Krádež v draftu NHL? Lauko spadl do třetího kola. Měli jsme ho v prvním, diví se Boston

jzp jzp
24. 6. 2018 14:47
Jakub Lauko, nově hráč Bostonu, se na hokejové tržnici talentů v zámořském Dallasu nečekaně propadl, ale sebevědomí mu zůstalo.
Jakuba Lauka si v draftu vybral Boston.
Jakuba Lauka si v draftu vybral Boston. | Foto: NHL.com

Praha - Prvními třemi koly draftu NHL prošlo šest Čechů, což je nejlepší výsledek za posledních 14 let. Dohromady si kluby rozebraly 11 hráčů z tuzemska. Experti s podobným číslem počítali, takže nejde o překvapení.

Málokdo ovšem čekal, že Lauko bude v české skupince až pátý a celkově na 77. příčce. Sám útočník myslel na začátek druhého kola a nesměle pokukoval po konci prvního. Na řadu ale šel až ve třetím sledu.

"Ano, čekal jsem, že budu výš," potvrdil novinářům Lauko. "Teď se ale aspoň můžu stát jedním z nejlepších úlovků na draftu." Přesněji použil anglické slůvko "steal", které jde přeložit i jako "krádež". 

A mnozí fanoušci přikyvují. Vždyť Lauko už o sobě dal vědět v áčku extraligového Chomutova, kde loni nasbíral celkem 12 bodů (4+8). Zářil v reprezentační osmnáctce a pomohl rovněž dvacítce. Skauty uhranul skvělým bruslením a pílí.

"Je rychlý, energický. Dává do hry všechno. Také umí tvrdě vystřelit," ohodnotil 18letého Čecha asistent generálního manažera Bostonu Scott Bradley.

Spolu se svými kolegy letos zažil chudší draft, neboť Bruins kvůli dřívější výměně nevybírali v úvodním kole. První volbu měli až na 57. příčce, kdy ukázali na švédského beka Axela Anderssona. Ze 77. místa si pak vytáhli Lauka. Byli překvapení, že na ně zbyl. "Na našem interním seznamu jsme ho měli v prvním kole," prozradil Bradley.

Proč se forvard, jehož někteří viděli mezi 31 nejžádanějšími hokejisty, propadl do osmé desítky, vědí jen zástupci klubů.

Lauko každopádně začíná novou éru své hokejové kariéry. Od úterka do pátku bude na rozvojovém kempu Bostonu, kde hodlá ukázat své přednosti. "Tou největší je rychlost," řekl. "Myslím, že jsem jedním z nejrychlejším hráčů na letošním draftu."

Český mladík ještě neví, kde odstartuje příští sezonu, ale rád by pokračoval mezi dospělými. Je možné, že zůstane v mateřském Chomutově, kde se poslední dva roky zlepšoval pod přímým dohledem kouče Vladimíra Růžičky.

Jakub Lauko v dresu Chomutova.
Jakub Lauko v dresu Chomutova. | Foto: ČTK

"Udělal ze mě lepšího hráče, bráním o hodně lépe než dřív," pochválil Lauko svého šéfa, mimochodem bývalého útočníka Bruins. "Jinak je to hodně přísný trenér ze staré školy, na každého křičí. Ale je dobrý, rád pod ním hraju."

Při snaze o postupné proniknutí do NHL potká Lauko několik krajanů, neboť Boston má pod palcem rovněž brankáře Daniela Vladaře a beky Jakuba Zbořila s Danielem Bukačem.

V hlavním týmu pak nastupují Davidové Krejčí a Pastrňák.

"Hodně jim fandím," podotkl Lauko. "Během sezony sleduji, co na ledě vyvádějí. Viděl jsem je na mistrovství světa. Jsou úžasní. Doufám, že v příštích letech se s nimi sejdu v jednom mužstvu."

 

Právě se děje

Aktualizováno před 29 minutami

Dívky unesené z internátní školy v Nigérii jsou na svobodě

Ze zajetí bylo propuštěno všech 279 dívek, které minulý týden ozbrojenci unesli z internátní školy ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie. S odkazem na sdělení místního guvernéra o tom napsala agentura Reuters

Dívky byly uneseny ze střední školy v Jengebe v noci na pátek. O jejich propuštění nyní na Twitteru informoval guvernér Bello Matawalle a zveřejnil jejich fotografie. O kolik dívek se jedná, v první chvíli neinformoval. Později novinářům řekl, že na svobodě je všech 279 unesených školaček s tím, že nebylo uneseno 317 dívek, jak dříve informovala média. Mluvčí lokálních úřadů Sulaiman Tanau Anka poté podle Reuters vysvětlil, že se už při útoku únosců některým dívkám podařilo uprchnout do lesa a byly následně nalezeny. Zbylých 279 bylo uneseno a všechny jsou nyní na svobodě.

"Díky Bohu! Je mi potěšením informovat o propuštění unesených studentek GGSS Jangebe," uvedl Matawalle. "Vyzývám všechny dobře to myslící Nigerijce, aby se s námi radovali, protože naše dcery jsou nyní v bezpečí," dodal.

V severní Nigérii se kvůli působení ozbrojených milic zhoršila bezpečnostní situace. Dříve za únosy v zemi stáli především bojovníci teroristické organizace Boko Haram, nyní ale stále častěji tuto taktiku využívají ozbrojené zločinecké gangy. Poslední únos dětí byl druhý za necelé dva týdny. V sobotu ozbrojenci propustili 27 dospívajících chlapců, které unesli ze školy v nigerijském státě Niger 17. února.

Zdroj: ČTK
Další zprávy