Krádež v draftu NHL? Lauko spadl do třetího kola. Měli jsme ho v prvním, diví se Boston

jzp jzp
24. 6. 2018 14:47
Jakub Lauko, nově hráč Bostonu, se na hokejové tržnici talentů v zámořském Dallasu nečekaně propadl, ale sebevědomí mu zůstalo.
Jakub Lauko
Jakub Lauko | Foto: NHL.com

Praha - Prvními třemi koly draftu NHL prošlo šest Čechů, což je nejlepší výsledek za posledních 14 let. Dohromady si kluby rozebraly 11 hráčů z tuzemska. Experti s podobným číslem počítali, takže nejde o překvapení.

Málokdo ovšem čekal, že Lauko bude v české skupince až pátý a celkově na 77. příčce. Sám útočník myslel na začátek druhého kola a nesměle pokukoval po konci prvního. Na řadu ale šel až ve třetím sledu.

"Ano, čekal jsem, že budu výš," potvrdil novinářům Lauko. "Teď se ale aspoň můžu stát jedním z nejlepších úlovků na draftu." Přesněji použil anglické slůvko "steal", které jde přeložit i jako "krádež". 

A mnozí fanoušci přikyvují. Vždyť Lauko už o sobě dal vědět v áčku extraligového Chomutova, kde loni nasbíral celkem 12 bodů (4+8). Zářil v reprezentační osmnáctce a pomohl rovněž dvacítce. Skauty uhranul skvělým bruslením a pílí.

"Je rychlý, energický. Dává do hry všechno. Také umí tvrdě vystřelit," ohodnotil 18letého Čecha asistent generálního manažera Bostonu Scott Bradley.

Spolu se svými kolegy letos zažil chudší draft, neboť Bruins kvůli dřívější výměně nevybírali v úvodním kole. První volbu měli až na 57. příčce, kdy ukázali na švédského beka Axela Anderssona. Ze 77. místa si pak vytáhli Lauka. Byli překvapení, že na ně zbyl. "Na našem interním seznamu jsme ho měli v prvním kole," prozradil Bradley.

Proč se forvard, jehož někteří viděli mezi 31 nejžádanějšími hokejisty, propadl do osmé desítky, vědí jen zástupci klubů.

Lauko každopádně začíná novou éru své hokejové kariéry. Od úterka do pátku bude na rozvojovém kempu Bostonu, kde hodlá ukázat své přednosti. "Tou největší je rychlost," řekl. "Myslím, že jsem jedním z nejrychlejším hráčů na letošním draftu."

Český mladík ještě neví, kde odstartuje příští sezonu, ale rád by pokračoval mezi dospělými. Je možné, že zůstane v mateřském Chomutově, kde se poslední dva roky zlepšoval pod přímým dohledem kouče Vladimíra Růžičky.

Jakub Lauko v dresu Chomutova.
Jakub Lauko v dresu Chomutova. | Foto: ČTK

"Udělal ze mě lepšího hráče, bráním o hodně lépe než dřív," pochválil Lauko svého šéfa, mimochodem bývalého útočníka Bruins. "Jinak je to hodně přísný trenér ze staré školy, na každého křičí. Ale je dobrý, rád pod ním hraju."

Při snaze o postupné proniknutí do NHL potká Lauko několik krajanů, neboť Boston má pod palcem rovněž brankáře Daniela Vladaře a beky Jakuba Zbořila s Danielem Bukačem.

V hlavním týmu pak nastupují Davidové Krejčí a Pastrňák.

"Hodně jim fandím," podotkl Lauko. "Během sezony sleduji, co na ledě vyvádějí. Viděl jsem je na mistrovství světa. Jsou úžasní. Doufám, že v příštích letech se s nimi sejdu v jednom mužstvu."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Zhruba desetina Prahy je bez elektřiny, problém je na rozvodně Jih

Pokud by byla závada větší, je možné proud přepojit z jiných směrů. ČTK to dnes večer řekl mluvčí Pražské energetiky (PRE) Karel Hanzelka. O výpadku informovali hasiči, vyprošťují lidi z výtahů. Omezil také provoz některých tramvajových linek.

Výpadek se týká třeba Prahy 2, 4 a 10. "Je to u nás, je to na naší soustavě, zjišťujeme, co se stalo, je to rozvodna Jih," řekl mluvčí PRE. "Pokud by byl nějaký větší problém, je samozřejmě možné proud přepojit, aby laicky řečeno tekl z jiných směrů, protože do Prahy teče proud z několika různých směrů," dodal Hanzelka. Větší závadu je tak podle něj možné vyřešit poměrně rychle.

"V důsledku výpadku elektrické energie v oblasti Prahy 2, Prahy 4 a Prahy 10 evidujeme zvýšený počet požadavků na vyproštění osob uvízlých ve výtahu," napsali hasiči na twitteru. Omezení v provozu tramvajových linek se podle organizátora pražské integrované dopravy (PID) týká celé oblasti od Nuslí až do Strašnic. 

Další zprávy