Jágr dal 750. gól, Floridu však sestřelil Ovečkin. Skórovali i Hertl, Faksa a Polák

Aktualizováno 21. 10. 2016 9:08
Hokejista Jaromír Jágr dosáhl v letošním ročníku zámořské NHL na první milník, podařilo se mu vstřelit 750. gól. Florida však s Washingtonem prohrála 2:4. Branku slavili také Tomáš Hertl, Radek Faksa a Roman Polák. Celkem bodovalo devět Čechů.
Podívejte se na Jágrův 750. gól v NHL. | Video: YouTube

Florida – Od Aleksandera Barkova dostal přesně načasovanou nahrávku mezi kruhy a střelou do horního rohu nedal brankáři šanci. Tak Jaromír Jágr ukončil čekání na gól v letošní sezoně a navíc dosáhl na úctyhodný milník. 750 branek v NHL před ním dokázali nastřílet jen Wayne Gretzky a Gordie Howe.

"Vždycky je hezké dát první gól, povedlo se mi to díky dobré nahrávce. Ve středu hřiště jsem měl hodně místa," řekl 44letý Jágr po utkání. "Už v předchozích zápasech jsem měl hodně šancí, akorát to tam nespadlo."

Se započítáním závěru minulé sezony čekal legendární útočník na trefu už deset duelů, ovšem vyrovnání na 2:2 proti Washingtonu mu příliš radosti nepřineslo. Byl sice vyhlášen první hvězdou večera, ale výhru slavili hosté. Ve 48. minutě o ní rozhodl Alexandr Ovečkin.

"Ve třetí třetině jsme nehráli moc dobře," komentoval Jágr konečný výsledek 2:4. "Z nějakého důvodu jsme se nedostávali do útočného pásma a nevytvářeli si šance. Pár jsme jich měli, ale to nestačí."

Floridu mrzel hlavně neuznaný gól Coltona Scevioura, jenž srovnal na 2:2 ještě před Jágrem. Tedy, alespoň si to myslel. Záznam odhalil, že Sceviourova trefa přišla až po (předčasném) hvizdu rozhodčího.

"Je to zklamání, ten gól by se nám pochopitelně hodil, ale rozhodčí měl za to, že puk už kontroluje brankář. Udělal chybu, to se stává," prohlásil Gerard Gallant, kouč Panthers.

Skórovali také Faksa, Polák a Hertl

Premiérový gól v novém ročníku vstřelili ve čtvrtečním programu NHL ještě další dva čeští hokejisté. Radek Faksa využil zaváhání gólmana Petera Budaje při rozehrávce a trefou do odkryté branky vstřelil první gól Dallasu, který nakonec prohrál s Los Angeles 3:4 v prodloužení. Obránce Roman Polák otevřel skóre střelou od modré čáry, ale s Torontem si po výsledku 2:3 neodvezl z Minnesoty ani bod.

K vítězství nevedl ani gól Tomáše Hertla, který pohotovou dorážkou vstřelil úvodní branku zápasu. San Jose totiž nevyšla v repríze posledního finále Stanleyova poháru poslední třetina, ve které ztratili na ledě Pittsburghu náskok 2:0 a prohráli 2:3. "Během druhé přestávky jsem hráčům řekl, že můžou vyhrát i nepohledným hokejem. Na konci zápasu se neudělují body za styl," vysvětlil proměnu týmu trenér Pittsburghu Mike Sullivan.

Po jedenácti měsících si v NHL zachytal brankář Carey Price, který dovedl Kanadu na letošním Světovém poháru k triumfu. V úspěšnému návratu pomohla devětadvacetiletému gólmanovi také ofenzivní podpora spoluhráčů. Montreal vedl už ve 26. minutě nad Arizonou 4:0 a nakonec zvítězil 5:2.

"Byl dobrý jako obvykle. V klíčových chvílích nás podržel a samozřejmě všichni víme, co v něm máme. Je to skvělý hráč a bojovník. S ním v brance máte šanci vyhrát každý zápas," uvedl Shea Weber, který před sezonou přišel z Nashvillu do Montrealu výměnou za P.K. Subbana a proti Arizoně vstřelil první gól v sezoně. Dvěma asistencemi se na výhře Canadiens podílel Tomáš Plekanec a na druhé straně si jednu přihrávku připsal Radim Vrbata.

David Pastrňák asistoval u vítězné branky uzdravenému Patrici Bergeronovi, který ve svém prvním startu v sezoně rozhodl gólem v předposlední minutě o výhře Bostonu 2:1 nad New Jersey. Český útočník uspěl v osobním souboji v rohu kluziště, puk posunul Bradu Marchandovi, který mezi kruhy našel Bergerona.

Bez vítězství v soutěži už je jenom Columbus, protože Carolina uspěla na ledě Calgary 4:2. Do základní sestavy hostů se nevešli Martin Frk a Jakub Nakládal, který přišel o možnost nastoupit proti bývalým spoluhráčům. Domácí útočník Michael Frolík byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu, byť nebodoval.

Výsledky NHL

Boston – New Jersey 2:1 (0:0, 0:0, 2:1)

Branky: 50. Marchand, 59. Bergeron (Pastrňák) - 45. Palmieri. Střely na branku: 36:29. Diváci: 17.565. Hvězdy zápasu: 1. Bergeron, 2. Marchand, 3. Rask (všichni Boston).

Philadelphia – Anaheim 2:3 (0:1, 2:1, 0:1)

Branky: 25. Simmonds (Voráček), 31. Read - 12. Wagner, 37. Perry, 52. Garbutt. Střely na branku: 22:26. Diváci: 19.982. Hvězdy zápasu: 1. Garbutt (Anaheim), 2. Read (Philadelphia), 3. Perry (Anaheim).

Pittsburgh – San Jose 3:2 (0:0, 0:2, 3:0)

Branky: 47. Malkin, 50. Wilson, 55. Hörnqvist - 26. Hertl, 37. Marleau. Střely na branku: 20:34. Diváci: 18.511. Hvězdy zápasu: 1. Hörnqvist, 2. Malkin, 3. Fleury (všichni Pittsburgh).

Montreal – Arizona 5:2 (1:0, 3:2, 1:0)

Branky: 14. Jemelin, 23. Mitchell, 25. Weber (Plekanec), 26. Galchenyuk, 53. Lehkonen (Plekanec) - 27. Chychrun (Vrbata), 37. Dauphin. Střely na branku: 43:29. Diváci: 21.288. Hvězdy zápasu: 1. Weber, 2. Gallagher, 3. Radulov (všichni Montreal).

Tampa Bay – Colorado 0:4 (0:1, 0:1, 0:2)

Branky: 20. a 40. Duchene, 48. Martinsen, 53. Söderberg. Střely na branku: 27:16. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Duchene, 2. Varlamov, 3. MacKinnon (všichni Colorado).

Florida – Washington 2:4 (1:2, 1:0, 0:2)

Branky: 14. Matheson, 35. Jágr - 9. Williams, 11. Kuzněcov, 48. Ovečkin, 59. Johansson. Střely na branku: 28:29. Diváci: 12.440. Hvězdy zápasu: 1. Jágr (Florida), 2. Ovečkin, 3. Holtby (oba Washington).

Minnesota – Toronto 3:2 (0:0, 1:2, 2:0)

Branky: 31. a 52. E. Staal, 43. Dalpe - 30. Polák, 36. Matthews. Střely na branku: 27:33. Diváci: 18.968. Hvězdy zápasu: 1. E. Staal, 2. Dalpe, 3. Dubnyk (všichni Minnesota).

Dallas – Los Angeles 3:4 v prodl. (1:1, 1:2, 1:0 - 0:1)

Branky: 12. Faksa, 25. Jamie Benn, 58. Spezza - 9. Dowd, 22. Carter, 40. Pearson, 62. Martinez. Střely na branku: 20:39. Diváci: 18.532. Hvězdy zápasu: 1. Pearson (Los Angeles), 2. Spezza (Dallas), 3. Martinez (Los Angeles).

Calgary – Carolina 2:4 (0:2, 1:1, 1:1)

Branky: 39. Brouwer, 49. Gaudreau - 8. Teräväinen, 17. Rask, 25. Stalberg, 60. Skinner. Střely na branku: 26:32. Diváci: 17.652. Hvězdy zápasu: 1. Teräväinen (Carolina), 2. Frolík, 3. Giordano (oba Calgary).

Edmonton – St. Louis 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)

Branky: 27. Pitlick, 41. Lucic, 60. McDavid - 24. Jakupov (Jaškin). Střely na branku: 23:35. Diváci: 18.347. Hvězdy zápasu: 1. Talbot, 2. Lucic (oba Edmonton), 3. Allen (St. Louis).

Vancouver – Buffalo 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)

Branky: 32. Hansen, 50. D. Sedin - 52. Baptiste. Střely na branku: 20:27. Diváci: 17.809. Hvězdy zápasu: 1. Markström, 2. Hansen (oba Vancouver), 3. Reinhart (Buffalo).