Nejlepší o parník, vzpomínají na mladého Jágra. Na draftu klamal, aby spadl k Mariovi

Daniel Poláček Daniel Poláček
22. 6. 2020 15:37
Jaromír Jágr měl před 30 lety tak trochu popřít logiku hokejového draftu. V NHL panuje přesvědčení, že si Pittsburgh, kde svoji zámořskou kariéru rozjel, vlastně sám vybral. Nikoliv naopak.
Jaromír Jágr a Mario Lemieux (1997)
Jaromír Jágr a Mario Lemieux (1997) | Foto: ČTK

Draft je v zámořském hokeji nesmírně populární. Přitahuje kupu pozornosti před samotnou událostí, ale i po ní. 

Takzvané redrafty, kdy média po letech sestavují pozměněné žebříčky, opřené o aktuální poznatky, pravidelně plní stránky novin. Dražba talentů z roku 1990 není výjimkou. A kdyby proběhla znovu, z hráčů do pole by jednoznačně kraloval Jágr. Původně přitom skončil až pátý. 

Před ním šli postupně na řadu Owen Nolan, Petr Nedvěd, Keith Primeau a Mike Ricci. Všichni měli víc než slušnou kariéru, ale pokud jde o bodové součty, Jágr všechny předčil přinejmenším dvojnásobně.

Někdejší šéfové Québecu, Vancouveru, Detroitu a Philadelphie, kteří vybírali před Pittsburghem, tak dodnes čelí posměškům.

Někteří však namítají, že Jágra měli zapsaného jako svoji první volbu. "Byl nejlepší ze všech," řekl před časem deníku The Province tehdejší skaut Vancouveru Mike Penny.

"Všichni ho měli jako prvního, a to o parník," zavzpomínal pro stanici Sportsnet Brian Burke, který před 30 lety řídil hokejové operace Canucks.

Jágr tehdy zářil v Kladně, přičemž stihl také dvě světové šampionáty. Zazářil hlavně na dvacítkách ve Finsku, kde v pouhých sedmi zápasech nashromáždil 18 bodů. Legendární Bobby Clarke, tou dobou generální manažer Philadelphie, poté označil vlasatého křídelníka za nejlepšího hráče na draftu. Jenže později dostal vyhazov.

Velký zájem o Jágra měl také kanadský Québec, který vybíral jako první.

"Dokonce za mnou byli na Kladně, tenkrát jim s vyjednáváním pomáhal i Peter Šťastný," vzpomínal Jágr ve své první autobiografii. "Slibovali v té době hory doly, říkali, že prý dohodnou s prezidentem Havlem, abych nemusel na vojnu, a dají mi pohádkovou smlouvu."

"Mě to však do Québecu příliš netáhlo, i když je to hezké město," pokračoval. "Nordiques tehdy neměli žádnou šanci postoupit do play off, proto jsem tam moc nechtěl. Stejně jako o něco později Lindros. Ale kdyby mě draftovali, určitě bych tam šel. Québec se však naštěstí zaměřil na jiného koně a mě pustil k vodě."

Důvodem ale nebyly Jágrovy hokejové nedostatky. Spíš nejistota, zda by kladenský klenot dorazil.

Nepřijedu, vzkazoval ostatním

Stejně uvažovali ve Vancouveru. "V Československu si měl Jágr odkroutit dva roky povinné vojenské služby. To je jediný důvod, proč nešel jako první," prohlásil Burke.

Vadila také útočníkova platná smlouva v Kladně. "A vybrat si kluka, který nedorazí, to jsme fakt nepotřebovali," doplnil skaut Penny.

Jágr se nakonec propadl až na pátou příčku, kde po něm rychle skočil překvapený Pittsburgh. 

"Zaskočilo nás, že takhle spadl. Po letech jsem se ale dozvěděl, že ostatním klubům při pohovorech vykládal, že do zámoří hned nepřijede," prozradil Craig Patrick, tehdejší generální manažer Pittsburghu. "Když jsme se ho ale na to samé ptali my, odpověděl: 'Když mě draftujete, dorazím hned další den.' Takže si myslím, že jiné týmy couvly kvůli tomu, co jim řekl."

Jágr, jak sám přiznal, už před draftem počítal s tím, že půjde buď do Philadelphie, nebo Pittsburghu, kde hrál útočníkův idol Mario Lemieux.

Z klubů, které si Jágra mohly vybrat v draftu, ale nevybraly, nastoupil český křídelník za Philadelphii.
Z klubů, které si Jágra mohly vybrat v draftu, ale nevybraly, nastoupil český křídelník za Philadelphii. | Foto: Reuters

Zřejmě jediným klubem z první pětky, který o budoucí legendu nestál, byl Detroit. "V tom roce prý nechtěli vůbec žádného Čecha či jiného Evropana," líčil Jágr.

Ačkoliv v Pittsburghu slavili, že jim osmašedesátka spadla do náruče, novináře pořadí draftovaných hvězdiček nezaskočilo. Třeba magazín The Hockey News předpovídal Jágrovi šesté místo.

"Někteří skauti ho vidí jako nejlepšího hráče letošního draftu, ale to je menšinový názor," stálo v časopise. "Šance, že z něj bude jednička, je malá. Určitě se ale může dostat mezi pět nejvýše postavených."

V odstavcích kromě chvály zazněly rovněž výhrady, které s odstupem času působí úsměvně: "Jágr až tak moc nevyčnívá. Svojí šikovností vás nezaujme tolik jako celkovými schopnostmi."

Kladno dělalo potíže

Pár týdnů po draftu museli manažeři Québecu či Vancouveru litovat. Jágr hned podepsal smlouvu s Pittsburghem a byl připravený nastupovat vedle Lemieuxe. Na vojnu, která od roku 1990 postupně uvolňovala náborová pravidla, nešel. Kladno opustil.

Málem ale musel utéct.

"Kladno začalo dělat určité potíže," prozradil Jágr ve své autobiografii. Vysvětlil, že muselo dojít k finančnímu vyrovnání: "Pittsburgh nabízel 250 tisíc dolarů a Kladnu se to zdálo málo. A tak začala přetahovaná. Nejprve Kladno volalo do Pittsburghu, že za mě chtějí 500 tisíc. Pak to zvýšili na 750 a pak zase pro změnu požadovali 300 tisíc švýcarských franků. Neptejte se mě, jak na ty franky přišli."

Kladenský klub nakonec dostal 200 tisíc dolarů (v dnešním kurzu téměř pět milionů korun). Jágr se v NHL uvedl dvěma Stanley Cupy v řadě.

Jak by se jeho zámořská kariéra vyvíjela, kdyby ji rozjížděl v Québecu vedle Joea Sakica či ve Vancouveru vedle Pavla Bureho, lze jen spekulovat. Nepochybně ale jde o přitažlivou alternativní realitu.

Video: Jak být v životě vítězem? Buďte pořád nespokojení jako Jágr, radí Jelínek

Jágr extrémně miluje hokej a chce od něj extrémně hodně - bodů, peněz, úspěchu. Sport je paralela mezi byznysem a životem. Definice úspěchu neexistuje | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 8 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy