Žebříček top hokejistů shodil Čechy: Jágr ve třetí desítce, Hašek pátý mezi brankáři

jzp jzp
28. 9. 2021 9:44
Jaromír Jágr a Dominik Hašek patří k velikánům českého, ale i světového hokeje. V aktuálním žebříčku nejlepších hráčů historie od kanadského časopisu The Hockey News však skončili relativně nízko.
Poslední Jágrovou zastávkou v NHL bylo Calgary.
Poslední Jágrovou zastávkou v NHL bylo Calgary. | Foto: ČTK

Nejproduktivnější hokejista NHL hned po Gretzkém a nejlepší střelec po Gretzkém a Howeovi. Přestože Jágr stále hraje, už patří mezi nesmrtelné sportovní legendy. Leckdo by ho zařadil právě vedle Gretzkého.

Autoři žebříčku 75 nejlepších hráčů historie však českou osmašedesátku řadí níž. Mnohem níž. Mimo první i druhou desítku. Na celkové 21. místo.

Před Jágrem, kterého mnozí považují za historicky nejlepšího Evropana v NHL, jsou hned tři hráči ze starého kontinentu - osmý Alexandr Ovečkin, devátý Nicklas Lidström a dvacátý Dominik Hašek.

Ano, i Haškovo umístění vyvolává otazníky. Slavný "Dominátor" je v hierarchii maskovaných mužů až za dvanáctým Terrym Sawchukem, třináctým Patrickem Royem, sedmnáctým Martinem Brodeurem a devatenáctým Jacquesem Plantem.

Na sociální síti Reddit vyvolal žebříček z posledního čísla The Hockey News řadu kritických reakcí. "Umístění Haška s Jágrem je víc než znepokojivé," stálo v příspěvku s nejvíce souhlasnými "palci".

Srovnávat brankáře, útočníky a obránce z různých hokejových ér je v každém případě problematické. Hodně o tom vypověděl rok 2017. NHL tehdy v rámci svého stého výročí vyrukovala se seznamem nejlepších hráčů historie, přičemž nezapomněla ani na Jágra s Haškem. Stovku vyvolených však nijak neseřadila. Spory vyvolávala akorát absence některých jmen, například Jevgenije Malkina.

Zámořská média nicméně přispěchala s vlastními žebříčky. A pohled na Čechy v nich byl mimořádně rozmanitý.

Například známý novinář Kevin Allen z deníku USA Today "schoval" Jágra až na 22. příčku a Haška v elitní pětadvacítce opomněl úplně.

Oproti tomu server theScore zařadil Jágra na šesté místo mezi opěvovaného lídra Marka Messiera a Maurice Richarda, po němž je pojmenovaná trofej pro nejlepšího střelce ligy. Hašek skončil osmý a mezi brankáři první. "Žádný gólman v historii NHL nebyl lepší než Hašek v nejlepších letech," vysvětloval autor James Bisson.

Asi největší uznání projevil českým velikánům magazín The Hockey News prostřednictvím novináře Kena Campbella. Ten označil Jágra za druhého nejlepšího hokejistu historie po Gretzkém s popiskem: "Symbol dlouhotrvající dokonalosti a hříčka přírody."

Haška pak zařadil na čtvrté místo mezi montrealskou legendu Jeana Béliveaua a zřejmě nejlepšího obránce všech dob Bobbyho Orra.

Aktuální žebříček překvapuje i tím, že je v něm Jágr až za Haškem. Kritici, pro něž je kladenský fenomén "až" na hraně nejlepší dvacítky, mu na dálku připomínají, že Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče ligy vyhrál "jen" jednou a že po návratu z Ruska už nebyl tak nebezpečný.

Odborníci, kteří Jágra vidí v elitní desítce, zase dodávají, že slavná osmašedesátka se díky nebývale tvrdé práci přizpůsobila různým hokejovým érám a po celou kariéru ukazovala neuvěřitelný cit pro hru.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Armin Laschet skončil v úřadu premiéra německé spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko

Neúspěšný kancléřský kandidát německé konzervativní unie CDU/CSU Armin Laschet oficiálně skončil v úřadu premiéra spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko. Lascheta, který bude nově působit v Berlíně jako poslanec Spolkového sněmu, vystřídá v čele zemské vlády tamní ministr dopravy Hendrik Wüst. Zemský sněm chce zvolit Wüsta premiérem ve středu.

Wüst, kterého si Laschet vybral za svého nástupce, již od soboty vede zemskou organizaci Křesťanskodemokratické unie (CDU) v Severním Porýní-Vestfálsku. Tento post Laschet, který je zároveň celoněmeckým předsedou CDU, rovněž uvolnil.

CDU/CSU v zářijových parlamentních volbách skončila těsně druhá za sociální demokracií (SPD). Jednání o vládní koalici vede sociální demokrat Olaf Scholz se Zelenými a liberálními svobodnými demokraty (FDP), což pro unii po 16leté vládě dosluhující konzervativní kancléřky Angely Merkelové znamená odchod do opozice.

Laschet již před volbami prohlásil, že se nehledě na výsledek vzdá svých funkcí v Severním Porýní-Vestfálsku. Po volebním neúspěchu neusiloval o to, aby zůstal zemským premiérem, funkci dal proto k dispozici. Souběh premiérské funkce a poslaneckého mandátu ve Spolkovém sněmu navíc neumožňuje zemská ústava Severního Porýní-Vestfálska. V úterý se Laschet v Berlíně zúčastní ustavujícího zasedání Spolkového sněmu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 30 minutami

Důvěra v českou ekonomiku v říjnu klesla, snížila se tak čtvrtý měsíc za sebou

Důvěra v českou ekonomiku v říjnu klesla o 0,9 bodu na 95,3 bodu, snížila se tak čtvrtý měsíc za sebou. Pesimističtější jsou podnikatelé i spotřebitelé. Důvěru firem v ekonomiku ovlivňuje nepříznivá situace v automobilovém průmyslu a nedostatek materiálů, u spotřebitelů zejména obavy ze zdražování. Vyplynulo to z informací, které na webu dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Ve srovnání s loňským říjnem jsou uvedené indikátory vyšší.

U podnikatelů důvěra v ekonomiku v říjnu meziměsíčně klesla o 0,6 bodu na 94,7 bodu a u spotřebitelů o 2,2 bodu na hodnotu 98,5. Na pohledu firem na ekonomiku ČR se podle vedoucího oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiřího Obsta negativně podepisuje vedle situace v automobilovém průmyslu a návazných odvětvích nedostatek materiálů. Podniky jej vnímají jako zásadní bariéru, která mnohdy vede k útlumu či zastavení výroby, a to se odráží mimo jiné ve výrazně nižším využití výrobních kapacit, doplnil Obst. Spotřebitelé ze všeho nejvíce pak vnímají současné výrazné zvýšení cenové hladiny, přičemž až polovina z nich očekává v příštích měsících její další růst, uvedla Anastasija Nejasova z oddělení konjunkturálních průzkumů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy