Kterak Jágr mířil do Detroitu. Chtěl jsem hrát s Dacjukem, prozradil. Rozhodly i peníze

Daniel Poláček Daniel Poláček
16. 11. 2017 12:23
Kariéra Jaromíra Jágra mohla v roce 2011 nabrat úplně jiný směr. Český hokejista po vypršení smlouvy v Rusku upřel pohled k zámoří, kde nakonec kývl Philadelphii. Nyní však poodhalil, že byl velmi blízko angažmá v Detroitu.
Jaromír Jágr
Jaromír Jágr | Foto: Twitter Calgary Flames

Praha - Vyvolal rozruch, notoval si s hvězdným Claudem Girouxem a nasbíral 54 bodů. Jágr prožil ve Philadelphii dobrý rok, ale déle nezůstal.

Je otázka, jak dlouho by pobyl v Detroitu, který o něj už na jaře 2011 projevil vážný zájem a který veterány vždycky nosil na ramenou.

Když tehdy 39letý Jágr skončil v ruském Omsku a skrze agenta Petra Svobodu rozhodil sítě směrem k zámoří, brzy dostal první nabídku. Zájem měli detroitští Red Wings, zvlášť když viděli, co legendární Čech předvádí na mistrovství světa (čtvrtfinálovým hattrickem skolil Američany).

"Vážně jsem chtěl Jágra podepsat," prozradil ve středu Ken Holland, generální manažer klubu, deníku The Detroit News.

Když český veterán před nedávným kláním Calgary v Detroitu stál v kabině hostů, novinářům Hollandova slova potvrdil: "Byla tam velká šance. Podpis byl dost blízko," řekl, načež ozřejmil, proč ho dres Red Wings lákal: "Vždycky jsem si chtěl zahrát s Dacjukem. Tehdy jsem ještě mohl nastupovat v první lajně, bylo by výjimečné ho mít vedle sebe. Ale k tomu nedošlo."

Pavel Dacjuk, aktuálně opora Petrohradu, v té době pořád platil za jednoho z nejšikovnějších hokejistů NHL, který umí čarovat i při bránění. 

Vcelku známé momenty z roku 2002: Jágr chce rozjet útok Washingtonu, ale Dacjuk Čecha zostudí vypíchnutím puku a následně dává gól.

Nyní je jasnější, proč tandem Jágr - Dacjuk nevznikl.

Manažer Holland tvrdí, že českému křídlu původně nabízel roční kontrakt na dva miliony dolarů, stejně jako hlavní konkurent z Pittsburghu, ale nakonec zvýšil nabídku na tři miliony.

Jenže poté vstoupila do hry Philadelphia, která vysázela na stůl 3,3 milionu. Jágr kývl. 

"Jsem si jistý, že peníze sehrály v jeho rozhodování roli. Všechny důvody ale neznám," prohlásil Holland.

Kladenského rodáka chtěl angažovat, přestože věděl, že nezíská zrovna perspektivní posilu. "Myslím, že u superhvězd nehraje věk roli," řekl. "Buď na to mají, nebo ne. Oproti ostatním navíc dokážou hrát déle, protože ve svých nejlepších letech všechny výrazně převyšovali. Byl to (Nicklas) Lidström, byl to (Dominik) Hašek, byl to (Chris) Chelios."

Jágr: Musíš mít něco, co nikdo jiný nemá

Chelios je jediným z uvedené trojice, jehož Jágr dosud nepřekonal v hokejové dlouhověkosti. A ani nepřekoná, pokud nehodlá v NHL působit až do roku 2020.

"Nevadí nám tvrdá práce," vysvětluje 45letý Čech, proč stejně jako kdysi obránce Chelios odolává nástupu dravých konkurentů. "Já miluju trénink. Abych si užil zápas, musím dřít tvrději než ostatní. Myslím, že Chelios to měl stejné."

Jágr je aktuálně suverénně nejstarším hráčem soutěže. Druhému Mattu Cullenovi je "pouhých" 41.

Protože do NHL stále častěji proudí mladé tváře, protřelí veteráni mají těžkou úlohu. "Můžeš to vidět u hodně kluků," vypráví Jágr. "Jako třicátníci narazí a za dva roky jsou z ligy venku. Nikoho totiž nezajímá, co jsi dokázal před dvěma roky. Všechny týmy zajímá, co pro ně uděláš teď."

"Když spoléháš na rychlost, tak musíš vědět, že ji ztratíš," pokračuje slavná osmašedesátka. "A pokud někdo takový ztratí rychlost, nahradí ho někým rychlejším. Proto musíš mít něco, co nikdo jiný nemá."

Jágr, který v NHL hraje svou 24. sezonu, zmíněné "něco" očividně má.

 

Právě se děje

Další zprávy