Jen jsem si musel koupit košili, říká český sudí, který rozsvěcel světlo hvězdám NHL

Rudolf Černík
20. 10. 2019 11:26
Dlouhá léta píská nižší soutěže a klání mládeže, v extralize působí jako vedoucí boxu časoměřičů, je členem komise rozhodčích Pražského hokeje. Vrchol kariéry ale zažil Jan Holeňa tento měsíc při pražském zápase NHL. Při utkání Philadelphie s Chicagem pracoval jako brankový rozhodčí.
Výhled z pracoviště brankového rozhodčího Jana Holeni při pražském zápase NHL
Výhled z pracoviště brankového rozhodčího Jana Holeni při pražském zápase NHL | Foto: Jan Holeňa

Jak jste se dozvěděl, že budete spolurozhodovat utkání NHL v Praze?

Z NHL přišel požadavek na promotéra utkání, jestli by mohl zajistit brankové rozhodčí. Ten se obrátil na vedení Českého hokeje a to zase na Pražský hokej, který je zodpovědný za obsazování zápasů hraných v Praze. A vzhledem k tomu, že jsem členem komise rozhodčích Pražského hokeje, tak jsem se v součinnosti s ostatními kolegy z komise delegoval vlastně sám. Musím ale říct, že s počtem odřízených utkání, ať už na ledě, nebo jako pomocný rozhodčí, patřím k nejzkušenějším v Praze.

Musel jste se na duel NHL nějak speciálně připravovat?

Jen jsem si musel koupit bílou košili a černou kravatu.

Liší se práce brankového rozhodčího v zápase NHL a v domácích soutěžích?

Zásadně. V české extralize brankoví rozhodčí od zavedení videorozhodčího nejsou, nejvyšší naší soutěží, kde je využívají, je Chance liga. V našich soutěžích brankový rozhodčí sleduje puk a rozsvěcuje červené světlo v případě, kdy puk zcela přejde brankovou čáru. Zato v NHL sleduje hru a rozsvěcuje až v momentě, kdy hlavní rozhodčí ukáže do branky.

Měla NHL na brankové rozhodčí nějaké zvláštní podmínky či požadavky?

V podstatě jen ten, aby rozhodčí měli základní znalosti angličtiny. A aby minimálně jeden z týmu pomocných rozhodčích mluvil anglicky perfektně. Což splňoval kolega Kryštof Ovsík, který v USA nějaký čas žil.

Jak vypadal den zápasu?

Jako každý jiný den jen s tím rozdílem, že jsem pracoval z domova, abych nemusel jít do práce v obleku. Necítím se v něm pohodlně. (směje se) Sraz u O2 areny jsme si stanovili na 16:55. Po příchodu do haly jsme se seznámili podrobně se svými povinnostmi, zašli si na večeři a pak už jen čekali, až to vypukne.

Stihl jste si něco říct s Liborem Suchánkem, jediným českým rozhodčím v NHL, který v zápase působil jako čárový, případně s kolegy ze zámoří?

S Liborem jsme se potkali a pár slov prohodili.

Hráči bývají před premiérou nervózní - byl jste i vy?

Nebudeme si nic nalhávat, nervózní jsem byl. Přece jen je to nejlepší soutěž na světě. Ale hned s úvodním vhazováním to ze mě všechno spadlo a užil jsem si to.

Místo brankového rozhodčího Jana Holeni a jeho "pracovní nástroj" při pražském zápase NHL
Místo brankového rozhodčího Jana Holeni a jeho "pracovní nástroj" při pražském zápase NHL | Foto: Jan Holeňa

Co je na práci brankového rozhodčího v takovém utkání nejtěžší?

Oproti jeho práci u nás je to podstatně jednodušší, takže nejtěžší bylo dostat se na místo. Budky pro brankové rozhodčí v O2 areně nejsou, takže jsme seděli v hledišti mezi ostatními diváky.

Nedivili se, co to tam děláte?

Seděl jsem hned na kraji sektoru a vedle mě byl jeden z pořadatelů. Ptal se jen on, jinak nikdo.

Máte nějaký suvenýr, který vám bude zápas připomínat?

Puk, který jsem hodně chtěl, nemám. NHL je ohromný byznys a vše se zpeněžuje, třeba právě i puky z každého utkání. Takže mám jen akreditaci a vzal jsem si cedulku ze šatny, která nám byla přidělena.

Akreditace Jana Holeni a cedule ze šatny jako památka na zápas NHL
Akreditace Jana Holeni a cedule ze šatny jako památka na zápas NHL | Foto: Jan Holeňa

Jaké mělo účinkování v NHL ohlas mezi vašimi přáteli?

Hodně pozitivní. Hlavně rodina a nejbližší přátelé mi to hodně přáli. Jen jeden bývalý kolega rozhodčí to asi špatně nesl, tak se o tom nepřímo vyjádřil na Facebooku. Mimochodem dnes se všechno měří lajky právě na Facebooku a příspěvek o mém účinkování na utkání jich má 207. Víc jsem jich nikdy nenasbíral.

Prozradíte, jaká je odměna pro brankového rozhodčího v zápase NHL?

To bohužel nemůžu říct, protože součástí dohody byla i mlčenlivost o odměně. Ale pochopitelně byla vyšší než v našich soutěžích.

Jaký duel jste řídil po utkání NHL?

Hned druhý den jsem byl na utkání dorostu Hvězda Praha - Rytíři Kladno a utkání Chance ligy Slavia - Frýdek-Místek.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Kanaďané jsou prvními čtvrtfinalisty Davis Cupu

Tenisté Kanady jako první na osmnáctičlenném finálovém turnaji Davisova poháru postoupili do čtvrtfinále. Po pondělní výhře nad Itálií dnes Vasek Pospisil a Denis Shapovalov zařídili vítězství i nad týmem USA a ovládli skupinu F. V Madridu uspěla také světová jednička Rafael Nadal a souboj domácích Španělů s Ruskem vyrovnal na 1:1.

Rusové v úvodním kole porazili Chorvaty a dnes už mohli slavit postup. Před Nadalem totiž Roberto Bautista v duelu týmových dvojek nestačil na Andreje Rubljova a prohrál 6:3, 3:6 a 6:7. Nadal svedl o druhý bod velkou bitvu s Karenem Chačanovem a nakonec vyhrál 6:3, 7:6. Zápas rozhodne čtyřhra až po půlnoci.

Kanaďané a Američané se v Davis Cupu utkali po 54 letech a až na šestnáctý pokus uspěli poprvé kanadští tenisté. Pospisil dnes přehrál Reilleyho Opelku dvakrát 7:6, Shapovalov přidal druhý postupový bod proti Tayloru Fritzovi. Závěrečná čtyřhra byla zrušena. Kanaďané v play off narazí na Austrálii, nebo Belgii ze skupiny D.

Čerství vítězové Turnaje mistrů ve čtyřhře Pierre-Hugues Herbert a Nicolas Mahut dva dny po triumfu v Londýně navázali na vítěznou šňůru i v Davis Cupu. Pro Francii získali klíčový bod ve svém úvodním duelu s Japonskem.

Herbert s Mahutem zdolali pár Ben McLachlan, Jasutaka Učijama 6:7, 6:4 a 7:5. Loňské finalisty předtím dostal do vedení Jo-Wilfried Tsonga, následně vyrovnal Jošihito Nišioka. Skupinu A doplňuje Srbsko, které zahájí turnaj ve středu a mělo by nasadit i světovou dvojku Novaka Djokoviče.

Vítězství dnes slavily také reprezentace Argentiny (3:0 nad Chile) a Kazachstánu (2:1 nad Nizozemskem). Ze šesti skupin postoupí jejich vítězové a dva nejlepší týmy z druhých míst do čtvrtfinále, dál se bude hrát vyřazovacím způsobem.

Finálový turnaj tenisového Davisova poháru v Madridu:

Skupina A:

Francie - Japonsko 2:1

Tsonga - Učijama 6:2, 6:1, Monfils - Nišioka 5:7, 2:6, Herbert, Mahut - McLachlan, Učijama 6:7 (4:7), 6:4, 7:5.

Skupina B:

Španělsko - Rusko 1:1 po dvouhrách

Bautista - Rubljov 6:3, 3:6, 6:7 (0:7), Nadal - Chačanov 6:3, 7:6 (9:7).

Skupina C:

Argentina - Chile 3:0

Pella - Jarry 6:4, 6:3, Schwartzman - Garín 6:2, 6:2, M. González, Mayer - Jarry, Podlipnik-Castillo 6:3, 7:5.

Skupina D:

Austrálie - Kolumbie 3:0

Kyrgios - A. González 6:4, 6:4, De Minaur - Galán 6:4, 6:3, Peers, Thompson - Cabal, Farah 6:3, 3:6, 7:6 (8:6).

Skupina E:

Kazachstán - Nizozemsko 2:1

Kukuškin - Van de Zandschulp 6:2, 6:2, Bublik - Haase 5:7, 6:3, 6:7 (5:7), Kukuškin, Bublik - Haase, Rojer 6:4, 7:6 (7:2).

Skupina F:

USA - Kanada 1:2

Opelka - Pospisil 6:7 (5:7), 6:7 (7:9), Fritz - Shapovalov 6:7 (6:8), 3:6, Querrey, Sock - Pospisil, Shapovalov 6:0, 6:0 bez boje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy