr rovněž vábil fanoušky a mentoroval mladší parťáky. Teď jeho mise končí. Otázkou je, jak moc o něj Panthers usilovali.
Jaromír Jágr
Jaromír Jágr | Foto: ČTK

Praha - Před sobotním otevřením trhu v hokejové NHL se předpokládalo, že Florida o 45letého veterána stojí, ale už mu nechce platit zhruba 5,5 milionu dolarů včetně výkonnostních bonusů.

Nakonec mělo dojít k dohodě, jenže Dale Tallon, generální manažer klubu, neustále opakoval: "S Petrem Svobodou (Jágrovým agentem, pozn. red.) pořád mluvím." S konkrétní nabídkou však nikdy nepřišel. Podle zdroje agentury AP měly obě strany úplně rozdílné představy o penězích.

Později však novinář Harvey Fialkov z deníku Sun Sentinel napsal na Twitter: "Jeden zdroj mi právě řekl, že s penězi problém nebyl."

Připomeňme, že Jágr bral poslední tři sezony za mořem 5,5 milionu, ale když skončil v Rusku, tak uzavřel s Philadelphií roční smlouvu na 3,3 milionu. Za samotný podpis inkasoval bonus 200 tisíc. Celkově tedy vydělal méně, než kolik může na Floridě dostat Radim Vrbata, jehož Tallon nalákal na 3,75 milionu včetně výkonnostních bonusů.

Dadonov v elitní formaci

Dohoda s Vrbatou definitivně stvrdila Jágrův odchod. "Byla čest pracovat s takovou legendou," řekl generální manažer Panthers. "Posledních několik týdnů nebo měsíců to pro mě bylo dost těžké. Nedokážu mu dostatečně poděkovat. To, co udělal pro naše kluky, pro mě a všechny v téhle organizaci, prostě nejde změřit."

Tallon zároveň prozradil, že chce mužstvu vtisknout mladší tvář a rychlejší styl.

Do takové koncepce Jágr jednoduše nepasuje. Vrbata ve 36 letech také patří mezi veterány, ale pořád velmi dobře bruslí. Panthers dále podepsali 28letého Jevgenije Dadonova či 23letého Henrika Haapalu.

Přestože Jágra typově nahradil spíš Vrbata, v elitní lajně s Aleksanderem Barkovem a Jonathanem Huberdeauem vidí Tallon Rusa Dadonova.

Ten na Floridě neúspěšně rozjížděl zámořskou kariéru v letech 2009 až 2012, ovšem od té doby udělal ohromný pokrok. Léta září v reprezentaci a za Petrohrad naposledy nasázel 30 gólů. Lepší mušku měl jen Ilja Kovalčuk.

"Je to úplně jiný hráč než dřív," chválí Tallon ruskou posilu. "Tvrdě pracuje, je hodně rychlý a velmi kreativní."

Návrat do Philadelphie je vyloučený

Otázkou je, kam teď zamíří Jágr. Kanadský časopis The Hockey News ho označuje za druhou největší hvězdu prořídlého trhu a "nabízí" mu vhodné destinace - Calgary, Dallas, Los Angeles, Nashville, Rangers. O zájmu z těchto klubů není slyšet, zároveň ale není vyloučený.

Jisté je momentálně jen to, že Jágra kromě Floridy nechtějí ani Flyers.

Jágr a Flyers? Tohle spojení už se opakovat nebude.
Jágr a Flyers? Tohle spojení už se opakovat nebude. | Foto: Reuters

"Jágra hodně respektuji za všechno, co dokázal a co pro hokej udělal, ale prostě nezapadá do našich plánů," řekl serveru philly.com Ron Hextall, generální manažer Philadelphie.

Zájem nejspíš nemá ani Carolina. Její manažer Ron Francis den před sobotním otevřením trhu uvedl, že s Jágrem nejednal.

Zatím tedy chybí indicie, kde česká osmašedesátka skončí, byť po ní - za rozumné peníze - touží fanoušci mnoha klubů. Příznivec St. Louis dokonce založil petici, v níž píše: "Dougu Armstrongu (generální manažer klubu, pozn. red.), zvedni prosím telefon a zavolej Jaromíru Jágrovi." Pro svou věc dosud získal necelou stovku lidí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Brazilská policie chce stíhat Bolsonara kvůli výrokům o spojitosti mezi očkováním proti covidu-19 a AIDS

Brazilská policie chce stíhat prezidenta Jaira Bolsonara kvůli některým jeho výrokům o covidu-19. Požádala už o povolení nejvyšší soud, informovala agentura EuropaPress. Vyšetřovatelé se zabývají mimo jiné prezidentovým tvrzením, že u lidí naočkovaných proti covidu-19 je větší pravděpodobnost, že se u nich rozvine AIDS.

Sporné výroky Bolsonaro zveřejňoval na sociálních sítích na podzim loňského roku. Tvrdil, že výzkum britských úřadů ukázal, že lidé naočkovaní proti covidu-19 častěji trpí syndromem získaného selhání imunity (AIDS), který má u nich navíc rychlejší průběh. Prezidentská kancléř následně Bolsonarovy výroky korigovala. Vedoucí kanceláře Mauro Cid tvrdil, že prezident čerpal ze studie publikované časopisem The Lancet, která byla údajně později stažena.

Brazilská policie ale nenalezla žádnou vědeckou studii, která by obsahovala zmínku o souvislosti mezi očkováním proti covidu-19 a AIDS. Podle policie se prezident tím, že mluvil o neexistujícím riziku, mohl dopustit šíření poplašné zprávy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Smutný osud Romů zůstává zastřenou kapitolou dějin, připomenul Fiala přesun do Osvětimi

V Památníku holokaustu Romů a Sintů na Moravě v Hodoníně u Kunštátu na Blanensku si lidé připomněli 79. výročí hromadného odsunu 749 Romů do koncentračního tábora do Osvětimi. Mezi odvezenými za druhé světové války byli muži, ženy i děti, nejmladší dívce byly čtyři měsíce. Premiér Petr Fiala (ODS) při této příležitosti uvedl, že smutný osud českých a moravských Romů zůstává nejen tragickou, ale do značné míry i zastřenou kapitolou našich dějin. 

Premiér Fiala řekl, že v holokaustu se zhmotnila nenávist ve vražedný systém, který nabyl hrůzných rozměrů. Připomněl, že v Česku existovaly dva koncentrační tábory pro Romy, a to v Hodoníně u Kunštátu a v Letech u Písku. "Nuceně v nich přebývaly celé rodiny. Muži, ženy i děti žili v nelidských podmínkách, trápil je hlad, nemoci a otrocká práce. Velká část tu zahynula, další čekalo utrpení v podobě cesty za prací do táborů v Německu nebo transport do Osvětimi," řekl Fiala.

Podle něj státu trvalo dlouhou vypořádání se s věcí s ohledem na výkup pozemků a podobně. "Za tu dobu pamětníci, pro které by byl památník zadostiučiněním, postupně odcházeli. Pokud nás má historie něco naučit, je nutné, abychom tragické události neviděli jen jako věty v učebnicích, ale abychom je dokázali spojit s konkrétními místy a osudy," dodal Fiala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy