Jen jsem si musel koupit košili, říká český sudí, který rozsvěcel světlo hvězdám NHL

Rudolf Černík Rudolf Černík
20. 10. 2019 11:26
Dlouhá léta píská nižší soutěže a klání mládeže, v extralize působí jako vedoucí boxu časoměřičů, je členem komise rozhodčích Pražského hokeje. Vrchol kariéry ale zažil Jan Holeňa tento měsíc při pražském zápase NHL. Při utkání Philadelphie s Chicagem pracoval jako brankový rozhodčí.
Výhled z pracoviště brankového rozhodčího Jana Holeni při pražském zápase NHL
Výhled z pracoviště brankového rozhodčího Jana Holeni při pražském zápase NHL | Foto: Jan Holeňa

Jak jste se dozvěděl, že budete spolurozhodovat utkání NHL v Praze?

Z NHL přišel požadavek na promotéra utkání, jestli by mohl zajistit brankové rozhodčí. Ten se obrátil na vedení Českého hokeje a to zase na Pražský hokej, který je zodpovědný za obsazování zápasů hraných v Praze. A vzhledem k tomu, že jsem členem komise rozhodčích Pražského hokeje, tak jsem se v součinnosti s ostatními kolegy z komise delegoval vlastně sám. Musím ale říct, že s počtem odřízených utkání, ať už na ledě, nebo jako pomocný rozhodčí, patřím k nejzkušenějším v Praze.

Musel jste se na duel NHL nějak speciálně připravovat?

Jen jsem si musel koupit bílou košili a černou kravatu.

Liší se práce brankového rozhodčího v zápase NHL a v domácích soutěžích?

Zásadně. V české extralize brankoví rozhodčí od zavedení videorozhodčího nejsou, nejvyšší naší soutěží, kde je využívají, je Chance liga. V našich soutěžích brankový rozhodčí sleduje puk a rozsvěcuje červené světlo v případě, kdy puk zcela přejde brankovou čáru. Zato v NHL sleduje hru a rozsvěcuje až v momentě, kdy hlavní rozhodčí ukáže do branky.

Měla NHL na brankové rozhodčí nějaké zvláštní podmínky či požadavky?

V podstatě jen ten, aby rozhodčí měli základní znalosti angličtiny. A aby minimálně jeden z týmu pomocných rozhodčích mluvil anglicky perfektně. Což splňoval kolega Kryštof Ovsík, který v USA nějaký čas žil.

Jak vypadal den zápasu?

Jako každý jiný den jen s tím rozdílem, že jsem pracoval z domova, abych nemusel jít do práce v obleku. Necítím se v něm pohodlně. (směje se) Sraz u O2 areny jsme si stanovili na 16:55. Po příchodu do haly jsme se seznámili podrobně se svými povinnostmi, zašli si na večeři a pak už jen čekali, až to vypukne.

Stihl jste si něco říct s Liborem Suchánkem, jediným českým rozhodčím v NHL, který v zápase působil jako čárový, případně s kolegy ze zámoří?

S Liborem jsme se potkali a pár slov prohodili.

Hráči bývají před premiérou nervózní - byl jste i vy?

Nebudeme si nic nalhávat, nervózní jsem byl. Přece jen je to nejlepší soutěž na světě. Ale hned s úvodním vhazováním to ze mě všechno spadlo a užil jsem si to.

Místo brankového rozhodčího Jana Holeni a jeho "pracovní nástroj" při pražském zápase NHL
Místo brankového rozhodčího Jana Holeni a jeho "pracovní nástroj" při pražském zápase NHL | Foto: Jan Holeňa

Co je na práci brankového rozhodčího v takovém utkání nejtěžší?

Oproti jeho práci u nás je to podstatně jednodušší, takže nejtěžší bylo dostat se na místo. Budky pro brankové rozhodčí v O2 areně nejsou, takže jsme seděli v hledišti mezi ostatními diváky.

Nedivili se, co to tam děláte?

Seděl jsem hned na kraji sektoru a vedle mě byl jeden z pořadatelů. Ptal se jen on, jinak nikdo.

Máte nějaký suvenýr, který vám bude zápas připomínat?

Puk, který jsem hodně chtěl, nemám. NHL je ohromný byznys a vše se zpeněžuje, třeba právě i puky z každého utkání. Takže mám jen akreditaci a vzal jsem si cedulku ze šatny, která nám byla přidělena.

Akreditace Jana Holeni a cedule ze šatny jako památka na zápas NHL
Akreditace Jana Holeni a cedule ze šatny jako památka na zápas NHL | Foto: Jan Holeňa

Jaké mělo účinkování v NHL ohlas mezi vašimi přáteli?

Hodně pozitivní. Hlavně rodina a nejbližší přátelé mi to hodně přáli. Jen jeden bývalý kolega rozhodčí to asi špatně nesl, tak se o tom nepřímo vyjádřil na Facebooku. Mimochodem dnes se všechno měří lajky právě na Facebooku a příspěvek o mém účinkování na utkání jich má 207. Víc jsem jich nikdy nenasbíral.

Prozradíte, jaká je odměna pro brankového rozhodčího v zápase NHL?

To bohužel nemůžu říct, protože součástí dohody byla i mlčenlivost o odměně. Ale pochopitelně byla vyšší než v našich soutěžích.

Jaký duel jste řídil po utkání NHL?

Hned druhý den jsem byl na utkání dorostu Hvězda Praha - Rytíři Kladno a utkání Chance ligy Slavia - Frýdek-Místek.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Příjem žádostí do druhé výzvy programu COVID nájemné MPO kvůli nefungujícímu on-line systému prodlouží do 4. února

Příjem žádostí do druhé výzvy programu COVID nájemné MPO kvůli nefungujícímu on-line systému prodlouží do 4. února, sdělil ČTK ministr Havlíček.

On-line informační systém MPO pro podávání žádostí do programů COVID je podle Havlíčka připraven. Příjem žádostí začne znovu v sobotu v 08:00, uvedl.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Nový majitel má dát za Vítkovice Heavy Machinery přes 1,2 miliardy korun

Nový majitel by měl za ostravský strojírenský podnik Vítkovice Heavy Machinery (VHM) zaplatit 1,2115 miliardy korun. Jde o nejvyšší nabídku ze čtvrtečního druhého kola výběrového řízení. Byla vyvolávací cenou v páteční aukci na portálu verejnedrazby.cz, do níž postoupilo pět nejvážnějších zájemců, a nakonec se ukázala být i konečnou cenou. Za firmu to ČTK sdělil Jaroslav Martínek.

Jméno subjektu, který ve výběrovém řízení předložil nejvyšší nabídku, zatím insolvenční správce Lukáš Zrůst nesdělil. "Bude oznámeno po splnění dílčích povinností ve smyslu insolvenčního zákona," uvedl Martínek.

Prodejní proces páteční aukcí ještě neskončil. Do 27. ledna musí s jejími výsledky vyslovit souhlas věřitelský výbor, zajištění věřitelé a soud. "Pokud bude vysloven, má nový majitel čas do 11. března na doplacení kupní ceny. O den později je nejzazší termín pro uzavření smlouvy o převodu závodu a 15. března je rozhodný den pro převod VHM na nového majitele," uvedl Martínek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Americká Sněmovna reprezentantů předá Senátu ústavní žalobu na bývalého prezidenta Trumpa v pondělí. Oznámil to šéf senátní většiny Schumer

Zdroj: ČTK
Další zprávy