Návrat do NHL? Zavolejte Pittsburghu, říká Jágr. Nostalgii necítí: Všechno jsem zažil

jzp jzp
7. 10. 2022 6:19
Tréninky Nashvillu a San Jose před pražskými zápasy hokejové NHL sledoval také Jaromír Jágr. V sobotu by měl vhodit slavnostní buly. Přiznal ale, že slavná soutěž, v níž strávil 24 sezon, mu vlastně nechybí.
Jaromír Jágr
Jaromír Jágr | Foto: ČTK

V NHL prošel devíti kluby, vyhrál dva Stanley Cupy a nespočet individuálních trofejí. Jednu věc však Jágr nezažil. Jako člen zámořského týmu nikdy nehrál v Česku.

"Byl jsem blízko, pamatuju si, že Rangers hráli v Praze proti Tampě (v roce 2008, pozn. red.). Já jsem ale před sezonou odešel do KHL," připomněl svůj překvapivý krok, kdy neprodloužil smlouvu s newyorským klubem a vydal se do ruského Omsku.

"Nevím ale, jestli mě to mrzí," doplnil ke zmeškanému zápasu Rangers a Tampy. "Vynahradil jsem si to na domácím mistrovství světa 2015, kde jsem udělal tečku za reprezentační kariérou. Z mého pohledu to bylo víc než zápasy s klubem NHL."

Obdobu Global Series, jak severoamerická liga nazývá své současné zápasy po světě, však Jágr okusil. V roce 1989, nedlouho před sametovou revolucí, nastoupil za Československo proti Calgary Flames, tehdejším obhájcům Stanleyova poháru s Alem MacInnisem či Theorenem Fleurym v sestavě. Byla to pro něj premiéra v reprezentačním áčku.

"Byl jsem nervózní, bál jsem se," zavzpomínal. "Nejenže to byl můj první zápas, ale hlavně jsme nastoupili proti hráčům, kteří hráli úplně jiný hokej než my. Byli tvrdí, měli tam pár rváčů. Neměl jsem tedy strach, že bych něco pokazil nebo hrál špatně, ale že se mi něco stane."

Nakonec však bez újmy na zdraví slavil výhru 4:1. O rok později nastartoval kariéru v Pittsburghu a dokráčel až na druhé místo historické produktivity NHL.

V zámořské lize skončil před necelými pěti roky, kdy mu nevyšlo angažmá v Calgary. Když ale z klubového patra O2 areny sledoval tréninky současných superhvězd, nostalgii necítil.

"Mám to jinak než většina lidí. Svoje jsem si už užil, odvedl. Jsem šťastný a víceméně nic nepotřebuju. Co se týče NHL, dá se říct, že jsem všechno zažil a všechno viděl. A jsem za to rád," prohlásil.

Na pražské zápasy Nashvillu a San Jose se tedy netěší tolik jako průměrný fanoušek. "Vím ale, že se NHL hodně změnila. Spoustu hráčů ani neznám. V pátek určitě nepřijdu, protože s Kladnem hrajeme proti Plzni. V sobotu je ale velká šance, že budu házet buly, takže určitě přijdu a budu moct srovnávat, jak se liga od mého odchodu změnila," prozradil.

Před několika měsíci, kdy se v NHL otevíral trh s volnými hokejisty, tamějším generálním manažerům v nadsázce připomněl, že i on je k dispozici. "Je mi padesát, jsem pomalý, ale taky silný a mám šikovné ruce. Můžu přinést zkušenosti a rád bych hrál jen domácí zápasy. Zavolejte kdykoliv," napsal.

Do nového ročníku však zatím nenastoupil ani za Kladno. Chybí mu čas a chuť trénovat, takže nedokáže říct, kdy se vrátí na led. Zároveň ale popírá, že by s hokejem končil.

Teoreticky by ještě mohl jako hráč zamířit do NHL; podobně jako Zdeno Chára, který s Bostonem nedávno podepsal jednodenní smlouvu, aby se rozloučil. "To se ale ptáte špatného člověka," odpověděl na dotaz, jestli by ho lákala podobná rozlučka s Pittsburghem.

"Ten, kdo by měl podepisovat, je Pittsburgh, takže musíte zavolat tam," dodal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Americká prokuratura viní zakladatele burzy FTX z uplácení čínských úředníků

Americká prokuratura dnes vznesla nové obvinění vůči zakladateli zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX. Sam Bankman-Fried podle ní uplácením čínských úředníků porušil americký zákon proti korupčním praktikám v zahraničí (FCPA). Informovala o tom agentura Reuters.

Prokurátoři tvrdí, že Bankman-Fried nařídil poskytnutí kryptoměn v hodnotě nejméně 40 milionů dolarů (zhruba 874 milionů Kč) ve prospěch úředníků čínské vlády. Pomocí tohoto úplatku chtěl podle prokurátorů dosáhnout uvolnění účtů patřících jeho investičnímu fondu Alameda Research, které čínské úřady zmrazily. Na těchto účtech byly kryptoměny v hodnotě přes miliardu dolarů.

Převod první části úplatku se podle prokurátorů uskutečnil kolem listopadu 2021 z hlavního obchodního účtu fondu Alameda do soukromé kryptoměnové peněženky a zmrazené účty byly následně uvolněny. Poté podle prokuratury Bankman-Fried schválil převod zbývající části úplatku v hodnotě desítek milionů dolarů.

Jedenatřicetiletý Bankman-Fried již čelí řadě obvinění v souvislosti s kolapsem kryptoměnové burzy FTX. Podle prokurátorů ukradl miliardy dolarů z účtů klientů FTX, aby jimi pokryl ztráty fondu Alameda. Prokurátoři rovněž tvrdí, že Bankman-Fried organizoval poskytování nezákonných politických darů, aby si zajistil vliv ve Washingtonu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Žalobce zastavil trestní stíhání, kvůli kterému odešel šéf Vojenské policie

Státní zástupce zrušil trestní stíhání bývalého šéfa inspekce Vojenské policie Tomáše Voráče, kterého Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila z nelegálního nákupu přístroje proti odposlechům. Uvedla to v úterý Česká televize. Kvůli případu skončil ve funkci Voráčův tehdejší nadřízený, náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn. Podle ministerstva obrany Vrchní státní zastupitelství kauzu vrátilo k novému rozhodnutí.

Úterním rozhodnutím Vrchního státního zastupitelství se podle mluvčí ministerstva obrany Simona Cigánkové v kauze Voráče nic zásadního nezměnilo. Foltýn podle ní loni v prosinci ponechal Voráče v pozici šéfa inspekce Vojenské policie, přestože věděl, že je Voráč obviněn. Poznamenala, že měl nejpozději do osmi pracovních dnů učinit příslušné kroky. "To je v zásadním rozporu s povinnostmi náčelníka Vojenské policie, přičemž plukovník Foltýn o obvinění podplukovníka Voráče neinformoval ani ministryni obrany," uvedla.

Foltýn v únoru požádal o uvolnění poté, co mu ministryně obrany Jana Černochová (ODS) vytkla, že ji o obvinění neinformoval a záležitost se dozvěděla z médií. Navíc podle ní Fotýn měl Voráče na základě dřívějšího rozkazu ministra obrany postavit mimo službu. Foltýn řekl, že podle jeho právního názoru bylo "50 na 50", zda Voráče služby zprostit. Podotkl, že ve chvíli, kdy se jeho nadřízený domnívá, že nesplnil rozkaz, nezbývá mu nic jiného než rezignovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy