Hrdina Pastrňák. Český kanonýr rozhodl tři minuty před koncem o výhře Bostonu

Aktualizováno 29. 11. 2021 8:47
Český hokejový útočník David Pastrňák vstřelil v NHL vítězný gól Bostonu v souboji s Vancouverem. Bruins zdolali Canucks 3:2 a Pastrňák se posunul zpět do čela produktivity českých hráčů (7+11).
Útočník Bostonu David Pastrňák gólem rozhoduje utkání s Vancouverem
Útočník Bostonu David Pastrňák gólem rozhoduje utkání s Vancouverem | Foto: Reuters

Hokejisté Bostonu po dvou třetinách prohrávali s trápícím se Vancouverem 1:2, ale ve třetí části dokázali dvěma góly vývoj zápasu otočit a došli si pro výhru 3:2.

Pastrňák rozhodl v přesilové hře v 57. minutě, kdy po křížné přihrávce Brada Marchanda přes brankoviště vstřelil svůj sedmý gól v sezoně.

Český kanonýr si připsal osmnáctý bod a díky více vstřeleným gólům je před Jakubem Voráčkem v čele bodování českých hokejistů.

Havířovský rodák se zapojil také do akce, která předcházela vyrovnávací brance Bostonu. Střelou ze svého oblíbeného místa v levém kruhu rozezvonil tyč branky Jaroslava Haláka. V následné skrumáži se o dorážku neúspěšně snažili Patrice Bergeron a Nick Foligno, puk se ale dostal k Marchandovi, jenž trefil poloodkrytou branku.

"Myslel jsem, že Pastrňák dal gól, tak jsem na chvíli přestal hrát. Když jsem si všiml, že kluci stále bojují, našel jsem si místo blíž u branky a puk se ke mně šťastně odrazil," popsal Marchand, jenž byl vyhlášen první hvězdou zápasu. Kanadského forvarda mezi nejlepšími hráči utkání doplnili jeho spoluhráči z prvního útoku Pastrňák a Bergeron.

Vancouver kvůli nezvládnuté třetí části prohrál devátý z posledních deseti zápasů a v tabulce Západní konference je předposlední. Boston na Východě drží desátou pozici.

"Z našeho pohledu je to frustrující. Celé dvě třetiny jsme je skoro k ničemu nepustili, ale ve třetí části jejich první formace z ničeho nic dvakrát udeřila a otočila stav zápasu. Takhle hrají, dokážou využívat šance, a proto se v play-off tradičně dostávají daleko," řekl střelec druhé branky Canucks Conor Garland.

Bodoval také Martin Nečas, jeho asistence ale k výhře Caroliny nevedla, Hurricanes podlehli Washingtonu 2:4 a nezvládli třetí z posledních čtyř zápasů.

Hurricanes smazali ve třetí části dvoubrankovou ztrátu, ale nepohlídali si úplný závěr zápasu, ve kterém dvakrát inkasovali.

Vyrovnávací branku na 2:2 připravil Ninu Niederreiterovi skvělou zpětnou přihrávkou Nečas. Capitals ale v 58. minutě odpověděli gólem Dmitrije Orlova a definitivní podobu výsledku dal do prázdné branky John Carlson.

Jeden gól Washingtonu vstřelil také Alexandr Ovečkin, který v historickém pořadí střelců stíhá Jaromíra Jágra. Ruský kanonýr dal po fantastické Orlovově přihrávce svůj 749. gól v NHL a na českou legendu ztrácí už pouze 17 tref.

Toronto, v jehož dresu odehrál přes 18 minut David Kämpf, porazilo Anaheim 5:1 a prodloužilo sérii venkovních výher na sedm zápasů. Devětatřiceti zásahy dovedl Maple Leafs k vyrovnání klubového rekordu brankář Jack Campbell. "Všichni přesně vědí, co mají dělat a stoprocentně to dodržují. Kluci znají své role a každý se dokáže obětovat pro tým," chválil spoluhráče Campbell.

Hokejisté Maple Leafs vyhráli devátý z posledních deseti zápasů a v tabulce Východní konference jsou o skóre druzí za Washingtonem. V sestavě kanadského celku opět chyběli zranění Ondřej Kaše a Petr Mrázek.

Z výhry se radovali také hokejisté San Jose, kteří díky dvěma gólům švýcarského útočníka Tima Meiera porazili Chicago 2:0. Nejlepší český střelec v NHL Tomáš Hertl v utkání nebodoval, stejně jako Radim Šimek a Dominik Kubalík.

Také v souboji New Jersey s Philadelphií vyšel český hokejista bodově naprázdno. Pavel Zacha, jenž se s Hertlem dělí o pozici nejlepšího českého kanonýra, byl na začátku třetí třetiny blízko svému devátému gólu v ročníku, ale jeho střela z levého kruhu skončila jen na horní tyčce. Brněnský rodák neúspěchu nemusel litovat. Devils ve třetí části vstřelili tři góly a porazili Flyers 5:2.

Nevydařený zápas odehrál český obránce Tampy Bay Jan Rutta, který si proti Minnesotě připsal dva záporné body ve statistice plus/minus. U prohry obhájců Stanley Cupu 2:4 byl i Ondřej Palát, jenž za 19 minut jednou vystřelil na branku.

Výsledky NHL:

Boston - Vancouver 3:2 (1:1, 0:1, 2:0)

Branky: 6. Blidh, 49. B. Marchand, 57. Pastrňák - 4. Pearson, 33. Garland. Střely na branku: 24:27. Diváci: 17.850. Hvězdy zápasu: 1. Marchand, 2. Pastrňák, 3. Bergeron (všichni Boston).

Carolina - Washington 2:4 (0:0, 0:2, 2:2)

Branky: 47. Kotkaniemi, 54. Niederreiter (Nečas) - 32. Ovečkin, 33. Protas, 58. D. Orlov, 59. Carlson. Střely na branku: 32:25. Diváci: 18.815. Hvězdy zápasu: 1. D. Orlov (Washington), 2. Kotkaniemi (Carolina), 3. Samsonov (Washington).

Minnesota - Tampa Bay 4:2 (2:1, 0:1, 2:0)

Branky: 12. Bjugstad, 17. V. Rask, 50. Hartman, 60. Foligno - 12. Perry, 30. Killorn. Střely na branku: 37:30. Diváci: 17.785. Hvězdy zápasu: 1. Hartman, 2. Talbot, 3. Bjugstad (všichni Minnesota).

Anaheim - Toronto 1:5 (0:0, 0:2, 1:3)

Branky: 48. H. Lindholm - 28. Matthews, 32. Bunting, 41. Kerfoot, 57. W. Nylander, 58. Simmonds. Střely na branku: 40:31. Diváci: 13.664. Hvězdy zápasu: 1. Bunting (Toronto), 2. H. Lindholm (Anaheim), 3. J. Campbell (Toronto).

Chicago - San Jose 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)

Branky: 34. a 59. T. Meier. Střely na branku: 29:22. Diváci: 17.663. Hvězdy zápasu: 1. Reimer (San Jose), 2. M.-A. Fleury (Chicago), 3. T. Meier (San Jose).

New Jersey - Philadelphia 5:2 (1:1, 1:0, 3:1)

Branky: 22. a 58. A. Johnsson, 6. D. Hamilton, 52. Bratt, 55. Bastian - 18. Laughton, 44. Farabee. Střely na branku: 35:25. Diváci: 13.113. Hvězdy zápasu: 1. A. Johnsson, 2. Bratt, 3. D. Hamilton (všichni New Jersey).

Centrální divize:

1. Minnesota 21 14 1 6 78:64 29
2. St. Louis 21 11 3 7 71:59 25
3. Winnipeg 21 10 4 7 60:60 24
4. Colorado 18 11 1 6 73:56 23
5. Nashville 21 11 1 9 58:63 23
6. Dallas 19 10 2 7 53:55 22
7. Chicago 21 7 2 12 45:67 16
8. Arizona 21 4 2 15 39:77 10