Je neuvěřitelný, bude v Síni slávy, chválil Jágra trenér. Legendě gratuloval i soupeř

Daniel Poláček Daniel Poláček
16. 2. 2017 11:11
Nestárnoucí legenda českého i světového hokeje prožila v zámořské NHL další mimořádný večer. Jaký byl?
Podívejte se, jak Jágr dosáhl na 1900. bod v NHL. | Video: YouTube

Praha - Jaromír Jágr oslavil 45. narozeniny 1900. bodem v NHL. Tuhle metu dokázal předtím dobýt jen nepřekonatelný Wayne Gretzky.

Úctyhodný čin však česká osmašedesátka neprožívala: "Nedělám si s tím starosti. Hlavně jsem rád, že moji spoluhráči jsou zpět (má na mysli Huberdeaua a Barkova, pozn. red.) a můžeme spolu nastupovat. Baví mě to s nimi, jsou úžasní. Na ledě mi hodně ulehčují život."

Od té doby, co Jágr krouží vedle známých parťáků, získal tři body (1+2) ve čtyřech duelech.

Celá elitní lajna, kterou donedávna drancovala zranění, dala dohromady fantastických 16 bodů (8+8). I proto má Florida formu, ovládla pět z posledních šesti zápasů.

Naposledy skolila San Jose, těžkou váhu Západní konference, 6:5 po prodloužení. Atraktivní klání mělo šťávu hlavně v závěru, k čemuž nepochybně přispěl Jágr.

Fantastické střídání

Zhruba osm minut před třetí sirénou ukázal, proč pořád dostává tolik prostoru. Nejdřív chytrou nahrávkou rozjel nadějnou akci z levé strany, krátce nato vymyslel další pas do vyložené šance. Brankář domácích odolal. Jeho spoluhráči však poté nedůsledně rozehráli a Jágr dostal kotouč ještě jednou. Ihned ho přistrčil Aleksanderu Barkovovi, který pohotově zvýšil na 5:3. Rozhodující trefa? Nikoliv.

"Všechno nejlepší ke 45. narozeninám, Jaromíre," přál Jágrovi maskot San Jose.
"Všechno nejlepší ke 45. narozeninám, Jaromíre," přál Jágrovi maskot San Jose. | Foto: Twitter

Kapitán Žraloků Joe Pavelski dvěma góly vyrovnal a završil svůj famózní večer (2+2).

U druhé trefy 38 vteřin před koncem asistoval Tomáš Hertl, jenž okořenil speciální večer nazvaný Czech Heritage Night. Díky němu zaplnily stovky českých fanoušků vybrané sektory stadionu.

Florida každopádně řešila problém. Podruhé v utkání ztratila dvougólové vedení a navíc přišla o zraněného Roberta Luonga. Do brány proto narychlo musel James Reimer, shodou okolností bývalý gólman San Jose.

V prodloužení však nezklamal a navíc sledoval, jak Barkov střílí rozhodující gól. Spokojený tak mohl být i Jágr, byť s ohledem na divoké skóre řekl: "Nejspíš jsme moc mladí a moc nabuzení. Musíme být zodpovědnější."

Trenér: Jágrova příprava je neuvěřitelná

Mimochodem, neobyčejný večer českého velikána nesledovali bedlivě jen zástupci a příznivci Floridy, ale také soupeř. K půlkulatinám blahopřál Jágrovi maskot domácích Sharkie, s gratulací k 1900. bodu přispěchalo San Jose na Twitteru.

Po zápase chválil hlavně Tom Rowe, prozatímní kouč Panthers. "Je opravdu dobrý, prostě skvělý hokejista," řekl o osmašedesátce. "Až ukončí kariéru, bude v Síni slávy. Sice už to říkám celý rok, ale jeho příprava je prostě neuvěřitelná, naši mladí kluci mají co okoukávat."

Florida narazila na San Jose poprvé a naposledy v letošní základní části. Fanoušci tudíž měli unikátní příležitost vidět najednou tři z pěti historicky nejproduktivnějších aktivních hokejistů v NHL - Joea Thorntona, Patricka Marleaua a Jaromíra Jágra.