Vyměňte mě, nebo zůstanu doma, hrozí zadřený supertalent. Legenda ho zpražila

jzp jzp
3. 9. 2019 6:31
Díky štěstěně při draftové loterii už mohli drtit hokejovou NHL útočnou smrští, místo toho stále trčí v ligovém podpalubí. Teď jsou edmontonští Oilers kousek od rozchodu s dalším supertalentem, kterého si sami vybrali.
Jesse Puljujärvi v dresu Edmontonu.
Jesse Puljujärvi v dresu Edmontonu. | Foto: ČTK

Na mistrovství světa dvacítek před třemi roky válel Jesse Puljujärvi tak, že málem překonal rekord Jaromíra Jágra. V historickém bodování neplnoletých mladíků zaostal o jediný bod, při zlaté jízdě jich nastřádal 17. Draftem pak prošel jako celková čtyřka.

Touto dobou měl být finský supertalent jednou z hvězd NHL.

Jenže není. Do Edmontonu, kde měl zářit, už navíc ani nechce. Zatím tam odehrál 139 zápasů, v nichž nastřádal pouze 37 bodů. Cítí, že místo, kde zamrzly mnohé talenty, mu nesedí.

"Nemá smysl, abychom se vraceli tam, kde jsme byli loni," prohlásil před měsícem a půl útočníkův agent Markus Lehto. "Žádná strana z toho nebude nic mít. O tom, že každý půjdeme vlastní cestou, diskutujeme s klubem týdny. Jesse prostě potřebuje nový start. Nic proti Oilers."

Edmonton ale nehodlá přijít zkrátka. Na 21letého Puljujärviho vlastní práva, a tak s ním chce podepsat novou smlouvu, jinak by mu nedával takzvanou kvalifikační nabídku.

"Nevyměním někoho jen proto, že to chce," zdůraznil nový generální manažer klubu Ken Holland. "Pokud najdeme řešení, které by vyhovovalo všem, tak trejd zvážím, ale jinak se nic dít nebude." 

Když Holland pracoval v Detroitu, řešil podobné trable s Anthonym Manthou nebo Andreasem Athanasiouem. Nakonec je udržel.

Puljujärvi je však vytrvalý. Sám či prostřednictvím agenta několikrát vzkázal: "Vyměňte mě, nebo zůstanu ve Finsku." Že neblafuje, dokázal podpisem ročního kontraktu s Kärpätem Oulu.

Za svůj mateřský klub už dokonce naskočil. Ve dvou kláních Ligy mistrů třikrát bodoval (1+2).

"Vypadá to, že za nás hrát nechce," posteskl si lídr Edmontonu Leon Draisaitl.

Agent Lehto při povyku, který za mořem nastal, připomněl, že celý spor není o penězích: "Kdybychom jich chtěli co nejvíc, podepsali bychom smlouvu v KHL už před dvěma měsíci." Doma si Puljujärvi podle finských zdrojů vydělá asi 220 tisíc dolarů, což je skoro pětkrát méně, než by dostal za mořem.

Je možné, že do nejlepší ligy světa letos přece jen odejde, ale kontrakt musí podepsat nejpozději do začátku prosince.

Za svůj přístup už každopádně sklidil kritiku. "Puljujärvi nikdy neměl na to, aby hrál za Oilers," napsal proslulý Esa Tikkanen, jenž za Edmonton zářil v dobách Gretzkého coby defenzivní forvard. "Je tady zapotřebí víc než jen šikovnost. Já to vím moc dobře. Edmonton je totálně hokejové město a všichni od vás čekají, že ze sebe vydáte 110 procent. A ne v jednom zápase, ale pořád! Já jsem to miloval, ale vím, že někteří hráči s tím mají problém. Zvlášť mladí kluci s vysokým očekáváním."

Oilers marně vyhlížejí návrat úspěšné éry. Od roku 2010 přitom na šesti draftech vybírali mezi prvními pěti, z toho čtyřikrát táhli jako první. Přihráli si ale jen dvě megahvězdy. Connora McDavida, při jehož výběru nešlo přestřelit, a Draisaitla.

Do solidního centra dozrál Ryan Nugent-Hopkins.

Zbylé tři vysoké volby však dopadly bídně. Nail Jakupov brzy skončil v Rusku a Puljujärvi loni nasbíral devět bodů. Taylor Hall sice září, ale v New Jersey, kam ho poslala kontroverzní výměna za beka Adama Larssona.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Kontroverzní britský zákon o vnitřním trhu prošel do další fáze, Johnson odvrátil vzpouru vládních poslanců

Kontroverzní britský zákon o vnitřním trhu, kvůli němuž se dostal Londýn do roztržky s EU, se posunul do další fáze projednávání v britském parlamentu. Kabinet premiéra Borise Johnsona odvrátil hrozící vzpouru některých vládních poslanců příslibem, že vláda nebude moci některá ustanovení zákona použít, dokud k tomu nedá souhlas Dolní sněmovna, napsal server BBC.

Zákon má umožnit volný pohyb zboží a služeb mezi Anglií, Walesem, Skotskem a Severním Irskem, až Spojené království 1. ledna opustí jednotný trh EU a celní unii, a to za předpokladu, že selžou jednání s EU o tom, jak zabránit postavení hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem, píše BBC. Britský návrh by však v některých bodech podrýval smlouvu o vystoupení Británie z EU a byl by tak porušením mezinárodního práva.

Vláda tvrdí, že je zákon bezpečnostní pojistkou pro případ, že by EU vykládala "rozvodovou" dohodu "extrémním a nerozumným způsobem", kritici však varují, že by norma mohla poškodit mezinárodní postavení Spojeného království.

Proti návrhu se staví opoziční labouristé a vyslovili se proti němu i někteří poslanci vládních konzervativců. Johnsonovi se však podařilo dnešním ústupkem vzpouru ve vlastní straně prozatím zažehnat.

Poslanci se budou návrhem zabývat naposledy příští týden, norma následně zamíří do Sněmovny lordů, kde však Johnsonova strana nemá většinu. Řada členů horní komory přitom již dříve vyjádřila vůči návrhu nelibost. Obě komory by se tak mohly o finální podobu normy střetnout, domnívá se agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Le Monde: Putin řekl Macronovi, že novičok si kritik Kremlu Navalnyj mohl vzít sám

Ruský prezident Vladimir Putin při telefonátu se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem nadhodil hypotézu, že si kritik Kremlu Alexej Navalnyj sám mohl vzít jed ze skupiny novičok. Píše to dnes francouzský deník Le Monde, který se odkazuje na své vlastní zdroje.

Putin v rozhovoru, který se uskutečnil z iniciativy francouzské strany již 14. září, ale o němž jak Kreml, tak Elysejský palác dosud podle listu podaly neúplné informace, řekl, že Navalnyj mohl z blíže nespecifikovaného důvodu sám novičok pozřít. Dále podle listu sdělil, že složení tohoto jedu není tak komplexní, jak se dříve udávalo, i když ani není prokázáno, že zrovna novičok byl k otravě Navalného použit.

Otravu nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok však potvrdily laboratoře v Německu a v den rozhovoru také nezávisle na německém vyšetřování odborná pracoviště ve Francii a Švédsku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy