Hronek zazářil v NHL. Český obránce dal proti Torontu gól a na tři přihrál

27. 2. 2022 7:21
Hokejový obránce Filip Hronek si připsal poprvé v kariéře v NHL čtyři body, gólem a třemi asistence ale neodvrátil porážku Detroitu 7:10 s Torontem.
David Kämpf z Toronta (64) a detroitský Filip Hronek (17) bojují o puk.
David Kämpf z Toronta (64) a detroitský Filip Hronek (17) bojují o puk. | Foto: Reuters

V dresu kanadského klubu zazářil Mitchell Marner šesti body (4+2) a na výhře se podíleli Ondřej Kaše s Davidem Kämpfem shodnou bilancí jednoho gólu i přihrávky. Do branky vítězů se postavil za stavu 7:5 Petr Mrázek a inkasoval dvakrát z osmi střel.

Hronek nastupuje v NHL čtvrtou sezonu a před utkáním s Torontem zažil v soutěži dva tříbodové večery, ve kterých si loni proti Carolině a v prosinci 2019 proti Winnipegu připsal shodně gól a dvě přihrávky. Český bek zaznamenal poprvé i tři asistence v jednom zápase NHL.

Hronek se zapsal proti Torontu poprvé do statistik v jedenácté minutě za stavu 0:2, když po vyhraném vhazování posunul puk na Marca Staala a jeho střelu dorazil Lucas Raymond.

Zbývající tři body zaznamenal na začátku poslední třetiny, v níž měl prsty ve snížení z 2:7 na 5:7. Český obránce vstřelil třetí gól týmu nahozením od modré čáry a o chvíli později tečoval jeho střelu Carter Rowney. Třetí asistenci získal za nastřelení puku do útočného pásma, po němž se z ostrého úhlu prosadil Joe Veleno. Hronek si vylepšil sezonní statistiky na 5+23 a v produktivitě obránců je ve třetí desítce.

Kaše asistoval u první branky zápasu, Kämpf zvyšoval v úvodní třetině tečí na 3:1 a osmou trefou sezony vyrovnal své maximum v NHL. Na něj navázal Marner čistým hattrickem v rozmezí 21. až 30. minuty a hlavně jeho zásluhou odskočilo Toronto domácím ve druhé třetině na 7:2.

"Už jsem měl několikrát šanci na hattrick, ale až doteď se mi to nedařilo a zůstal jsem na dvou gólech. Když jsem dal třetí branku, snažil jsem se zůstat nad věcí, ale nebudu lhát, byl to úžasný pocit," řekl Marner, který si stanovil i nové maximum v počtu bodů v jednom utkání.

Detroit zápas i díky Hronkovi zdramatizoval a Mrázek už do minuty po svém nástupu lovil puk z branky po teči Michaela Rasmussena. Nápor Detroitu přibrzdil Ilja Michejev gólem na 8:6, ale za 41 sekund dal kontaktní branku Raymond. Hosté kontrovali v oslabení a po průniku Kämpfa, který tím překonal své bodové maximum v sezoně (8+12), zvýšil zblízka Kaše.

Desítku završil po efektní souhře Marner. Kromě něj byli produktivní i jeho spoluhráči z formace Michael Bunting (1+4) a Auston Matthews (1+3). "Vypadali nezastavitelně," řekl trenér Toronta Sheldon Keefe. Hronek se tak nevešel ani mezi tři hvězdy zápasu.

Naposledy padlo v utkání NHL alespoň 17 branek v roce 2011. "Pro fanoušky to bylo vzrušující, ale pro trenéry k zbláznění, protože se dělalo hodně chyb. Do ideálu mělo utkání hodně daleko," řekl kouč Detroitu Jeff Blashill. "První dvě třetiny jsme hráli velmi špatně, bylo proto šílené i to, že jsme se ještě vrátili do zápasu," doplnil Staal.

Ve zbývajících devíti zápasech sobotního programu bodoval z českých hráčů už jen David Pastrňák, po jehož přihrávce zpečetil Patrice Bergeron výhru Bostonu 3:1 na ledě San Jose. V závěrečných minutách měl velkou šanci na vyrovnání Tomáš Hertl, ale o gól do odkryté branky jej obral vleže zákrokem lapačkou Jeremy Swayman. Dvě trefy vítězů, kteří měli střeleckou převahu 37:16, si připsal Brad Marchand.

Steven Stamkos nastoupil poprvé v utkání pod širým nebem a třemi body (1+2) včetně vítězného gólu z 52. minuty se zasloužil o výhru Tampy Bay 3:2 v Nashvillu. Z vítězství se radovali i čeští hráči Ondřej Palát s Janem Ruttou, na druhé straně zůstal gólman David Rittich na střídačce.

Zápas se uskutečnil na Nissan Stadium, kde je doma tým amerického fotbalu Tennessee Titans, a sledovalo jej téměř sedmdesát tisíc lidí. "Panovala úžasná atmosféra. Počasí nám vyšlo perfektně, led byl v dobrém stavu. Byla to skvělá zkušenost a všechno bylo vynikající, až na výsledek," řekl autor jedné branky Nashvillu Filip Forsberg. "Bojovalo se celý zápas, každý dal po dvou gólech v přesilovkách. Rozhodla ta (Stamkose) při hře pět na pět," upřesnil.

NHL:

Florida - Edmonton 3:4 (2:1, 0:3, 1:0)

Branky: 17. a 56. Barkov, 12. Lundell - 11., 28. a 40. D. Ryan, 31. Draisaitl. Střely na branku: 47:22. Diváci: 15.628. Hvězdy zápasu: 1. D. Ryan, 2. Koskinen (oba Edmonton), 3. Barkov (Florida).

Philadelphia - Washington 2:1 (2:0, 0:1, 0:0)

Branky: 1. Giroux, 19. Atkinson - 27. Oshie. Střely na branku: 22:28. Diváci: 18.276. Hvězdy zápasu: 1. Atkinson, 2. Giroux (oba Philadelphia), 3. Oshie (Washington).

Pittsburgh - NY Rangers 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)

Branka: 46. Malkin. Střely na branku: 26:27. Diváci: 18.413. Hvězdy zápasu: 1. Jarry, 2. Malkin (oba Pittsburgh), 3. Šesťorkin (NY Rangers).

Ottawa - Montreal 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)

Branky: 22. White - 17. a 35. Lehkonen. Střely na branku: 27:32. Diváci: 9958. Hvězdy zápasu: 1. Lehkonen (Montreal), 2. White (Ottawa), 3. Hammond (Montreal).

Nashville - Tampa Bay 2:3 (1:0, 0:2, 1:1)

Branky: 9. Jeannot, 53. F. Forsberg - 21. B. Point, 27. Kučerov, 52. Stamkos. Střely na branku: 28:33. Diváci: 68.619. Hráno na Nissan Stadium v Nashvillu. Hvězdy zápasu: 1. Stamkos, 2. Kučerov (oba Tampa Bay), 3. Saros (Nashville).

Detroit - Toronto 7:10 (1:3, 1:4, 5:3)

Branky: 11. a 48. Raymond (na první Hronek), 34. Gagner, 41. Hronek, 43. Rowney (Hronek), 45. Veleno (Hronek), 46. Rasmussen - 21., 25., 30. a 56. Marner, 4. Nylander (Kaše), 7. Bunting, 12. Kämpf, 39. Matthews, 48. Michejev, 51. Kaše (Kämpf). Střely na branku: 33:39. Petr Mrázek odchytal za Toronto 15:18 minuty, inkasoval dva góly z osmi střel a úspěšnost zásahů měl 75 procenta. Diváci: 18.791. Hvězdy zápasu: 1. Marner, 2. Matthews (oba Toronto), 3. Raymond (Detroit).

Calgary - Minnesota 7:3 (3:1, 2:0, 2:2)

Branky: 11. a 60. Toffoli, 12. a 59. M. Tkachuk, 18. Gudbranson, 37. Mangiapane, 40. Coleman - 2. F. Gaudreau, 54. Bjugstad, 55. Kaprizov. Střely na branku: 35:25. Diváci: 9639. Hvězdy zápasu: 1. M. Tkachuk, 2. Toffoli, 3. Gudbranson (všichni Calgary).

Vegas - Colorado 2:3 (2:1, 0:0, 0:2)

Branky: 5. Stephenson, 9. Marchessault - 8. Burakovsky, 46. Compher, 47. MacKinnon. Střely na branku: 36:21. Diváci: 18.333. Hvězdy zápasu. 1. Marchessault, 2. Brossoit (oba Vegas), 3. Compher (Colorado).

San Jose - Boston 1:3 (0:1, 1:0, 0:2)

Branky: 33. Meier - 15. a 44. Marchand, 60. Bergeron (Pastrňák). Střely na branku: 16:37. Diváci: 17.260. Hvězdy zápasu: 1. Marchand (Boston), 2. Reimer (San Jose), 3. McAvoy (Boston).

Los Angeles - NY Islanders 5:2 (2:0, 2:1, 1:1)

Branky: 4. Danault, 8. Roy, 21. Byfield, 40. Lemieux, 60. Moore - 30. Lee, 59. Pageau. Střely na branku: 35:28. Diváci: 18.230. Hvězdy zápasu: 1. Roy, 2. Määttä, 3. Danault (všichni Los Angeles).