Slafkovský trumfl Jágra, ale předvídají mu pád na farmu. Přišel by o balík peněz

jzp jzp
21. 10. 2022 19:08
Juraj Slafkovský vstřelil za Montreal svůj premiérový gól v hokejové NHL a stanovil slovenský rekord. Přesto mu vážně hrozí odchod na farmu, s nímž by přišlo výrazné finanční uskromnění.
Juraj Slafkovský v dresu Montrealu
Juraj Slafkovský v dresu Montrealu | Foto: Reuters

Před pár měsíci se stal historicky první slovenskou jedničkou draftu NHL, teď Slafkovský ve slavné lize poprvé skóroval. Trvalo mu to pět zápasů. V noci na pátek proti Arizoně, v jejíž bráně dostal před Karlem Vejmelkou přednost Connor Ingram, zvyšoval zhruba v polovině utkání na 4:0 a přispěl ke konečné výhře 6:2.

Při gólové oslavě si od plic zaklel, bezprostřední radost pak projevoval ještě na střídačce. Sklidil bouřlivé ovace. Prosadil se totiž v domácím stánku Centre Bell, právě tady z něj Canadiens udělali draftovou jedničku.

"Myslím, že si to budu pamatovat do konce života. Byl to jeden z nejlepších pocitů, co jsem kdy zažil," líčil následně s tím, že si ani nepamatuje, jak branku vstřelil.

Po utkání se na led vrátil, aby fanoušky pozdravil coby první hvězda zápasu a absolvoval rozhovor s reportérem. "Merci!" loučil se nakonec s fanoušky frankofonního klubu, kteří si na francouzštinu potrpí.

"Jsem rád, že se mu zadařilo," komentoval Slafkovského velký večer trenér Canadiens a bývalý vynikající hokejista Martin St. Louis. "Je teď pod velkým tlakem, hrát jako osmnáctiletý kluk a jednička draftu v Montrealu není jen tak."

Slafkovský se ve věku 18 let a 204 dní stal vůbec nejmladším Slovákem, který skóroval v NHL, o měsíc překonal dosavadního krále Mariána Gáboríka nebo třeba českou legendu Jaromíra Jágra. Celkově odehrál svůj nejlepší zápas v severoamerické lize. Na bránu vyslal hned tři střely a na ledě strávil téměř čtrnáct a půl minuty.

Jenže v prvních čtyřech duelech vystřelil jedinkrát a spoustu času proseděl na střídačce. I po pátém utkání je tak s icetimem 11:26 nejméně vytěžovaným hráčem Montrealu.

Proto vyvstává otázka, jestli by mu nebylo lépe na farmě klubu v nedalekém Lavalu, kde by dostal moře prostoru na rozvoj. K tomu, že jde o schůdnější variantu, dospěl třeba deník Montreal Gazette.

Slafkovský totiž příliš nezářil ani v přípravě, kde v šesti zápasech posbíral dvě asistence. Co na tom, že ukázal ofenzivní záblesky a po vzoru Jágra, s nímž je srovnáván, si skvěle pokrýval puk. Největší rezervy má pak při bránění, mnohdy není ve správné pozici.

"Je pravděpodobné, že Slafkovského pošlou na farmu do AHL," prohlásil nedávno na stanici TSN insider Darren Dreger.

Že k odeslání na farmu může dojít, dříve naznačili i samotní Canadiens. "Musíme se rozhodnout podle toho, co je pro Juraje správné," řekl generální manažer klubu Kent Hughes. "Na draftu jsme nehledali nejlepšího 18letého kluka, ale hráče, který v NHL jednou bude nejlepší z nich. A nemyslím, že se nám to povede bez správného rozhodnutí."

To padne brzy. Slafkovský může ve stávajícím ročníku NHL odehrát maximálně devět zápasů, než se mu naplno rozběhne nováčkovský kontrakt.

Pokud tedy Canadiens do té doby usoudí, že slovenský křídelník na slavnou soutěž ještě nemá, pošlou ho na zbytek sezony na farmu s tím, že začátek tříleté nováčkovské smlouvy se mu o rok posune.

Slafkovský by pádem do Lavalu přišel o spoustu peněz. V Montrealu má garantovaný základní roční plat 855 tisíc dolarů (v přepočtu přes 21 milionů korun), na farmě je to asi desetkrát méně - necelých 83 tisíc.

Odchodem z NHL by navíc Slafkovský ztratil šanci dosáhnout na výkonnostní bonusy v hodnotě až 3,5 milionu dolarů.

Nicméně i v AHL by na tom byl lépe než průměrný farmář. Už totiž inkasoval podpisový bonus 95 tisíc a dostane zaplaceno za čas strávený v hlavním mužstvu. Pokud tedy skutečně dojde na pád do nižší ligy po devíti utkáních, Slafkovský si v této sezoně vydělá kolem čtvrt milionu dolarů hrubého.

 

Právě se děje

Další zprávy