Žebříček top hokejistů shodil Čechy: Jágr ve třetí desítce, Hašek pátý mezi brankáři

jzp jzp
28. 9. 2021 9:44
Jaromír Jágr a Dominik Hašek patří k velikánům českého, ale i světového hokeje. V aktuálním žebříčku nejlepších hráčů historie od kanadského časopisu The Hockey News však skončili relativně nízko.
Poslední Jágrovou zastávkou v NHL bylo Calgary.
Poslední Jágrovou zastávkou v NHL bylo Calgary. | Foto: ČTK

Nejproduktivnější hokejista NHL hned po Gretzkém a nejlepší střelec po Gretzkém a Howeovi. Přestože Jágr stále hraje, už patří mezi nesmrtelné sportovní legendy. Leckdo by ho zařadil právě vedle Gretzkého.

Autoři žebříčku 75 nejlepších hráčů historie však českou osmašedesátku řadí níž. Mnohem níž. Mimo první i druhou desítku. Na celkové 21. místo.

Před Jágrem, kterého mnozí považují za historicky nejlepšího Evropana v NHL, jsou hned tři hráči ze starého kontinentu - osmý Alexandr Ovečkin, devátý Nicklas Lidström a dvacátý Dominik Hašek.

Ano, i Haškovo umístění vyvolává otazníky. Slavný "Dominátor" je v hierarchii maskovaných mužů až za dvanáctým Terrym Sawchukem, třináctým Patrickem Royem, sedmnáctým Martinem Brodeurem a devatenáctým Jacquesem Plantem.

Na sociální síti Reddit vyvolal žebříček z posledního čísla The Hockey News řadu kritických reakcí. "Umístění Haška s Jágrem je víc než znepokojivé," stálo v příspěvku s nejvíce souhlasnými "palci".

Srovnávat brankáře, útočníky a obránce z různých hokejových ér je v každém případě problematické. Hodně o tom vypověděl rok 2017. NHL tehdy v rámci svého stého výročí vyrukovala se seznamem nejlepších hráčů historie, přičemž nezapomněla ani na Jágra s Haškem. Stovku vyvolených však nijak neseřadila. Spory vyvolávala akorát absence některých jmen, například Jevgenije Malkina.

Zámořská média nicméně přispěchala s vlastními žebříčky. A pohled na Čechy v nich byl mimořádně rozmanitý.

Například známý novinář Kevin Allen z deníku USA Today "schoval" Jágra až na 22. příčku a Haška v elitní pětadvacítce opomněl úplně.

Oproti tomu server theScore zařadil Jágra na šesté místo mezi opěvovaného lídra Marka Messiera a Maurice Richarda, po němž je pojmenovaná trofej pro nejlepšího střelce ligy. Hašek skončil osmý a mezi brankáři první. "Žádný gólman v historii NHL nebyl lepší než Hašek v nejlepších letech," vysvětloval autor James Bisson.

Asi největší uznání projevil českým velikánům magazín The Hockey News prostřednictvím novináře Kena Campbella. Ten označil Jágra za druhého nejlepšího hokejistu historie po Gretzkém s popiskem: "Symbol dlouhotrvající dokonalosti a hříčka přírody."

Haška pak zařadil na čtvrté místo mezi montrealskou legendu Jeana Béliveaua a zřejmě nejlepšího obránce všech dob Bobbyho Orra.

Aktuální žebříček překvapuje i tím, že je v něm Jágr až za Haškem. Kritici, pro něž je kladenský fenomén "až" na hraně nejlepší dvacítky, mu na dálku připomínají, že Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče ligy vyhrál "jen" jednou a že po návratu z Ruska už nebyl tak nebezpečný.

Odborníci, kteří Jágra vidí v elitní desítce, zase dodávají, že slavná osmašedesátka se díky nebývale tvrdé práci přizpůsobila různým hokejovým érám a po celou kariéru ukazovala neuvěřitelný cit pro hru.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami
Další zprávy