Hovadina, návrat do dob Hitlera. Sportovní hvězdy reagují na Trumpa, nejtvrdší je NBA

Daniel Poláček Daniel Poláček
1. 2. 2017 17:02
Hokejista Rangers jen tak neuvidí příbuzné z Íránu, basketbalista Toronta nešetří peprnými výrazy. Ačkoliv sportovci zpoza oceánu nepořádají protesty, dobře vědí o kroku Donalda Trumpa, jenž zakázal vstup do USA uprchlíkům a občanům vybraných zemí. Prezident světové velmoci čelí kritice, ale jeho kontroverzní opatření má podporu větší části americké společnosti.
"Hovadina!" Kyle Lowry má o jednom z posledních kroků amerického prezidenta Donalda Trumpa jasno.
"Hovadina!" Kyle Lowry má o jednom z posledních kroků amerického prezidenta Donalda Trumpa jasno. | Foto: ČTK

Praha – Bouřlivý politický vývoj v USA zaznamenaly také sportovní hvězdy největších zámořských lig. Včetně NHL, kde nastupuje kolem 30 Čechů.

Nový americký prezident Donald Trump vydal ke konci ledna exekutivní příkaz, kterým na 120 dnů pozastavil program na přijímání uprchlíků. K tomu na tři měsíce zakázal vstup do země všem lidem z Íránu, Iráku, Libye, Somálska, Súdánu a Jemenu. U Sýrie toto opatření platí až do odvolání.

Jelikož všechny země ze seznamu jsou převážně muslimské, Trump záhy čelil kritice, že jeho krok má náboženský podtext. Na to opáčil, že mu jde čistě o bezpečnost před terorismem.

Často negativním reakcím okolí však neunikl. Příkaz vyvolal protesty v řadě měst, pře na mezinárodním poli, chaos v letecké dopravě či zlobu obřích firem jako Google, Apple či Facebook. Se štiplavými poznámkami přišly také celebrity, včetně těch sportovních. Zřejmě nejvíc mediální pozornosti strhl britský běžec Mohamed Farah, jenž pochází ze Somálska a momentálně trénuje v Etiopii (více ZDE).

Opora Rangers neuvidí příbuzné z Íránu

Trumpovy poslední kroky však registrují také sportovci zpoza oceánu. Na dotazy novinářů odpovídal například Mika Zibanejad, hokejista newyorských Rangers. Ačkoliv se narodil ve Stockholmu a obléká švédský dres, z otcovy strany má část rodiny v Íránu, na který zmiňované opatření cílí.

Mika Zibanejad, švédský hokejista s íránskými kořeny.
Mika Zibanejad, švédský hokejista s íránskými kořeny. | Foto: ČTK

"Pro příbuzné nebylo lehké sem přijet a teď to určitě nebude lehčí, spíš to nepůjde vůbec," komentoval Zibanejad možnost vidět babičku, tety a synovce. "Je těžké něco takového rozebírat, nechci jít moc do hloubky," dodal. Zákaz podle něj vyvolal zmatek.

"Potíž je pochopitelně také v tom, že žiju tady," pokračoval. "Za takových okolností je hodně těžké příbuzné vidět, zkrátka najít snadný způsob pro obě strany. Stojí to za prd, víc k tomu teď nemůžu říct. Uvidíme, jak se situace vyvine a jak ji budeme řešit."

Útočník Toronta Nazem Kadri, jeden ze dvou známých muslimů v NHL, řekl ke krokům amerického prezidenta následující: "Jsou nešťastné. Jsem hrdý na to, že jsem Kanaďan."

Hovadina, návrat do dob Hitlera

Exekutivní příkaz neprošel bez povšimnutí ani dalšími severoamerickými soutěžemi, bezkonkurenčně nejpalčivější reakce vzešly z basketbalové NBA.

"Myslím, že je to hovadina, totální hovadina," prohlásil Američan ve službách Toronta Kyle Lowry. "Naši zemi považuju za svobodný domov. Nebudu to rozebírat příliš do hloubky, ale osobně si myslím, že je to hovadina." Na dotaz novinářů, jestli nechce odpovědět ještě jednou a slušněji, reagoval hvězdný rozehrávač pohotově: "Ne. Takhle to prostě cítím."

Kromě hráčů vyjádřili názor rovněž trenéři. Někteří hovořili smířlivěji, jiní ostřeji. Jako třeba lodivod Detroitu Stan Van Gundy, který mimo jiné pronesl: "Soudíme lidi podle jejich víry, snažíme se udržet muslimy mimo nás. Jde jen o předsudky a hraní na strach lidí. Dostáváme se zpátky do dob umisťování Japonců do internačních táborů a registrací Židů Hitlerem."

Byť Donald Trump čelí neutuchající kritice, jeho současná protiimigrační opatření mají podle aktuálního průzkumu podporu větší části americké společnosti. Souhlasí s nimi 49 procent lidí oproti 41 procentům odpůrců. Zbylých deset procent neví. Průzkum provedla zpravodajská agentura Reuters spolu se specializovanou společností Ipsos.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Loňský propad českého HDP byl nejvýraznější od vzniku Česka

Česká ekonomika se loni propadla o 5,6 procenta, nejvýrazněji od vzniku samostatné České republiky. V úterním zveřejněném zpřesněném odhadu to potvrdil Český statistický úřad (ČSÚ). Ve čtvrtém kvartále loňského roku klesl hrubý domácí produkt (HDP) Česka meziročně o 4,7 procenta, zatímco mezičtvrtletně vzrostl o 0,6 procenta. Předběžný odhad statistiků z počátku února s poklesem o 5,6 procenta za celý loňský rok počítal. Meziroční propad v posledním čtvrtletí odhadovali statistici na pět procent a mezikvartální nárůst na 0,3 procenta.

"Výkon české ekonomiky v minulém roce klesl o 5,6 procenta, nejvíce v novodobé historii. Nejvýrazněji k poklesu, o 2,2 procentního bodu, přispěl vývoj ve skupině odvětví obchodu, dopravy, ubytování a dále průmysl o 2,1 procentního bodu," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet. Na straně poptávky byly podle něj hlavním faktorem nižší investice a spotřební výdaje domácností.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 41 minutami

Dívky unesené z internátní školy v Nigérii jsou na svobodě

Ze zajetí bylo propuštěno všech 279 dívek, které minulý týden ozbrojenci unesli z internátní školy ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie. S odkazem na sdělení místního guvernéra o tom napsala agentura Reuters

Dívky byly uneseny ze střední školy v Jengebe v noci na pátek. O jejich propuštění nyní na Twitteru informoval guvernér Bello Matawalle a zveřejnil jejich fotografie. O kolik dívek se jedná, v první chvíli neinformoval. Později novinářům řekl, že na svobodě je všech 279 unesených školaček s tím, že nebylo uneseno 317 dívek, jak dříve informovala média. Mluvčí lokálních úřadů Sulaiman Tanau Anka poté podle Reuters vysvětlil, že se už při útoku únosců některým dívkám podařilo uprchnout do lesa a byly následně nalezeny. Zbylých 279 bylo uneseno a všechny jsou nyní na svobodě.

"Díky Bohu! Je mi potěšením informovat o propuštění unesených studentek GGSS Jangebe," uvedl Matawalle. "Vyzývám všechny dobře to myslící Nigerijce, aby se s námi radovali, protože naše dcery jsou nyní v bezpečí," dodal.

V severní Nigérii se kvůli působení ozbrojených milic zhoršila bezpečnostní situace. Dříve za únosy v zemi stáli především bojovníci teroristické organizace Boko Haram, nyní ale stále častěji tuto taktiku využívají ozbrojené zločinecké gangy. Poslední únos dětí byl druhý za necelé dva týdny. V sobotu ozbrojenci propustili 27 dospívajících chlapců, které unesli ze školy v nigerijském státě Niger 17. února.

Zdroj: ČTK
Další zprávy