"Zákrok roku." Holtby senzačně zastavil Vegas. Ovečkin se raději nedíval, fanoušci nevěřili

jzp jzp
31. 5. 2018 13:12
V brankářském souboji ve finále hokejové NHL zatím překvapivě ztrácí Marc-André Fleury z Vegas.
Braden Holtby chytá v závěru druhého finále gólovou šanci Vegas. | Video: Youtube.com

Praha - Washington Capitals vedli ve druhém finále 3:2, ale dvě minuty před třetí sirénou mělo přijít vyrovnání. Alex Tuch dostal nahrávku před prázdnou bránu a okamžitě vypálil. "3:3," problesklo hlavou většině diváků. Gólman Braden Holtby však máchl hokejkou a puk zastavil. Senzační zákrok.

Hosté díky němu udrželi vedení a z Vegas vezou nadějný stav série 1:1.

"Prostě jsem se snažil nějak zasáhnout," komentoval své počínání Holtby. "Odhadoval jsem, kam by střela mohla jít. Naštěstí mě trefila."

Holtbyho parťáci prožívali Tuchovu stoprocentní šanci v záplavě nervů. Třeba Alexandr Ovečkin na střídačce nořil tvář do rukavic. Centr Nicklas Bäckström měl za to, že se bude prodlužovat: "Na okamžik jsem si duchu říkal: 'To snad ne!' Pak jsem měl velkou radost." André Burakovsky řekl, že se mu zastavilo srdce.

"Zákrok roku," prohlásil Jay Beagle.

"Neuvěřitelné," chválil Holtbyho forvard T. J. Oshie. "Na tréninku tohle vidíme pořád, ale při zápase je to něco jiného. Braden ukázal velké odhodlání, dnes to byl náš nejužitečnější hráč. Takovéhle věci ale od něj nemůžeme očekávat pokaždé."

Vlnu nadšení a nevěřícných reakcí spustil Holtby i ve washingtonské Capital One Areně, kde klání sledovaly tisícovky fanoušků Capitals:

28letý kanadský gólman neudivil jen zázračným zákrokem. Ve třetí třetině neinkasoval při soupeřově přesilovce pět na tři a celkově pochytal 37 z 39 střel. Po dvou finálových zápasech má o tři procenta vyšší úspěšnost zákroků než Marc-André Fleury:

Klub Zápasy Výhry Ink. góly Úspěšnost zák.
Fleury Vegas 2 1 7 87 %
Holtby Washington 2 1 7 90,3 %

To je mírně překvapující.

Fleury nabral v posledních týdnech životní formu a do finále šel jako hlavní kandidát na zisk Conn Smythe Trophy pro nejužitečnějšího muže vyřazovacích bojů. Jako opora Pittsburghu navíc zažil tři postupy přes Washington.

V letošním boji o Stanley Cup sice nechybuje, ale ani se nestaví na hlavu. Zatím.

Češi ve finále

Útočník Tomáš Nosek z Vegas rozhodl první finále dvěma góly, ale ve čtvrté lajně tolik prostoru nedostává.

Mnohem lépe na tom je bek Washingtonu Michal Kempný, který díky místu v elitní obraně tráví na ledě přes 18 minut. Už posbíral dva body (0+2). Forvard Jakub Vrána má jednu asistenci, ve druhém finále trefil tyčku.

"Nedělám si s tím velké starosti," řekl Fleury k vývoji série. "Jasně, prohráli jsme, to naštve. Ale nechme to být, jedeme dál."

Golden Knights odstartovali finále Stanley Cupu vítězstvím 6:4, ale druhé klání prohráli - i kvůli skvělému Holtbymu - 2:3. Do Washingtonu chtěli odjet s vedením 2:0. "Chceme vyhrát všechny zápasy," zdůraznil Fleury. "Úplně spokojení být tedy nemůžeme, ale to je v pohodě. Nemysleli jsme si, že bude jednoduché."

Třetí finále startuje v hlavním městě USA v noci ze soboty na neděli.

Capitals se strachují o zdraví Jevgenije Kuzněcova, nejproduktivnějšího hráče play off, kterého ve druhém utkání vyřadil drsným hitem bek Brayden McNabb. Hvězdného Kuzněcova ovšem skvěle zastoupil Dán Lars Eller.