Florida po "nejhorším vyhození kouče v historii": Jágr válí, tým ne. I kvůli lazaretu

Daniel Poláček Daniel Poláček
9. 1. 2017 6:06
Nový trenér Floridy Tom Rowe už má za sebou takřka stejnou porci zápasů jako jeho neslavně vyhozený předchůdce. A lépe si rozhodně nevede.
Jaromír Jágr při tomto gólu ještě slavil s Finem Barkovem, teď v elitní lajně nemá ani jednoho z klíčových parťáků.
Jaromír Jágr při tomto gólu ještě slavil s Finem Barkovem, teď v elitní lajně nemá ani jednoho z klíčových parťáků. | Foto: Reuters

Praha – "Vyhrát 12 zápasů v řadě!" Tajné vánoční přání se hokejistům Floridy nevyplnilo. Místo toho, aby stejně jako loni drtili na přelomu roku jednoho soka za druhým, pokračují v podprůměrných výkonech.

Doufali, že jim pomůže blízkost vlastních fanoušků. Marně. V posledních devíti zápasech (osm z nich odehráli doma) zvítězili pouze třikrát a pořád zůstávají pod hranicí postupu do vyřazovacích bojů NHL.

Změna měla nastat na konci listopadu, kdy Panthers vyhodili trenéra Gerarda Gallanta. Nutno dodat, že dost necitlivě. Zatímco hráči po prohraném klání na půdě Caroliny nasedli do autobusu, oblíbený lodivod si musel sebrat věci a odjet taxíkem jiným směrem, což vyvolalo hlasitou kritiku.

Nejostřeji, jak bývá zvykem, vypálil kanadský komentátor Don Cherry, jenž prohlásil: "Hokeji se věnuji dlouho. Viděl jsem špatné vyhazovy trenérů, sám jsem dostal padáka, ale něco takové jsem nikdy neviděl. Je to nejhorší vyhazov v historii."

Jen šest výher z devatenácti pokusů

Jak je známo, Gallant odešel kvůli nevyrovnaným výsledkům a názorovým neshodám s klubovým vedením, které má k hokeji podstatně analytičtější přístup. Včetně majitele Vincenta Violy. Cherry, jenž přitahuje pozornost křiklavými obleky, nešetřil ani jeho: "Věděl jsem, že budou mít potíže. Americký chlápek, který se obklopil další lidmi z armády, najednou ví všechno o hokeji. Kdyby mu Gerard (Gallant) radil, jak má vést válku, bylo by vyhození namístě. Jenže tady jde o hokej."

Tvrdá slova, zvlášť když Viola koupil Panthers už v roce 2013. Klub z města Sunrise od té doby stále důsledněji odmítal roli ligového otloukánka a loni dokráčel k nejlepší základní části ve své historii. Přes léto však přišlo mnoho změn, možná příliš – armádní image, překopaná obrana, nový generální manažer Tom Rowe.

Právě on se postavil na střídačku za vyhozeného Gallanta. Hodlal vzpružit tým, jemuž o pár měsíců dřív dával novou tvář. Za šest týdnů však nic obdivuhodného nedokázal.

Florida sice má o trochu lepší přesilovky a oslabení, jenže celkově nesbírá víc úspěchů, naopak je o píď horší. V 19 zápasech pod Rowem získala stejný počet bodů, přičemž vyhrála jen šestkrát a nabrala záporné skóre 37:51.

Gallantovy statistiky – 22 duelů, 23 bodů a skóre 55:57.

Jágrovi se pod Rowem daří

Nastala však jedna pozitivní změna z českého pohledu. Jaromír Jágr v posledních 19 duelech nastřádal 14 bodů (4+10), čímž připomněl loňskou formu. Je ale otázka, zda legendárnímu veteránovi nesedí spíš pokročilá fáze sezony.

Jak Gallantovi, tak Roweovi každopádně nepřejí okolnosti. Panthers ve stávajícím ročníku ještě nenastoupili v nejsilnější sestavě. Momentálně má zdravotní potíže sedm hráčů, dva z nich patří do elitní lajny. Aleksander Barkov (dolní část těla) se možná vrátí tento týden, ovšem Jonathan Huberdeau (Achillova pata) plánuje návrat až na únor.

"Vypadá to, že každý zápas nám někdo vypadne," smutní Tom Rowe. "Zranění ale mají všichni v lize, takže se s tím musíme vyrovnat. Je to příležitost pro další kluky, takhle se na to musíme dívat."

Podle výsledků se však zdá, že neznámé tváře z farmy sezonu nezachrání.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Rusko také zakázalo na své území vstup osmi činitelům USA, mimo jiné šéfovi FBI, ředitelce tajných služeb, ministru vnitřní bezpečnosti či generálnímu prokurátorovi.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy